Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 26°C
torek, 26.06.2017
17°C | 29°C
sreda, 27.06.2017
15°C | 30°C
četrtek, 28.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Zbiranje starih hišnih imen


NOVICE

| |
23.04.2013      13:40
A A

Zbiranje starih hišnih imenDeli:
Bled - Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že nekaj let vodi projekt zbiranja starih hišnih imen.

Stara hišna imena so odraz zgodovine določene rodbine, domačije ali kraja. Oblikovala so se na osnovi imena, priimka, oklica, značilnosti prednikov posamezne hiše ali iz značilnosti kraja, kjer domačija stoji. Večkrat je zaradi starosti hišnega imena njegov izvor celo neznan. Imena so pomemben del naše žive kulturne dediščine. To se odraža v narečni izgovorjavi hišnih imen in v njihovi rabi v vsakdanjih pogovorih med domačini. S hišnimi imeni se ohranja tudi ponos in pripadnost ljudi določenemu kraju. Imena se še uporabljajo predvsem v kmečkem okolju, medtem ko v naseljih, ki izgubljajo kmečki značaj, ta imena zamirajo in izginjajo v pozabo.

Da bi to preprečili ter obudili in ohranili hišna imena, je Občina Bled skupaj s še enajstimi občinami Gorenjske pristopila k nadaljevanju projekta zbiranja hišnih imen. V prejšnjih letih je bila tovrstna akcija že izvedena v krajevnih skupnostih Bohinjska Bela, Rečica, Ribno in Zasip, kjer je bilo zbranih okoli štiristo starih hišnih imen. Projekt vsebuje pregled zapisov hišnih imen v zgodovinskih virih in njihov nabor v današnji podobi. Pri naboru se bomo posvetili le tistim hišnim imenom, ki so stara vsaj sedemdeset let. Tokrat bo akcija v blejski občini posvečena krajevni skupnosti Bled oziroma nekdanjim ločenim naseljem Grad, Mlino, Zagorice in Želeče.

V zbiranje so se že aktivno vključili tudi učenci OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled.  Za vse domačine bo v okviru projekta organizirano tudi srečanje, na katerem se bomo o hišnih imenih pogovorili in jih zapisali v njihovem domačem narečnem izgovoru.

Rezultat projekta bo knjižica s pregledom hišnih imen, lastniki domačij pa bodo, v kolikor se bodo s tem strinjali, prejeli tudi brezplačne table s hišnimi imeni. V kolikor pri vas doma imate staro hišno ime, vas pozivamo, da nam ga sporočite na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, kjer bomo imena zbirali. Pokličete nas lahko na 04/581 34 16 ali nam pišete na klemen.klinar@ragor.si.

Projekt »Nomen vulgare« poteka v okviru Lokalne akcijske skupine Gorenjska košarica in je sofinanciran s strani Evropske unije in Ministrstva za kmetijstvo in okolje preko programa LEADER.

Klemen Klinar

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo