Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Danes bo precej jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah še nekaj megle ali ostankov oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
16°C | 28°C
torek, 27.06.2017
16°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
17°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 24°C
petek, 30.06.2017
15°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
28°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Nedovoljeno ravnanje z zavarovanimi ......


KRONIKA

| |
21.06.2013      23:52
A A

Nedovoljeno ravnanje z zavarovanimi rastlinami


Narava Triglavskega narodnega parka bo s cvetjem navduševala obiskovalce vse do konca poletja. Samo med praprotnicami in cvetnicami uspeva v narodnem parku preko 60 odstotkov slovenske flore.


V letu 2012 fotografirana razkošna skupina cvetočih rastlin lepega čeveljca v TNP. Foto: Arhiv javnega zavoda TNP
V letu 2012 fotografirana razkošna skupina cvetočih rastlin lepega čeveljca v TNP. Foto: Arhiv javnega zavoda TNP
Deli:

V tej pestri množici rastlin je nekaj sto vrst prepoznanih kot ogroženih v državi in potrebnih posebnega varstva. Ogrožene so zaradi občutljivosti, redkosti, uničevanja ali neprimernega načina rabe njihovega življenjskega okolja, pa tudi zaradi svoje mikavnosti.

 

Med slednje sodi tudi največji predstavnik divje rastočih kukavičevk (orhidej) v Evropi, lepi čeveljc (Cypripedium calceolus). Razširjen je po vsej Evropi in proti vzhodu vse do osrednje Azije. Vendar njegova številčnost strmo upada; v Grčiji je na primer že izumrl. Zato upravičeno velja za eno izmed najbolj ogroženih rastlinskih vrst v Evropi.

 

V Sloveniji je lepi čeveljc predvsem alpska vrsta in spada med značilne rastline bukovih gozdov, nanj pa lahko razmeroma pogosto naletimo tudi v pasu ruševja in na gozdnih obronkih. Na rastiščih lepega čeveljca v Triglavskem narodnem parku uspeva kar petina slovenske populacije. Poleg gnojenja, intenzivne paše in neprimernega gospodarjenja z gozdovi ga v veliki meri ogrožajo tudi množično obiskovanje rastišč in z njim povezana trganje cvetočih poganjkov ali celo izkopavanje in iznos rastlin.

 

»Na posledice takih nedopustnih in vsega obsojanja vrednih ravnanj občasno naletimo tudi v narodnem parku. Nekatera rastišča so namreč razmeroma lahko dostopna in prepredena s stezami, zato tudi povečan preventivni naravovarstveni nadzor v času cvetenja rastlin ne more zagotoviti njihove popolne zaščite,« pravijo v javnem zavodu Triglavski narodni park.

 

Vendar verjamejo, »da se večina obiskovalcev rastišč zaveda varstvenega pomena tega prelepega predstavnika orhidej, da rastline občudujejo odgovorno in zavedajoč se, da je lepi čeveljc v Sloveniji strogo zavarovan že dobrih 90 let.«

 

Rastišča lepega čeveljca v Triglavskem narodnem parku so vključena tudi v ekološko omrežje Natura 2000, zato je javni zavod TNP kot upravljalec tega območja še posebej odgovoren za njegovo dolgoročno ohranitev. »Tako bomo kršitve, povezane z namernim uničevanjem, nabiranjem, poškodovanjem, trganjem, ruvanjem ali posedovanjem rastlin lepega čeveljca, obravnavali kar najstrožje – celo kot kaznivo dejanje,« so odločni upravljalci TNP in še, »tako kot pri lepem čeveljcu bomo dosledno ukrepali tudi v primeru podobnih kršitev z rastlinami ostalih zavarovanih prostoživečih vrst na območju Triglavskega narodnega parka.«
Povezave:www.tnp.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.