Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo spremenljivo oblačno, občasno bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
14°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
17°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 24°C
ponedeljek, 03.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

O invazivnih tujerodnih vrstah


EVROPSKI PROJEKTI

| |
03.01.2014      18:01
A A

O invazivnih tujerodnih vrstah


V Bruslju je v decembru potekalo zasedanje Sveta za okolje, ki se ga udeležila tudi državna sekretarka Ministrstva za kmetijstvo in okolje mag. Andreja Jerina.


Poganjek japonskega dresnika ob Bohinjskem jezeru. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Poganjek japonskega dresnika ob Bohinjskem jezeru. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Tokratni Svet je bil v veliki meri namenjen razpravi o predlogih uredb o invazivnih tujerodnih vrstah in o spremljanju emisij CO2 iz pomorskega prometa.

 

V orientacijski razpravi o uredbi o invazivnih tujerodnih vrstah so ministri poudarili pomembnost ureditve tega področja na ravni EU, kjer še ni celovitega okvira za obravnavanje nevarnosti invazivnih tujerodnih vrst. V EU je približno 12.000 invazivnih tujerodnih vrst, od tega v Sloveniji približno 60. Letno se v Sloveniji naseli približno šest novih vrst.

 

Osrednji namen tega predloga je vzpostavitev seznama vrst, ki bodo prepovedane v EU. Ministri so pozdravili ta predlog, mnenja pa se razhajajo pri tem, koliko vrst naj bo vključenih na seznam.

 

Državna sekretarka Jerina je pozdravila predlog uredbe, saj predstavlja dober začetek urejanja ravnanj z invazivnimi vrstami na ravni EU. Izpostavila je, da je sprejemljivo, da najprej sprejmemo predpis oz. listo z omejenim številom vrst. Po petih letih pa se bo uredba temeljito pregledala in se bodo ustrezno odpravile morebitne pomanjkljivosti. V tem času bomo pridobili izkušnje in postavili temelje za učinkovito delo v prihodnje. Dodala je še, da mora biti osrednji kriterij za uvrstitev na seznam vpliv na biodiverziteto ter ekosistemske storitve, ovrednotiti je treba tudi ekonomske, vsi ostali vplivi pa naj bodo dopolnilni. Pozvala je, da se oceni dodatno breme in razmisli o viru sredstev tudi na ravni EU, zlasti takrat ko govorimo o implementaciji aktivnosti na nacionalni ravni.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.