Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

jasno
Danes bo sončno z nekaj občasne spremenljive oblačnosti, tu in tam bo kakšna manjša ploha. Popoldne bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-1°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2018
-3°C | 7°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-3°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
-2°C | 8°C
Opozorila
Nedelja, 21.1.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dokončana obnova stenske poslikave na ......


KULTURA

| |
02.12.2013      17:11
A A

Dokončana obnova stenske poslikave na Pocarjevi domačiji


Javni zavod Triglavski narodni park je v letošnjem letu uspešno kandidiral na razpisu Ministrstva za kulturo in pridobil sredstva iz razpisa za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine v letih 2013‒2014 za spomeniško varstveni projektni razpis.


Poslikava pred obnovo. Foto: Arhiv TNP
Poslikava pred obnovo. Foto: Arhiv TNP
Deli:

S pomočjo sredstev iz razpisa sta bili obnovljeni poslikavi na pročelju muzejsko urejene Pocarjeve domačije v Zgornji Radovni, spomeniku državnega pomena v upravljanju Triglavskega narodnega parka, kjer je urejena tudi informacijska točka narodnega parka.

 

Zaradi nespremenjene zunanjosti, notranjosti, opremljenosti in gospodarskih poslopij je domačija izjemen avtentični spomenik arhitekturne in etnološke dediščine. Poslikavi križanega in Višarske Marije imata poleg samega okrasja tudi sporočilno vrednost, saj sta označevali romarsko pot na Sv. Višarje ter popotnikom in romarjem sporočali, da se na domačiji lahko odpočijejo, okrepčajo ali tudi prenočijo.

 

Nastanek poslikav sega v 18. stoletje. Med delom sta konservatorja mag. Vesna Obid in mag. Marij Vrenko odkrila izrisane okvirje obstoječih poslikav in ugotovila, da se na pročelju skriva še ena poslikava. Sondacija dela stene je pokazala, da gre za obrobni okvir s cvetličnim motivom ter podstavkom s figuro nad nišo. Konservatorja predvidevata, da gre za sv. Florjana ali sv. Jurija, ki je zavetnik župnije Gorje, kamor je tedaj sodila dolina Radovne. Restavratorska dela so potekala pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območne enote Kranj.

 

Pocarjeva domačija velja za eno najstarejših domačij v Triglavskem narodnem parku. S svojim videzom, bogato zbirko razstavljenih predmetov in zgodbo o rodbini Pocar pričara obiskovalcu sliko življenja v krajih pod Triglavom od daljnih stoletij do danes. V poletnih mesecih je skedenj domačije prireditveni prostor za predstavitve kulturnega ustvarjanja ljudi v parku in njihovih prijateljev. Je tudi priljubljena točka kolesarske poti v dolini Radovne. Triglavski narodni park je za Pocarjevo domačijo leta 2006 prejel diplomo Europa Nostra v okviru nagrade Evropske unije za kulturno dediščino v kategoriji arhitekturne dediščine.

 

Obiskovalci si notranjost domačije lahko ogledajo od junija do septembra, za napovedane skupine pa se je v Javnem zavodu TNP mogoče dogovoriti za voden ogled tudi izven odpiralnega časa.

 

 

Javni zavod TNP
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški

Bodite prvi pri oddaji mnenja.