Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
7°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
torek, 24.10.2017
5°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
2°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 18°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tujerodne invazivne rastline med Bledom in ......


DRUŠTVA

| |
04.10.2012      7:57
A A

Tujerodne invazivne rastline med Bledom in LescamiDeli:

Bled, 4. oktober - Ker je v naši oklici čedalje več tujerodnih invazivnih in celo človeku nevarnih rastlin, smo se v Naravoslovnem društvu Bled odločili za spoznavanje teh vrst v naravi. V soboto, 29. septembra, se nas je zbralo 19, da smo si pod vodstvom akademika dr. Zupančiča ogledali rastline ob pešpoti z Bleda v Lesce.

Videli smo naslednje tujerodne invazivne rastline: rdeči hrast, ameriški javor, veliki pajesen, japonski dresnik, kanadsko zlato rozgo, žlezavo nedotiko, navadno viniko, pelinolistno žvrkljo (ambrozijo), Verlotov pelin, kalinolistni pokalec in robinijo. Te vrste so k nam prinešene od drugod,  najbolj pogosto kot okrasne parkovne ali vrtne rastline, so pa tudi izjeme kot sta žvrklja in Verlotov pelin. Invazivne jih imenujemo zato,  ker ob zanje ugodnih pogojih izpodrivajo naše samonikle vrste. Med navedenimi pa je za človeka nevarna pelinolistna žvrklja, ki jo pogovorno imenujemo pelinolistna ambrozija ali kar ambrozija. Ta se v veliki količini pojavlja ob glavni avtomobilski cesti med Bledom in Lescami.     

 

Pelinolistna žvrklja (Ambrosia artemisifolia) je ena najbolj alergentnih rastlin. Uvrščena je v družino nebinovk (Asteraceae). Pelod, cvetni prah, ambrozije je eden najmočnejših znanih alergentov. Osebe, občutljive na cvetni prah žvrklje, velikokrat obolijo za alergijskim rinitisom in astmo. Simptomi alergijske reakcije so: kihanje, ščemenje v nosu, vodeni izcedek iz nosa, otečene veke, ščemenje v očeh, oteženo dihanje. Oseba, ki zazna simptome alergijske reakcije, naj obišče zdravnika.

Žvrklja kot plevel zmanjšuje pridelke na kmetijskih kulturah posebej na koruzi, krompirju in tudi na vrtninah. Na travnikih in pašnikih zmanjšuje kakovost krme, živina se je izogiba, mlečni proizvodi po taki paši dobijo priokus.    

Za to, kako je zašla sem,  je možnosti več. Rastlina je terofit, kar pomeni, da je enoletno zelišče, seme pa ostane kaljivo tudi do 20 let. Semena se širijo z vetrovi, premiki zemlje, prenašajo se z avtomobilskimi gumami, pogosto so med drugimi semeni posebej med zrnjem za krmo, zlasti za ptice. Domovina  žvrklje je severna Amerika. Po Evropi se je začela širiti v začetku 19. stoletja. Danes je skoraj v vseh evropskih državah.  Večina teh držav, tudi naša, imajo zakonsko urejene predpise za zatiranje. Za zatiranje žvrklje  je odgovoren lastnik zemljišča. Sicer kmetijski inšpektorji nadzirajo prisotnost te rastline, vsekakor pa je prav, da lastnik zemljišča sam, takoj ko jo zazna, ukrepa.

Pelinolistna žvrklja zraste do višine 1,5 m. Steblo je okroglo, pokončno razvejano ter poraslo z gostimi dlačicami. Na prvi pogled je podobna navadnemu pelinu (Artemisia vulgaris), ki prav tako spada  v družino nebinovk. Obe rastlini imata pernato deljene liste, le da so pri ambrozije krpe daljše z manjšo listno ploskvijo kot pri pelinu. Pri ambroziji so listi puhasti in tudi spodaj zeleni, pri pelinu so listi goli in spodaj beli. Pri pelinu so stebelca ožlebljena in gola.  V času cvetenja (julij-september) je rastlina prepoznavna po dolgih moških socvetjih, kjer so drobni sestavljeni koškasti cvetovi nanizani v podolgovatih previsnih vejicah. Takšno socvetje imenujemo tudi žvrklja, po tem je rastlina dobila ime. Ženski cvetovi so v pazduhah listov.

Alergijo povzroča cvetni prah. Zato moramo ukrepati pred cvetenje. Najbolje je, da  rastline izpulimo in uničimo, lahko posežemo tudi po herbicidih, kar pa ne priporočam. Uničujemo je tudi s košnjo z rezom čim bolj pri zemlji, seveda je treba košnjo takoj, ko rastlina ponovno požene, ponoviti. Vsekakor ne smemo dopustiti cvetenja, je zapisal Jože Skumavec, Naravoslovno društvo Bled.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo