Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
17°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
18°C | 31°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
15°C | 31°C
torek, 27.06.2017
16°C | 31°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
17°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Več kot 60 potapljačev se je spopadlo s ......


NOVICE

| |
26.05.2013      14:18
A A

Več kot 60 potapljačev se je spopadlo s školjkamiDeli:

Bled - V Blejskem jezeru je bila včeraj že 20. tradicionalna podvodna čistilna akcija, ki je bila letos usmerjena predvsem v odstranjevanje tujerodne in invazivne školjke, potujoče trikotničarke.

 

V globine Blejskega jezera se je v organizaciji društva za podvodne dejavnosti Bled podalo več kot 60 potapljačev. Kot je povedal tehnični potapljač in koordinator aktivnosti, povezanih s problematično tujerodno školjko, Rok Lesjak, so imeli srečo, da so školjko odkrili v dokaj zgodnjem stadiju razvoja: "Nikjer na svetu se niso lotili reševanja tega problema tako kot pri nas, z ročnim odstranjevanjem in preprečevanjem širjenja. Soočili so se namreč s številnimi težavami, najsi bo to prevelika površina, pregloboka voda ali zasebna zemljišča, tako da školjke odstranjujejo le iz območij za kopanje in to z vodnimi topovi." Kot še dodaja Lesjak, se zavedajo, da bo školjka verjetno za vedno ostala v jezeru: "Ravno z velikim odzivom in delom društva za podvodne dejavnosti Bled pa že več kot eno leto odstranjujemo školjke. Odstranjevanje je težavno, še posebej v slabi vidljivosti, pa tudi sicer potapljači potrebujejo tudi do 15 minut, da sploh uspejo prepoznati školjke, še posebej večje so prekrite z mahom in rastlinami in jih je težko opaziti."

Največjo težavo predstavlja več milijonov planktonskih ličink, ki jih izleže vsaka školjka, čeprav ličinke nekatere ribe tudi jedo, pa v vsakem primeru nekaj odstotkov ličink preživi, kar pa glede na število izleženih ličink vseeno predstavlja več milijonov školjk.

Kot je povedala Mateja Poje z agencije za okolje in prostor, je pred pričetkom kopalne sezone treba razširiti zavedanje o preprečevanju prenosa te invazivne tujerodne vrste školjke: "Predvsem je potrebno biti pozoren, da se kopalna oprema ustrezno očisti, saj se lahko ličinke školjke primejo na kopalno opremo, predvsem če se nameravamo z isto opremo kopati v bohinjskem jezeru ali bajerju Šobec, da je ne bi zanesli v druge vode." Navodila za pravilno čiščenje kopalne in potapljaške opreme ter čolnov so v sodelovanju z občino Bled in strokovnjaki z ministrstva in Agencije za okolje pripravili tudi v zloženki, ki jo bodo delili obiskovalcem Bleda v turističnem društvu, ob jezeru pa bodo postavljene tudi informacijske table. 

 

Andraž Sodja

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo