Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
2°C | 21°C
petek, 20.10.2017
4°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
7°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Na Bledu pripravili pester izbor kulturnih ......


KULTURA

| |
02.07.2013      12:48
A A

Na Bledu pripravili pester izbor kulturnih prireditev za vse okuseDeli:

Bled - V juliju in avgustu se bosta na različnih blejskih prizoriščih odvila dva tradicionalna blejska glasbena festivala: jubilejni 18. Festival  Bled in 23. Okarina Etno Festival. Na Blejskem gradu pa bodo vse do jeseni potekali grajski glasbeni večeri in druge prireditve, ki so že lani privabile številne obiskovalce.

 

Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled: »Veseli me, da bomo tudi letos na Blejskem gradu in v Festivalni dvorani lahko omogočili in doživeli koncerte tako v okviru obeh festivalov kot tudi posameznih glasbenih večerov. S tem želimo še močneje uresničevati osnovno poslanstvo našega zavoda - upravljati z obema objektoma , jih programsko bogatiti, omogočiti občanom in turistom uživanje v okviru prireditev in nuditi podporo tudi ostalim kulturnim projektom v blejski občini. Prepričan sem, da bomo tudi letos doživljali nepozabne poletne glasbene večere, zato vse prebivalce in obiskovalce Bleda vabim, da jih obiščejo.”

 

 

Osemnajst uspešnih let Festivala Bled

 

Med 1. in 18. julijem bo na Bledu na različnih prizoriščih – Blejski grad, promenada, Belvedere, Grand hotel Toplice in cerkev sv. Martina – potekal jubilejni 18. Festival Bled. Zaradi lastne produkcije je, kot poudarja umetniški vodja mag. Jernej Brence, festival, ki ponuja klasično, jazz in cross over glasbo že vsa leta edinstven tako v slovenskem kot v evropskem prostoru. Vsako leto  pripravijo udarno otvoritveno predstavo. Letos bo to predstava  Depeched Big Banda KK, sintetična glasba, ki bo prvič izvedena z orkestralnim pristopom ( v odvisnosti od vremena ) na prostem pred ali v  Festivalni dvorani.

 

Med nastopajočimi na 18. Festivalu Bled so številna popularna imena različnih glasbenih zvrsti. V klasičnem programu bodo to Godalni orkester iz Melbourna, Mladi ljubljanski solisti, Ljubljanski godalni kvartet in Tartini kvartet, ki v letošnjem letu beležita 30-letnico svojega delovanja. V drugem delu festivala se bodo zvrstili skupina Nula Kelvina, Vesna Zornik s Tango Apasinoado, Nana Miličinski s projektom Še ena pomlad, Vito Marenče Group in beograjska skupina Sanjari.

 

Umetniški vodja festivala mag. Jernej Berce je pred 18 leti festival zasnoval zato, da bi svoje znanje in izkušnje, ki jih je pridobil ob svojem študiju na Dunaju predstavil in prenesel tudi širši publiki. Danes, ob svoji polnoletnosti festival ki utripa s krajem, ponuja bogat koncertni program  ter kot spremljevalni program mojstrske tečaje violine, viole in komorne igre. Obiskovalcem ponuja spremljevalne prireditve, letos so to popoldanske glasbene matineje na terasi Vile Prešeren in razstava del članov Triglavske likovne kolonije.

 

 

23. Okarina Etno Festival

 

V prvih dveh avgustovskih vikendih, od 2. do 4. avgusta in od 8. do 10. avgusta bodo na Bledu ponovno prišli na svoj račun etno sladokusci, saj je pred nami že 23. Okarina Etno Festival. V prvem delu se bodo na Blejskem gradu predstavili: Dragan Dautovski, Makedonija (2. 8.), Taksim Trio, Turčija (3. 8.) in Brina, Slovenija (4. 8.). Teden dni kasneje, v Zdraviliškem parku, pa: Sia Tolno, Sierra Leone (8. 8.), Aziz Sahmaoui, Maroko, Mali in Mlada beltinška banda, Slovenija

(9. 8.) in Vanja Muhović, Bosna in Hercegovina (10. 8.).

 

Po besedah programskega vodje festivala Lea Ličofa bi v letošnjem programu težko izpostavili posameznega umetnika, med vrhunske in izjemne glasbene izvajalce pa vsekakor sodi makedonski glasbenik Dragan Dautovski iz Skopja.  Dautovski je izjemen zato, ker med drugim igra tudi na nadvse nenavadno glasbilo, prazgodovinsko, 6000 let staro, kroglasto keramično flavto – okarino. Ta instrument, iz neolitika, je bil najden med arheološkimi raziskovanji v bližini mesta Veles. Poleg njega velja omeniti Taksim Trio iz Turčije, ki v svojem rahločutnem izvajanju združuje tradicionalno glasbeno izročilo, klasično glasbo in jazz.

 

Na letošnji festival prihaja tudi ena žarečih afriških glasbenih zvezd, Sia Tolno. Čeprav je preživela svojo mladost v senci nemirov in vojnih grozot Sierra Leone, prihaja k nam s ponosom in barvo sodobne in razsvetljene afriške ženske. Pela nam bo v mešanici afriških plemenskih jezikov kisi, mendi, sousu, kreolščini in angleščini. Aziz Sahmaoui je odraščal v Marakešu ob poslušanju glasbe gnawa, tuareške glasbe širnih prostranstev puščav. Tudi danes nadaljuje s predstavitvijo tradicionalnih glasb, ki pa jih posreduje na sodoben način.

 

Vanja Muhović, ki na Bled prihaja iz Bosne in Hercegovine, ne predstavlja samo urbano tradicionalno glasbo te dežele, ampak tudi tradicionalno glasbo vseh delov Balkana, predvsem pa izvaja sevdalinke. Z debitantskim albumom Dert je omogočil, da so nekatere pesmi, ki jih je posnel ne samo postale poznane, ampak da so bile tako ohranjene kot pomemben tradicionalni in folklorni zaklad BiH in Balkana. Med slovenski ustvarjalci bodo na festivalu nastopili Skupina Brina s pevko in ustanoviteljico zasedbe Brino Vogelnik ter prekmurska zasedba Mlada beltinška banda.

 

 

Glasbeni večeri in druge prireditve na Blejskem gradu

 

Z nastopom Ive Stanič in Godalnega kvarteta Calisto so se v čarobnem ambientu Blejskega gradu  začeli tudi letošnji grajski glasbeni večeri. Preko poletja se jih bo ob četrtkih zvrstilo sedem, obiskovalci pa bodo lahko prisluhnili različnim zvrstem: od sodobne pop glasbe, klasične, zborovske, do opernih arij in jazza.

Po koncertu Ljubljanskega godalnega kvarteta 11. 7., istega dne bo tudi odprtje razstave del ljubiteljskega ikonografa Miša Serajnika, se bodo zvrstili še: večer opernih arij, 18. 7., Mia Žnidarič, 25. 7., Ženski pevski zbor Pletna, 15. 8., Andreja Geržina in Godalni kvartet, 22. 8. in Latin Tent, 29. 8. Vsi koncerti bodo ob 20.30.

Poleg tega bo 23. 7., ob 19. uri koncert delavnice Pikolo (flavta), 27. 7., ob 20.30 pa bo nastopil Duo Akkordeon (čembalo). Jure Tori Trio bodo gostje na Blejskem gradu 1. 8., ob 20.30, cerkveni pevski zbor Blejski odmev pa bo nastopil 12. 9., prav tako ob 20.30.

Tudi letos bodo vsak torek in četrtek ob 17. uri na sporedu srednjeveške predstave KD igralske skupine Viteza Gašperja Lambergarja; ob torkih srednjeveška predstava Janičarjevo srce, ob četrtkih pa baročna predstava Pogumne Blejke.

Astronomsko društvo Nova Jesenice bo tudi v letošnjem letu pripravilo svoje teleskope, s katerimi se bo mogoče zazreti v nočno nebo 18. 7., 15. 8. in 5. 9. Napovedujemo še serijo predavanj Muzejskega društva Bled, in sicer 5. 9., 3. 10. in 7. 11., vedno ob 19. uri.

Prireditve na Blejskem gradu potekajo bodisi na zgornji terasi gradu, v Viteški dvorani ali v Galeriji Stolp.

 

Zavod za kulturo Bled

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj »Mozaična mizica«
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj »Mozaična mizica«
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo