Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.01.2018

pretežno jasno
Danes bo večino dneva precej jasno. Zapihal bo jugozahodnik, ki se bo popoldne še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 °C.
-4°C | 8°C
petek, 19.01.2018
-1°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
-1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-6°C | 3°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Novosti osebnega dopolnilnega dela


OBVESTILA

| |
10.04.2015      8:30
A A

Novosti osebnega dopolnilnega dela


Po načelu »vsako delo šteje« je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti z Zakonom o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) in Pravilnikom o osebnem dopolnilnem delu na področju izvajanja osebnega dopolnilnega dela sprejelo kar nekaj določb, ki na novo urejajo priglasitev osebnega dopolnilnega dela in obveznosti izvajalca, z željo, da bi omejili sivo ekonomijo in omogočili izvajalcem osebnega dopolnilnega dela širši spekter del in socialno varstvenih pravic.


Deli:
Od 1. januarja 2015 se mora posameznik, ki želi opravljati osebno dopolnilno delo, pred začetkom opravljanja dejavnosti priglasiti v seznam izvajalcev osebnega dopolnilnega dela, ki ga vodi Agencija za javnopravne evidence in storitve (AJPES). Priglasitev lahko kot do sedaj opravi osebno na upravni enoti ali na e-portalu s spletnim digitalnim potrdilom.

 

Vsak izvajalec osebnega dopolnilnega dela mora za legalno opravljanje le-tega vnaprej pridobiti vrednotnico. Vrednotnica velja za koledarski mesec, ne glede na to koliko delovnih ur izvajalec osebnega dopolnilnega dela opravi. Cena vrednotnice je trenutno določena na 9 evrov, od tega se 7 evrov nameni prispevku za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter 2 evra za zdravstveno zavarovanje. Vrednotnico je zaenkrat možno kupiti le na upravni enoti, kasneje pa bo možna pridobitev tudi na spletnem portalu e-uprava.

 

Obveznost nakupa vrednotnice se loči glede na vrsto priglašene dejavnosti. V kolikor so to dela pod točko A: za občasno pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin, občasno pomoč pri kmetijskih delih, občasno varstvo otrok in pomoč starejšim, bolnim in invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego, občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih in študijskih obveznosti, občasno prevajanje in lektoriranje, občasno izvajanje umetniških in drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih, občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika, mora vrednotnico kupiti naročnik. Dela pod točko A lahko izvajalec osebnega dopolnilnega dela opravlja le za fizične osebe. Opravljanje del za pravne osebe, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo ni dovoljeno.


Pri delih opredeljenih pod točko B: izdelovanje in prodaja izdelkov domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost in ki niso namenjeni zaužitju, izdelovanje, popravilo in prodaja izdelkov, ki niso namenjeni zaužitju in se izdelujejo na domu pretežno ročno ali po tradicionalnih postopkih, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč v njihovi osnovni obliki, mletje žita, žganje apna in oglja na tradicionalen način in prodaja teh izdelkov, pa mora vrednotnico kupiti izvajalec osebnega dopolnilnega dela. Dela pod točko B se lahko opravlja tudi za pravne osebe, tuje pravne subjekte in samozaposlene osebe.


V primeru ko izvajalec osebnega dopolnilnega dela opravlja dejavnosti pod točko A za več različnih naročnikov, mora vsak od teh naročnikov za istega izvajalca imeti svojo vrednotnico. S plačilom prispevkov za socialne prispevke v vrednosti 9 evrov si plačate 1 dan pokojninske dobe (če niste upokojenec).

 

Letno bo lahko izvajalec osebnega dopolnilnega dela zaslužil do 5.948,64 EUR, pri čemer v posameznem polletju zaslužek ne sme presegati 2.974,32 EUR oz. treh povprečnih mesečnih neto plač iz preteklega leta.

Spremenjene so tudi obveznosti poročanja o doseženih prihodkih, po novi zakonodaji se poročilo oddaja ob polletju, do 10. julija za prvo polletje in do 10. januarja za drugo polletje na Finančno upravo RS. Prav tako mora posameznik mesečno vse svoje dohodke iz osebnega dopolnilnega dela napovedati za odmero akontacije dohodnine pri uradu Finančne uprave RS.

 

Izvajalci osebnega dopolnilnega dela, ki so osebno delo priglasili pred 1. januarjem 2015, lahko to delo opravljajo pod pogoji in na način, veljaven na dan 31. december 2014, po novem sistemu pa morajo priglasiti osebno dopolnilno delo najkasneje do 30. junija. 2015. V času do ponovne priglasitve lahko opravljajo dela, ki so jih priglasili po starem sistemu, za legalno opravljanje teh del pa v tem obdobju ni potrebna vrednotnica oziroma plačilo prispevkov.


Na Upravni enoti Radovljica smo z namenom, da bi izvajalcem osebnega dopolnilnega dela in bodočim priglasiteljem osebnega dopolnilnega dela olajšali postopek in prehod na delo po novih predpisih, pripravili zloženke z vsemi podatki v zvezi z osebnim dopolnilnim delom. Za dodatne informacije smo na voljo v času uradnih ur na tel. št. 04 5371 626 oziroma 04 5371 609, to je v ponedeljek, torek in četrtek od 8. do 15. ure; v sredo od 7. do 17. ure in v petek od 8. do 13. ure. Lahko pa se na nas obrnete tudi po e-pošti ue.radovljica@gov.si.

 

 

mag. Maja Antonič, načelnica UE Radovljica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2018
Danes ni dogodkov.
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
19.01.2018 | Kultura
Pokljuški zdravnik gostuje v Bohinjski Bistrici
20.01.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški

Bodite prvi pri oddaji mnenja.