Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
9°C | 12°C
torek, 22.10.2018
5°C | 16°C
sreda, 23.10.2018
4°C | 16°C
četrtek, 24.10.2018
6°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Obeležje Giacomu Ceconiju


KULTURA, OBČINSKE

| |
24.08.2013      19:38
A A

Obeležje Giacomu Ceconiju


Dva dneva pred občinskim praznikom je Muzejsko društvo Žiga Zois Bohinj v Ceconijevem parku skupaj s predstavniki Občine Bohinj in Pietrom Gerometto, županom italijanske občine Vito d'Asio v provinci Pordenone Furlanije-Julijske krajine, odkrilo spominsko ploščo graditelju bohinjskega predora grofu Giacomu Ceconiju, ki ga je izdelal akademski kipar Stane Kolman.


Podžupan Jože Sodja, italijanski gost Pietro Gerometta in predsednik muzejskega društva Mišo Serajnik ob spominski plošči. Foto: Foto Video Bohinjska Bistrica
Podžupan Jože Sodja, italijanski gost Pietro Gerometta in predsednik muzejskega društva Mišo Serajnik ob spominski plošč...
Deli:

Ob prisotnosti številnih domačinov so s krajšim kulturnim programom obeležili spomin na lik človeka in graditelja, ki je kraju že pred stoletjem pripomogel k udobnejšemu življenju in posredno predstavil naravne lepote Bohinja.

 

Giacomo Ceconi se je rodil v Val Nespolarii pri Pielungu v Karniji - današnji severovzhodni Italiji. Leta 1851 je odšel v Trst za zidarskega pomočnika. Sodeloval je pri gradnji objektov za južno železnico in se ob delu dodatno izobraževal. Kmalu je postal zidarski mojster in začel samostojno prevzemati dela na gradbiščih železnic po celotni monarhiji. Najbolj se je proslavil pri Arlberškem predoru, kjer je vpeljal lasten, zelo učinkovit sistem izkopa in tako omogočil prebitje predora 13 mescev pred rokom. Njegovo podjetje je gradilo tudi pristaniške naprave v Trstu in na Sardiniji. Veliko je prispeval za razvoj svojega rojstnega kraja Pielunga. Avstro-Ogrska in Kraljevina Italija sta mu za njegove zasluge podelili plemiški naslov.

 

Gradnjo Bohinjskega predora, njegovega zadnjega velikega dela, je podjetje prevzelo maja leta 1902 in ga dokončalo marca leta 1905. Iz Bohinja je grof Ceconi odšel v Pielungo, kjer je imel gradič. Upokojen je še naprej deloval za razvoj rojstnega kraja.

 

Sedanji park je edini ostanek stavbnega kompleksa, ki sta ga zgradila podjetje Ceconi in država za nastanitev podjetnika in njegove družine, uradnikov podjetja ter državnega nadzorništva. Vse stavbe je pozneje odkupila hotelska družba Triglav in jih preuredila v Grand hotel Triglav, dependanso Bellevue in Vilo Bogumilo. Kompleks naj bi postal osrednje turistično podjetje v Bohinju, a ker je družba propadla, se to ni zgodilo.

 

Hotel je z novim lastnikom in v okrnjenem obsegu deloval še med obema vojnama. Po drugi svetovni vojni je v poslopju hotela delovala osnovna šola. V osemdesetih letih pa so zgradbe podrli.

 

Zahodno ob bistrem potoku Belca, kjer so v davnini stala mogočna poslopja podjetnika Ceconija in kasneje Delniške družbe Grand hotel Triglav z depandanso Bellevue (bivša šola - gimnazija, kino dvorana, sončna plaža ...), ter Ceconijevo vilo Bogumilo, je sedaj zgrajeno novo središče Bohinj Park Eco Hotel z Vodnim parkom Bohinj in Ceconijev park.

 

Janez Pikon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!