Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Največji športni dogodek letošnjega poletja...


ŠPORT

| |
30.06.2015      12:32
A A

Največji športni dogodek letošnjega poletja


Med 1. in 5. julijem se na Bohinjskem jezeru odvija Evropsko prvenstvo v kajakaškem maratonu in tekme veteranov iz vsega sveta, ki jih skupaj s Turizmom Bohinj in Občino Bohinj organizira Kajak kanu klub Bohinj.


Deli:

V Bohinj je evropsko prvenstvo pritegnilo več kot tisoč tekmovalcev, spremljevalcev, navijačev in obiskovalcev prireditev ter predstavlja Bohinj in Slovenijo kot idealen kraj za športne počitnice.

 

Cilj organizatorjev je privabiti tudi čim več gledalcev in navijačev, ki bodo na prizorišču ustvarili posebno vzdušje. Organizatorji si želijo izpeljati v vseh pogledih izvrstno prvenstvo v prelepem kraju, da si bodo tekmovalci in navijači zapomnili Bohinj ter vtise delili s svojimi družinami in prijatelji širom Evrope in tudi ostalega sveta.

 

Za gledalce bo dobro poskrbljeno. Parkirišča bodo urejena in označena, na prizorišču bo ponudba lokalnih jedi in pijač, pa tudi prodajalna s spominki. Na prizorišču bo boljše spremljanje prvenstva omogočal velik ekran, na uradni spletni strani tekmovanja www.bohinj.si/euro2015 pa bodo zagotovili tudi neposredni spletni prenos tekmovanja.


Kaj vse bo potekalo v Bohinju?


Poleg evropskega prvenstva za člane, mlajše člane do 23 let in mladince gostimo v Bohinju še odprto tekmovanje v kajakaškem maratonu za veterane. Na tem tekmovanju bo nastopilo 150 tekmovalcev iz 26 evropskih držav in Avstralije, v tekmovalnem programu evropskega prvenstva pa organizatorji pričakujejo več kot 200 tekmovalcev iz 22 držav. Prve tekme so bile na sporedu že v sredo, 1. julija, ko so se na progo podali veterani. Uradni del evropskega prvenstva se je s slovesnim odprtjem začel v četrtek, 2. julija. Boji za naslove evropskih prvakov bodo potekali od petka do nedelje.

 

Pester spremljevalni program


Poleg tekmovalnega dela prvenstva je za vse obiskovalce Bohinja pa tudi tiste, ki se bodo v središču dogajanja znašli po naključju, na voljo še mnogo drugih aktivnosti. Danes, v torek, 30. junija, sta v Stari Fužini koncert tamburaške skupine in vaška tržnica, ki se prične ob 16. uri. Jutri, v sredo, 1. julija, se bo z nastopom skupine Sam's Fever pričel letošnji Festival Kanal. V četrtek, 2. julija, bo ob 18. uri slavnostna otvoritev prvenstva s parado športnikov od mosta ob cerkvi Svetega Janeza Krstnika do prireditvenega prostora Pod skalco, kjer bo sledil zabavni program. Nastopili bodo Alenka Gotar, pevke Studia Osminka, akrobata Filip in Blać ter Folklorna skupina Bohinj.

 

V petek, 3. julija, se bo ob 18. uri pričel Bohinj sunset SUP challenge ‒ tekmovanje v popularnem veslanju stoje. V soboto, 4. julija, bo od 9. ure dalje potekal Kajakaški praznik pod okriljem Kajakaške zveze Slovenije. Obiskovalcem bo na voljo večje število čolnov ter izkušenih kajakašev in kanuistov, ki bodo pokazali, kako se vesla v kajaku in kanuju. V nedeljo, 5. julija, pa se bo ob 16. uri pričela zaključna slovesnost Evropskega prvenstva v kajakaškem maratonu.

 

Program Evropskega prvenstva v kajakaškem maratonu


- Petek, 3. julij, od 9. ure – tekmovanje mladincev in mlajših članov.

- Sobota, 4. julij, od 9. ure – tekmovanje mladincev (dvojci) in članov.

- Nedelja, 5. julij, od 9. ure – tekmovanje članov (dvojci) ter zaključek prvenstva.

 

V torek, 23. junija, so na posebnem dogodku, sredi največjega naliva, organizatorji, direktor slovenskih reprezentanc in trener reprezentance predstavli priprave na prvenstvo ter tekmovalna pričakovanja.

 

Klemen Langus je v imenu Turizma Bohinj izpostavil željo po še izboljšanju pomembne pozicije Bohinja in okolice na evropskem turističnem zemljevidu, predvsem v segmentu aktivnih počitnic in športnega turizma. Prav v tem tednu je bil Bohinj imenovan za eno izmed TOP 10 destinacilj za družiske počitnice po izboru založbe Lonely Planet.

 

Jure Sodja, generalni sekretar Evropskega prvenstva je predstavil dosedanji potek priprav in organizacijske orehe, ki so jih morali streti. Evropsko prvenstvo bo poleg tekmovalk in tekmovalcev privabilo še veliko število spremljevalcev, sodnikov in navijačev, tako da so hotelske kapacitete v Bohinju v tem času skoraj povsem zasedene. Želijo si izvesti dogodek na najvišji ravni, zato bo poskrbljeno tudi za gledalce s posebnim programom, velikim zaslonom in domačimi ter tujimi komentatorji.

 

Stane Klemenc, KKK Bohinj in trener reprezentance v kajakaškem maratonu je predstavil delo kluba za nemoteno izvedbo prvenstva, ter opisal skrbi oranizatorjev ob postavljanju infrastrukture. Kot trener si želi čimveč uvrstitev v zgornjo polovico ali tretjino nastopajočih, saj je večina nastopjočih v svojih kategorijah med najmlajšimi.

 

Andrej Jelenc, direktor reprezentanc KZS, je poudaril pomembnost Evropskega prvenstva kot enega od dveh glavnih dogodkov za Kajkaško zvezo Slovenije v letošnjem letu. Izpostavil je tudi specifičnost maratona, ki ima kot disciplina nekaj posebnosti in na podlagi teh in trenutne forme so izbrali ekipo. Direktor reprezentance največ pričakuje od Jošta Zakrajška, ki je tudi najbolj izkušenj v naši ekipi in verjame, da smo tudi z ostalo ekipo lahko konkurenčni eliti evropskega kajakaštva. Nenazadnje je izpostavil položaj kajakaškega maratona, kot neolimpijske discipline, ki pa v popularnosti raste in privablja tekmovalce iz več kot 30 držav.

 

Jošt Zakrajšek: »Jaz se bom zagnal iz štarta in kar bo bo, jaz bom iz štarta šel ven na zmago,  potem bomo pa videli do kam bo to šlo ... mogoče 500 m, mogoče 3 km mogoče 3 kroge ... cilje pa težko napovedujem saj konkurence ne poznam.«

 

Kaj je kajakaški maraton?


Kajakaški maraton je neolimpijska kajakaška disciplina, ki združuje veslanje v kajaku ali kanuju in tek. Veslaški del tekmovanja poteka na mirni vodi. Tekmovanje se običajno začne in konča na istem mestu, tekmovalci pa poleg veslanja na vodi del proge s čolnom v roki tudi pretečejo. Ta del se imenuje prenos. Proga za kajakaški maraton je namreč krožna, tako da tekmovalci tekmo začnejo s skupinskim startom na vodi, veslajo po vnaprej določeni progi mimo boj, nato pa na posebej za to določenem pomolu zapustijo čoln, s čolnom v roki pretečejo nekaj deset metrov, na drugem pomolu pa se nato znova vkrcajo v čoln. Sledi ponovno veslanje po vnaprej določeni trasi nazaj do prvega pomola ter tako v krogih naprej, dokler ne preveslajo in pretečejo predpisane razdalje. Na mednarodnih tekmovanjih moški nastopajo na progah dolgih najmanj 20 kilometrov, ženske in mladinci oziroma mladinke pa na progah dolgih najmanj 15 kilometrov.

 

V Sloveniji se je kajakaški maraton začel razvijati pred nekaj več kot petimi leti. Naša najboljša tekmovalca sta trenutno Jošt Zakrajšek (KK Tacen) in Ines Matuc (KKK Bohinj). Kajakaški maraton je zanimiva športna disciplina, ki je v tujini poznana in uveljavljena ter prinaša razburljive tekme v kadetski, mladinski in članski kategoriji. Tekmovanja bodo potekala na različnih razdaljah v disciplinah C1 (kanu enojec), C2 (kanu dvojec), K1 (kajak enojec), K2 (kajak dvojec). Bohinjsko jezero je idealno in idilično prizorišče za najboljše tekmovalce.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.