Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Borovniščica, grozeča reka


KRONIKA, GASILCI IN ZAŠČITA

| |
15.11.2014      00:21
A A

Borovniščica, grozeča reka


Borovniščica je 7. novembra 2014 kar dvakrat prestopila bregove. Pretok vode je dosegel rekordnega 54,7 m3/s, več kot leta 2010. Poškodovane so bile občinske ceste in planinske poti v Peklu, poplavljene številne kleti in pritličja. V 36 urah se je, tako kot je narasla, voda tudi umaknila.


Borovniščica oz. mala Ljubljanica
Borovniščica oz. mala Ljubljanica
Deli:

Presežen rekord iz leta 2010

Prvi novembrski teden je Borovnico že drugič v štirih letih presenetil s stoletnimi vodami, če jim sploh še lahko tako rečemo. V četrtek, 6. novembra, smo sicer poslušali o divjih poplavah zahodno od Slovenije, nekaj celo o tem, da je Posočje zadelo izredno neurje, a za borovniški konec ni bilo alarmantnih napovedi, ne rdečih alarmov. Borovniščica je na merilnem mestu v Jelah še ob drugi uri popoldne komaj presegala pol metra, pretok pa je bil pičlega 0,6 m3/s. Do teme se je sicer dvignila nad meter in pretok več kot podeseterila, a je nato nivo in pretok bolj ali manj držala do desetih ponoči. V Borovnici je malce deževalo, južneje, v hribih za Rakitno, pa se je moral utrgati oblak. V pičlih štirih urah se je namreč gladina grozeče dvignila za še enkrat, pretok vode pa se je početveril. Večina občanov je spala, ko je Borovniščica presegla rekordni pretok iz l. 2010 (47,5 m3/s) in 7. novembra, ob 4.30, dosegla nov rekord, 260 cm višine in 52,6 m3/s pretoka. V akciji pa so že bili gasilci vseh treh borovniških prostovoljnih društev, mobilizirali so razpoložljivo težko mehanizacijo ter se vrgli v reševanje poplavljenih domovanj in poslopij s potopnimi črpalkami ter nameščanjem protipoplavnih nasipov. Prušnica in Otavščica sta tako kot pred štirimi leti zalili najbližje hiše v Ohonici, na Brezovici pri Borovnici ter Dražici, zatem v Jelah in na koncu Borovnice, zato pa prvič tudi podvoz pod železnico na Dražici. Podzemni izviri, ki imajo zaledje na Cerkniškem polju, so sicer besno bruhali vodo, a manjši površinski pritoki so bili razmeroma krotki in do kosila je gladina Borovniščice upadla že za debel meter. K začasnemu počitku so se lahko odpravili tudi gasilci.

 

Borovniščica s povprečnim pretokom Ljubljanice

Okrog druge ure popoldne so se padavine, predvsem južno od nas, zopet okrepile in struge so se začele hitro polniti. Pred šesto uro so bili gasilci spet na nogah, Borovniščica je presegla rekord iz l. 2010, pol ure pozneje pa še jutranjega. Nivo sedaj že mogočne in grozeče reke se je prenehal dvigati šele ob 19.30, pri rekordnih 264 cm, ko je deroči tok meril kar 54,7 m3/s, malenkost manj od povprečnega letnega pretoka Ljubljanice v Mostah. Tokrat je bilo škode še več. Prušnica je odnesla cestno povezavo z vojaškim skladiščem v Podstrmecu, zalila najbližje hiše v Brezovici, pod Kopitovim gričem, pri Ivanovem jarku pa je prestopila breg in se odpravila po svoji stari strugi, na kateri danes stojijo hiše spodnjega dela Dražice. Železniški podvoz se je hipoma spremenil v do 30 cm visok vodotok. Izber in Šumnik sta se komajda še obdržala v strugi. Na drugi strani je peklenšček pometal po Peklu, kjer je Otavščica dodobra zdelala planinske poti in mostove, enega je vzela celo s seboj v dolino. V vodi so se znašle najbližje ohoniške domačije, pri Tončkovem jarku pa je voda prestopila bregove in med mostom na Majerci ter železnico skupaj s Prušnico oblikovala manjše jezero, ki je pretilo najbližjim hišam. Na sotočju Beli potok tokrat ni nagajal, a je bilo vseeno treba črpati vodo iz kleti na Cerkovi žagi. Jele so bile znova odsekane od Borovnice, pri Palčiču so mrzlično dograjevali obrambni nasip, z vrečami je vhode prvič zalagal tudi Hren. Prav kmalu pa je potopilo tudi pred kratkim »pametno« postavljeni električni transformator za Jele. Borovniški potok z Malenc je v petek zvečer preplavil most ob izlivu v Borovniščico, cesta za Likom pa je bila že pred tem v celoti poplavljena. Gasilci so imeli v tovarniških halah delo šele, ko je voda udarila nazaj iz prepolnih jaškov. Prvič se je zgodilo, da je voda prestopila breg pri novem, »Eurocleanovem« bloku na Mejačevi ulici in zalila okoliško parkirišče. A tam je tekla tudi že pred stotimi leti. Prebivalce pritličnih stanovanj so sicer opremili s protipoplavnimi vrečami, a se je voda še pravočasno prenehala dvigovati. Trepetali so tudi v bližnjem starem in novem blokovskem naselju, a na srečo po nepotrebnem. Tik preden se je razlila po Barju, je narasla Borovniščica še zalila Drobničevo hišo, pokrila tla proizvodnih hal na Obrtniški ulici ter se zlivala skozi podvoz proti Podgori. Tu se je voda zaradi zabitosti železniških prepustov in drugih izvirov začela nevarno dvigati ter ogrožati hiše na Demšarjevi ulici ter še posebej Petelinovo hišo. Težave pa so bile tudi drugod, predvsem po Novi vasi (Ljubljanska cesta, Ulica bratov Mivšek, Mikuževa cesta …), kjer je gospodarila narasla podtalnica. Na Dolu se je ponovila zgodba izpred štirih let, ko je narasli hudournik raztrgal stransko makadamsko cesto pri Komarju, jo zvozil na regionalno cesto ter nato zalival hiše levo in desno. Preglavice na Bregu so povzročali številni izviri pri Kobijevi vili, nobeno presenečenje pa ni bilo na Izvirku konec Pakega, kjer je voda divje drla iz podzemnih izvirov čez cesto in uničevala bankine, kot bi pred leti ne uredili tampona pod njo posebej za te primere. Rekordni vodostaj se je v petek zvečer držal še skoraj pol ure in le počasi pričel upadati, opazneje šele proti polnoči.

 

Cena minulih poplav

Gasilci, v akciji jih je bilo 68 s sedmimi vozili (plus trije zunanji sodelavci), so bili zaradi neobetavnih vremenskih napovedi na terenu še do sobotnega popoldneva in pri tem opravili 594 prostovoljnih ur dela. Porabljenih je bilo kar 1000 vreč (pri čemer nas je znova reševal vrhniški štab CZ), več kot 20 m3 peska ter 400 m2 polivinilnih ponjav. Celotne ocene materialnih stroškov, ki so jih imeli pri delu gasilci, kot tudi poškodb na javni infrastrukturi in zasebni lastnini občanov zaenkrat še ni, a zna biti velika. Ker pa je država v letih po rekordnih poplavah 2010 na našem koncu vendarle postorila nekaj v smeri večje poplavne varnosti (čiščenje brežin Borovniščice, praznjenje prodnih zadrževalnikov, poglabljanje pritokov), smo se tokrat najverjetneje izognili katastrofi. Ali nam bo to uspevalo tudi v prihodnje, težko prerokujem, a župan Bojan Čebela, ki je oni petek ves dan »letal« po občini in opravljal delo štaba Civilne zaščite, je že naročil izdelavo celovite protipoplavne študije za občino, s katero bo »nadlegoval« državne organe k ukrepanju. Le nekaj dni po poplavah pa so tudi razrešili stari in imenovali novi štab CZ. Načeloval mu bo Peter Palčič.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.