Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
6°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Predstavljamo: Etno Galerija


GOSPODARSTVO

| |
02.01.2014      22:25
A A

Predstavljamo: Etno Galerija


Zagotovo ste jo že zdavnaj vsi opazili, majhno hiško, ki stoji med gostilnico Štrudelj, ki ponuja tradicionalno domačo in bohinjsko hrano, in bohinjsko tržnico, kjer lahko vsako soboto dopoldne kupite domače bohinjske izdelke.


Foto: Arhiv Etno Galerije
Foto: Arhiv Etno Galerije
Deli:

Več trgovcev z različnim blagom je že našlo prostor v njej, vendar mi še nikoli ni tolikokrat zastal korak pred njenimi okni, kot odkar je tam Etno Galerija.

 

Lastnica Etno Galerije Mojca Luzar se je našla v razstavljanju in prodaji izdelkov domače in umetnostne obrti preprosto zato, ker si želi kulturno dediščino Slovenije približati ljudem.

 

Njena Etno Galerija je prav to – etno(loška) galerija. V njej na nekaj kvadratnih metrih spoznate celo našo deželo in njene običaje. Razstavljeni izdelki nam pomagajo ohranjati identiteto in prostor v svetovni družbi ter izročilo ročnega dela, učijo nas spoštovati izdelke lastnih rok in spretnosti. Med najpomembnejšimi in med kupci najbolj zaželene so replike slovenske kulturne dediščine – poslikane šatulje, panjske končnice, izrezi poslikav kmečkih skrinj in pohištva.

 

Replika pomeni popolno kopijo, popolno ponovitev nekega originala, kar se doseže tudi z uporabo repliciranih tehnik in tehnologij. Replike nosijo vse podrobnosti originalov, tudi njihove pomanjkljivosti, na primer poškodbe, manjkajoče dele idr. Prav zato gre pri izdelavi replik za zahtevno mojstrsko rokodelstvo.

 

Med ostalimi izdelki lahko spoznate še slivniško čarovnico, umetelno izdelane predmete iz lesa, keramike in stekla, izdelke iz medu in voska, medenjake ali okrasne kruhke (lectovo pecivo), idrijsko čipko, kovaške izdelke, copate iz polstene volne, pletene »zokne« in še kaj se gotovo najde.

 

Vsem izdelkom je skupna še ena lastnost, brez katere Mojca izdelka ne postavi na polico, in sicer da so vsi slovenskega izvora s certifikatom Rokodelstvo Slovenija Art&Craft, ki ga pridobijo s pozitivnim mnenjem Strokovne komisije za ocenjevanje izdelkov domačih in umetnostnih obrti pri Obrtni zbornici Slovenije.

 

Tudi kupci, med katerimi je veliko stalnih strank, so izredno pozorni na to, da gre res za slovenske izdelke. Izdelke kupujejo zase za spomin, da si dopolnijo zbirko ali pa za obdarovanje sorodnikov in prijateljev.

 

Profesor dr. Janez Bogataj, vodilni slovenski etnolog, pravi, da ljudi kulturna dediščina privablja, ker iščejo, odkrivajo in spoznavajo nove vrednote in kakovosti v številnih oblikah in pojavih preteklosti. »Pri tem ne gre le za iskanje, zbiranje za nakupe t. i. starin, ampak vedno bolj tudi za odkrivanje zgodb in pomenov, ki so z njimi povezani.« In prav zgodbe so tiste, ki privlačijo turiste vsaj k ogledu, če že ne k nakupu izdelkov v Mojčini Etno Galeriji. O vsem, kar je v Etno Galeriji razstavljeno, lahko obiskovalci namreč izvedo zgodbo v ozadju, izvor izdelka, podatke o nastanku in uporabi ter z njo povezanimi navadami in običaji.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
28.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici

Bodite prvi pri oddaji mnenja.