Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
1°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Zavodi

10 let od vpisa Julijskih Alp in TNP v UNESCO ......


ZAVODI

| |
09.01.2014      11:35
A A

10 let od vpisa Julijskih Alp in TNP v UNESCO MAB


Človek in biosfera (MAB) je Unescov medvladni raziskovalni program, ki vzpostavlja svetovno mrežo biosfernih območij, kjer se ohranja biotska pestrost in spodbuja trajnostni razvoj.


Deli:

Slovesnost ob 10-letnici vključitve Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka v svetovno mrežo MAB je potekala dne konec novembra v Zeleni hiši v Kobaridu, kjer je sedež biosfernega območja.

 

Dr. Peter Skoberne, vršilec dolžnosti direktorja Triglavskega narodnega parka, je v pozdravnem nagovoru poudaril, da je Triglavski narodni park z ohranjeno prvinskostjo in modrostjo lahko dober primer trajnostnega razvoja, v katerem sta človek in narava v sozvočju. Županja Občine Kobarid Darja Hauptman je povedala, da je občina zelo ponosna, da je sedež biosfernega območja v Zeleni hiši v Kobaridu in izrazila željo, da bi se v okviru mednarodnega priznanja izkoriščale razvojne priložnosti kraja. Da vključitev v omrežje UNESCO MAB ne omejuje, temveč spodbuja boljši, uspešnejši in trajnostni razvoj, pa je med drugim poudarila direktorica Urada za UNESCO Marjutka Hafner.

 

Slavnostni govornik predsednik Slovenske nacionalne komisije za UNESCO prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik se je zahvalil vsem, ki se trudijo za ohranjanje biosfernega območja in med drugim povedal, da pravi razvoj pomeni upoštevanje naravnih omejitev in ne sme temeljiti na pohlepu.

 

V okviru predstavitve 10 let Biosfernega območja Julijske Alpe – od prvih pobud do danes sta Janez Bizjak z Inštituta Alpe in mag. Martin Šolar s TNP povzela prizadevanja za vpis in izvedene aktivnosti. V Triglavskem narodnem parku so bile v okviru programa UNESCO MAB v desetih letih izvedene pomembnejše raziskave in projekti o obiskovanju TNP, evidentiranju kulturne dediščine, stavbni tipologiji, vplivu človekove dejavnosti na spremembo ekosistemov – 3.000 let železarstva v Julijskih Alpah in o vplivu zaraščanja pašnih planin. Izvedenih je bilo tudi več izobraževalnih aktivnosti za mlade z območja MAB in sofinanciranih več publikacij. Program vključuje tudi čezmejno sodelovanje z italijanskim Naravnim parkom Julijsko predgorje na področjih spremljanja stanja divjadi, izobraževanja in skupne promocije.

 

Sklep o vključitvi Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka v mednarodno mrežo biosfernih območij MAB v velikosti 195.723 hektarov je Urad UNESCO v Parizu sprejel leta 2003. Program MAB predpisuje delitev biosfernega območja na osrednje, robno in prehodno ali vplivno območje. Osrednje in robno območje Julijskih Alp sta že določeni z Zakonom o Triglavskem narodnem parku, prehodno območje pa zajema širši del Julijskih Alp. Julijskim Alpam sta se na seznamu območij iz Slovenije pridružila še Kras (2004) in Kozjansko z Obsoteljem (2010).

 

UNESCO, Organizacija združenih narodov za izobraževanje, raziskovanje in kulturo, je program MAB ustanovila leta 1968. Svetovna mreža MAB obsega 621 območij v 117 državah. UNESCO MAB program omogoča vstop Julijskih Alp s Triglavskim narodnim parkom v svetovne razsežnosti, je most med lokalno skupnostjo, državo in svetom. Prvih deset let delovanja je potrdilo kakovost območja, utrdilo samozavest, zato lahko v prihodnjih letih pričakujemo, da se bo delovanje na tem področju le še okrepilo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.