Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
3°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Predstavitev paliativnih dejavnosti Splošne ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
18.09.2016      9:05
A A

Predstavitev paliativnih dejavnosti Splošne bolnišnice Jesenice in delovanje mrežeDeli:

Od prvih začetkov organiziranega paliativnega pristopa, ki so se na Gorenjskem začeli z izvedbo prvega podiplomskega šolanja  za zdravnike in medicinske sestre gorenjskih zdravstvenih ustanov,  smo danes lahko ponosni, da ima učinkovito in aktivno mrežo, kjer so naši bolniki in njihovi svojci deležni kakovostne in neprekinjene paliativne oskrbe.

Prvo šolanje je omogočila Razvojna agencija Zg. Gorenjske RAGOR. Vsa predavanja smo izvedli brez kotizacije za udeležence s prostovoljnim delom vse predavateljev.

Želeli smo povezave med bolnišnico in domačim okoljem. Že leta 2011 je bolnišnica v okviru Centra za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo, ki se je razširil iz Protibolečinske ambulante omogočila delovanje mobilne enote.  Možnost plačevanja take enote je bila zagotovljena iz zelene knjige, tako da to ni bil nov nepredviden strošek.

Bolnike smo vključevali v mrežni način dela  že v  bolnišnici. Navezali smo stik s splošnim zdravnikom in patronažno službo in določili cilje obravnave. Glede na želje in možnosti bolnika in njegovih svojcev smo načrtovali, ali bo bolnik lahko bival v domačem okolju in kaj potrebuje, da se to zgodi.  Mobilna enota zagotavlja 24/7 urno podporo tako družini kakor tudi izbranemu zdravniku, dežurni službi in patronažnim med. sestram.

Če je bil sprva čutiti negotovost in nezaupanje, da bi bil bolnik lahko doma, je danes ravno obratno. Svojci se pogosto počutijo negotove, če morajo svojega bližnjega poslati v bolnišnico. Ob podpori društva Palias, ki omogoča tudi negovalno oskrbo, je danes mogoče tudi za bolnike, ki nimajo bližnjih in imajo slabo razvito socialno mrežo, da ostanejo v domačem okolju.

Dostopnost zdravil tudi v najzahtevnejših oblikah na Gorenjskem ni bila nikoli problem predvsem zaradi odlične podpore Gorenjskih lekarn, sedaj pa tudi zasebnih, tako da bolniki nikoli ne čakajo.

Dolgo časa smo spopadali z osnovnimi materialnimi problemi. Ker nismo imeli vozila, smo najprej uporabljali svoja osebna, kasneje tudi javni prevoz.  Donacija, ki smo jo dobili pred začetkom poletja, pa nam je omogočila nakup novega vozila, ki je zadosti velik, da lahko z njim prepeljemo tudi različne pripomočke, ki jih bolniki potrebujejo. Predvsem pa je vedno na voljo, kadar ga potrebujemo.

S pomočjo ostalih donatorjev smo na novo opremili bolniško sobo, ki nam služi za dnevno bivanje bolnikov. Prizadevamo pa si zbrati sredstva še za  ultrazvok, da bomo lažje opravljali  invazivne posege v domačem okolju.

 

Brez dobrega sodelovanja vseh gradnikov mreže tovrstna oskrba v domačem okolju ne bi bila možna. V lanskem letu so prav vsi bolniki, ki so si tega želeli in so imeli možnost, ostali v domačem okolju. Mrežni način dela omogoča dober pretok informacij, tako da so prav vsi vpleteni seznanjeni z dogajanjem in poznajo načrt ukrepanja.

Zadovoljni bolniki, njihove družine pa tudi vsi, ki pri takem načinu dela  sodelujemo, so dokaz, da je pot prava in da je splača vztrajati naprej.

mag. Mateja Lopuh
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Blejske novice? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Blejske novice
Blejske novice
CESTA SVOBODE 13
Tel:(04) 575 01 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo