Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
3°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 15°C
torek, 24.10.2017
2°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Nedovoljeno ravnanje z zavarovanimi ......


KRONIKA

| |
21.06.2013      23:52
A A

Nedovoljeno ravnanje z zavarovanimi rastlinami


Narava Triglavskega narodnega parka bo s cvetjem navduševala obiskovalce vse do konca poletja. Samo med praprotnicami in cvetnicami uspeva v narodnem parku preko 60 odstotkov slovenske flore.


V letu 2012 fotografirana razkošna skupina cvetočih rastlin lepega čeveljca v TNP. Foto: Arhiv javnega zavoda TNP
V letu 2012 fotografirana razkošna skupina cvetočih rastlin lepega čeveljca v TNP. Foto: Arhiv javnega zavoda TNP
Deli:

V tej pestri množici rastlin je nekaj sto vrst prepoznanih kot ogroženih v državi in potrebnih posebnega varstva. Ogrožene so zaradi občutljivosti, redkosti, uničevanja ali neprimernega načina rabe njihovega življenjskega okolja, pa tudi zaradi svoje mikavnosti.

 

Med slednje sodi tudi največji predstavnik divje rastočih kukavičevk (orhidej) v Evropi, lepi čeveljc (Cypripedium calceolus). Razširjen je po vsej Evropi in proti vzhodu vse do osrednje Azije. Vendar njegova številčnost strmo upada; v Grčiji je na primer že izumrl. Zato upravičeno velja za eno izmed najbolj ogroženih rastlinskih vrst v Evropi.

 

V Sloveniji je lepi čeveljc predvsem alpska vrsta in spada med značilne rastline bukovih gozdov, nanj pa lahko razmeroma pogosto naletimo tudi v pasu ruševja in na gozdnih obronkih. Na rastiščih lepega čeveljca v Triglavskem narodnem parku uspeva kar petina slovenske populacije. Poleg gnojenja, intenzivne paše in neprimernega gospodarjenja z gozdovi ga v veliki meri ogrožajo tudi množično obiskovanje rastišč in z njim povezana trganje cvetočih poganjkov ali celo izkopavanje in iznos rastlin.

 

»Na posledice takih nedopustnih in vsega obsojanja vrednih ravnanj občasno naletimo tudi v narodnem parku. Nekatera rastišča so namreč razmeroma lahko dostopna in prepredena s stezami, zato tudi povečan preventivni naravovarstveni nadzor v času cvetenja rastlin ne more zagotoviti njihove popolne zaščite,« pravijo v javnem zavodu Triglavski narodni park.

 

Vendar verjamejo, »da se večina obiskovalcev rastišč zaveda varstvenega pomena tega prelepega predstavnika orhidej, da rastline občudujejo odgovorno in zavedajoč se, da je lepi čeveljc v Sloveniji strogo zavarovan že dobrih 90 let.«

 

Rastišča lepega čeveljca v Triglavskem narodnem parku so vključena tudi v ekološko omrežje Natura 2000, zato je javni zavod TNP kot upravljalec tega območja še posebej odgovoren za njegovo dolgoročno ohranitev. »Tako bomo kršitve, povezane z namernim uničevanjem, nabiranjem, poškodovanjem, trganjem, ruvanjem ali posedovanjem rastlin lepega čeveljca, obravnavali kar najstrožje – celo kot kaznivo dejanje,« so odločni upravljalci TNP in še, »tako kot pri lepem čeveljcu bomo dosledno ukrepali tudi v primeru podobnih kršitev z rastlinami ostalih zavarovanih prostoživečih vrst na območju Triglavskega narodnega parka.«
Povezave:www.tnp.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.