Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

jasno
Ponoči bo jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 16, ob morju 18 °C.
11°C | 29°C
sobota, 18.08.2018
14°C | 30°C
nedelja, 19.08.2018
14°C | 29°C
ponedeljek, 20.08.2018
15°C | 29°C
Opozorila
Četrtek, 16.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
29°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

NASTOP GASILCEV STARODOBNIKOV PGD PODHOM NA ......


NOVICE

| |
11.08.2017      1:05
A A

NASTOP GASILCEV STARODOBNIKOV PGD PODHOM NA BLEJSKIH DNEVIH 2017Deli:

Bled - Že od nekdaj je nekontrolirano razširjen ogenj znal zagreniti življenje ljudem. Razne kronike mest, zapisi in slikarske upodobitve pričajo o tem, da je nevarnost ali »šiba božja«, imenovana »rdeči petelin«, pokopala v ruševine in pepel prenekatero naselje. Požari so marsikje zahtevali tudi človeške žrtve. Pogorelci so bili največkrat ob vse imetje, saj so v naglici rešili le tiso, kar so imeli na sebi.

Usodnega 29. junija leta 1908 so se v vasi Grad na Bledu med prasketanjem ognja slišali kriki: Gori!!! Gori!!! Ogenj se je naglo širil in uničil dobršen del strnjenega naselja, kjer so prevladovale kmetije, gospodarska poslopja, poleg hiš pa je bilo tamkaj tudi nekaj trgovin in gostiln. Dvaintridesetim gospodarjem je pogorelo skupno štirideset poslopij. Na veliko srečo v nesreči ogenj ni zahteval človeških življenj, poginilo pa je mnogo živine. Kmalu so bili na kraju dogajanja tudi gasilci. Poleg blejske se je na prizorišče požara postopoma pripeljalo okoli dvajset požarnih bramb.

Splošno je znano, da je nastanku prenekatere požarne brambe ali prostovoljnega gasilskega društva botrovala prav požarna katastrofa v njihovem kraju. 16. aprila 1894 je v Spodnjih Gorjah ogenj opustošil 16 hiš in gospodarskih poslopij. Škode je bilo nad 30 tisoč goldinarjev. »Nesreča je podučila Gorjance, da je treba doma ustanoviti gasilno društvo, ako hočemo sebi pomagati, da se ne bo ogenj v primeru nesreče tako močno razširil in toliko nesreče napravil.« Tako je o tem zapisal takratni gorjanski nadučitelj Jožef Žirovnik in že leta 1894 je bilo ustanovljeno Gasilno društvo Gorje. Prostovoljno gasilsko društvo Podhom, katerega gasilci so poprej delovali v Gorjah, je bilo ustanovljeno leta 1931. Svoj veliki ognjeni krst so podhomski gasilci doživeli že leta 1935, ko je gorel lesni obrat v Vintgarju. Med delovanjem s področja zaščite in reševanja v požarih, naravnih in ostalih nesrečah, v društvu s posluhom negujemo tudi staro dediščino gasilstva in jo z veseljem ponudimo na prikazih gašenja po starem, ki smo mu bili priča 22. in 23. julija,  na letošnjih Blejskih dnevih. Strumni podhomski gasilci in gasilka, smo odeti v replike starih gasilskih oblačil, s povsem originalno starodobno gasilsko opremo (staro Samassovo ročno gasilsko brizgalno, konopljenimi cevmi z medeninastimi spojkami, dvojakom, starima ročnikoma, akom in gasilsko trobento), povelji in taktiko, pričarali doživetje gašenja izpred sto let. Obiskovalci so se lahko preizkusili v vlogi gasilca brizgalca ali gasilca napadalca in z vodnim curkom, usmerjenim v jezero, nasmejani pozirali za fotografijo dopustniškega albuma.

Besedilo: Marjan Zupan, foto: Štefan Žemva
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Blejske novice? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Blejske novice
Blejske novice
CESTA SVOBODE 13
Tel:(04) 575 01 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
18.08.2018 | Ostalo
Plesni večer
18.08.2018 | Umetnost
Stand up v Zasipu
25.08.2018 | Ostalo
Plesni večer
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo