Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
1°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Zahtevajo izredni odstrel medveda


OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, KMETIJSTVO

| |
26.08.2013      11:07
A A

Zahtevajo izredni odstrel medveda


Na Občino Bohinj se že kar nekaj časa obračajo občani, da je nujno potrebno storiti nekaj v zvezi z medvedom, ki se je ponovno vrnil v naše konce. Lovci poročajo, da so videli sledi šape širine 15 centimetrov.


(slika je simbolna)
(slika je simbolna)
Deli:

Ta in ostali znaki kažejo, da gre za odraslega medveda z maso med 150 in 200 kilogrami, je zapisano v pisni zahtevi za izredni odstrel medveda, ki jo je 23. avgusta župan Franc Kramar, kot najvišji predstavnik Občine Bohinj, poslal Agenciji RS za okolje.

 

Tudi Agrarna skupnost Savica je Občino pisno obvestila, da je v avgustu medved ponovno lovil in tudi ujel ter ubil telico. Ljudje se tako upravičeno bojijo, da se njihovim živalim ali tudi njim ne bi kaj zgodilo, kadar gredo v gozd ali gore.

 

Škoda, ki jo je medved povzročil z ulovom telice je bistveno večja, kot je vrednost ubite živali. Živali, ki so preživele medvedov lov po planini, so prestrašene, vznemirjene, bežijo v dolino, se ne pasejo. Tako izgubljajo energijo, ker se pozna na njihovi teži in na upadu mlečnosti. Preav tako se živali, ki jih je gonil medved, ne morejo vračati na planino. Lastniki živali tako izgubljajo dragocen čas z iskanjem preplašene živine in njihovim vračanjem. Že do sedaj so za to porabili preko sto ur. Paša na planini naj bi jih razbremenila obveznosti do živali, a je zaradi medveda, ki je prišel na okus sveže krvi in mesa, ravno obratno.

»Že več let na območju Bohinja trpimo občutno škodo zaradi prisotnosti tega večjega medveda. Škodni primeri se ponavljajo. V letu 2012 je poleg petih govedi ubil tudi žrebička iz druge agrarne skupnosti,« je zapisano v zahtevi.

 

Odločba o odstrelu, ki je bila izdana za leto 2012 ni bila realizirana, ker je bil rok za odstrel prekratek. V letošnji zahtevi za izredni odstrel pa Občina, AS Savica in lovci predlagajo, da se izda pogodba za izredni odstrel, kar Uredba o zavarovanih živalih dovoljuje, da se za območje odstrela določi lovišča vseg bohinjskih lovskih družin, in sicer LD Stara Fužina, LD Bohinjska Bistrica in LD Nomenj Gorjuše, ter območje Triglavskega narodnega parka, in da je odločba  veljavna do odstrela medveda. Glede na prehranske navade omenjenega medveda so zaprosili tudi, »da se pred pisno odločbo za izredni odstrel, izda ustna odločba.«
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.