Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Nov projekt za LIP Bohinj


GOSPODARSTVO

| |
05.12.2013      9:27
A A

Nov projekt za LIP Bohinj


LIP Bled je največje lesnopredelovalno podjetje v Sloveniji, z največ izvoza in največ zaposlenimi, a je njegov poslovni izid lani in letos negativen.


LIP Bohinj stoji tik ob železniških tirih. Foto: Petra Lotrič Ogrin
LIP Bohinj stoji tik ob železniških tirih. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Tudi obratu LIP Bohinj gre zadnja leta precej slabo, saj je potrošnja opažnih plošč, ki jih prodaja gradbincem po Evropi, zaradi recesije upadla kar za polovico. Zaradi recesije je namreč v krizi tudi gradbeni sektor, ker so novogradnje redke. Veliko bolje se prodajajo vrata, ki jih izdeluje tudi bohinjski obrat, število prenov stavb namreč ni tako upadlo. Prodaja vrat je upadla le za desetino. Tako LIP Bohinj ni več šesti, ampak je postal četrti največji prodajalec vrat v Evropi.

 

Zaradi upada prodaje opažnih plošč, ki so najštevilčnejši proizvod LIP Bohinj, d. o. o., katerega 65-odstotni lastnik je LIP BLED, d. o. o., 35-odstotni pa tretja največja avstrijska lesnopredelovalna veriga Hasslacher, so pri LIP Bled pripravil koncept razširitve in dopolnitve lesnopredelovalne dejavnosti podjetja na Bohinjski Bistrici. Projekt je pripravljen v skladu z državnim Akcijskim načrtom za povečanje konkurenčnosti gozdno-lesne verige v Sloveniji do leta 2020. Projekt so že predstavili tako Vladi RS kot različnim ministrstvom in povsod so pozdravili njihov načrt in projekt podprli.

 

Prvi cilj projekta lesnopredelovalnega centra Bohinj je povečati predelavo iglavcev s sedanjih 70.000 m3 na obstoječih dveh polnojarmenikih na 131.000‒150.000 m3 z nakupom dodatne tračne žage in izgradnjo novega mehaniziranega skladišča z lupilno linijo.

 

Drugi, morda še pomembnejši cilj novega centra, je razširitev palete produktov, da ne bodo več odvisni le od gradbene industrije in bodo lahko izkoriščali več lesa različne kvalitete. Novi produkti poleg obstoječih troslojnih gradbenih plošč za opaženje, katerih proizvodnjo načrtujejo povečati na 1.300.000 m2 letno, so: križno lepljene plošče za proizvodnjo montažnih hiš (21.000 m3 letno), okenski lepljeni profili (10.500 m3 letno), peleti (22.729 ton letno), električna energija iz biomase (10 GWh letno) ter termična energija (52 GWh letno).

 

Prednosti za LIP Bohinj pri načrtovanju takšnega projekta so, da sedanja tovarna stoji na slabih 12 hektarov velikem zemljišču ter ima solidno cestno in železniško povezavo. Največje prednosti so še neposredna bližina gozdov s kvalitetnim lesom iglavcev, že zgrajena infrastruktura, proste hale, višek modernih sušilnih kapacitet, več kot 60-letna tradicija ter razpoložljiva kvalificirana delovna sila. Vse našteto predstavlja idealno lokacijo za izgradnjo lesnopredelovalnega centra.

 

Nov lesnopredelovalni center bo podjetju prinesel letni prihodek dobrih 37,8 milijona evrov namesto sedanjega, ki nanese približno 14 milijonov evrov. V Bohinju se bo tako odprlo več kot sto novih delovnih mest, ki bodo za približno 35 odstotkov boljše plačana, saj se bo dodana vrednost na zaposlenega zvišala z 19.557 evrov v zadnjih treh letih na 39.974 evrov. Vseh zaposlenih v novem centru bo 298. Načrtujejo, da bo letni dobiček po obdavčitvi dobra dva milijona evrov.

 

LIP Bohinj izvozi sedaj približno 90 odstotkov celotne proizvodnje, po izvršeni investiciji bo delež izvoza zaradi prodaje domačim proizvajalcem oken in montažnih hiš znašal med 75  in 80 odstotki. Še vedno bodo z lastno blagovno znamko LIP Bled izvažali na evropske trge.

 

Projekt bo predvidoma realiziran v letih 2014 in 2015. V celoti bo investicija vredna nekaj tisočakov manj kot 37,6 milijona evrov. 28 milijonov evrov bodo investirali v novo opremo, od tega le slaba dva milijona v izgradnjo novih in obnovo obstoječih hal. Dodatnih 9,5 milijona evrov pa bo potrebnih za zagotovitev financiranje obratnega kapitala.

Del sredstev v višini približno 4,65 milijona evrov bodo zagotovili družbeniki podjetja. Približno 7,38 milijona evrov načrtujejo iz nepovratnih državnih sredstev, ostalih 25,56 milijona evrov pa bodo pridobili z bančnimi krediti in krediti dobaviteljev opreme. Sedaj pospešeno iščejo tujega soinvestitorja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.