Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
6°C | 11°C
torek, 23.10.2017
6°C | 13°C
sreda, 24.10.2017
3°C | 17°C
četrtek, 25.10.2017
6°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
6°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Dan odprtih vrat Blejskega gradu


NOVICE

| |
29.10.2015      00:07
A A

Dan odprtih vrat Blejskega graduDeli:

Leto 2015 – leto investicij na Blejskem gradu

Velik obseg dokončanih prenovitvenih del,  novosti v grajski ponudbi  in podatki o obisku kažejo na to, da bo leto 2015 najuspešnejše, odkar sta Blejski grad in Festivalna dvorana v upravljanju Zavoda za kulturo. Priprave na dela so se s pridobivanjem projektne dokumentacije, izborom izvajalcev in promocijskimi aktivnostmi sicer začele že lani , a smo z dokončnimi odločitvami in začetki vseh najpomembnejših del vseeno počakali toliko časa, da je bilo jasno, da bo tudi letošnja sezona potekala uspešno. V skladu s sprejetimi dolgoročnimi strateškimi načrti smo tako letos predvsem na gradu poskrbeli za nove pridobitve, ki bogatijo ponudbo in nam bodo v bodoče omogočale izvedbo dodatnih programov.


Najpomembnejša pridobitev je nova manjša dvorana na doslej neizkoriščenem podstrešju nad muzejem. V njej bomo izvajali razne predstavitve, projekcije, razstave in omogočali delo manjšim skupinam, ki si bodo grad izbrale bodisi za strokovna ali družabna srečanja. Viteška dvorana kot edini prostor, ki smo ga doslej imeli za te namene, bo tako razbremenjena in jo bomo lahko namenjali za protokolarna in druga srečanja na višjem nivoju. Na muzejskem traktu in na kapeli smo v celoti zamenjali  strešno kritino, postavili nov sistem obrambe pred udarom strele ter v celoti očistili in prenovili severno grajsko fasado.

Prisotnost gradbenega žerjava, ki nam je omogočal lažje transporte, smo izkoristili še za druga dela, ki bi jih sicer zaradi strmega dostopa težko izvedli. Na obeh terasah smo skupaj z novim najemnikom grajske restavracije, Hišo kulinarike Jezeršek, vgradili stabilna ležišča za stebre novih senčnikov in zamenjali dotrajano panoramsko okno v restavraciji. Prav tako smo na grad dostavili novo transformatorsko postajo in izvedli več gradbenih del.


Tri novosti se nahajajo tudi  v grajskih stolpih. V sobi v tretjem nadstropju okroglega renesančnega stolpa so strokovnjaki najprej restavrirali poslikave, nato smo vanjo ob 160- letnici prihoda Riklija na Bled umestili spominsko razstavo. Zelo zanimiva in tehnično dovršena je tudi predstavitev gorenjskih muzejev, ki se nahaja nadstropje više. Skupaj z Narodnim muzejem Slovenije smo predstavitev namenili obiskovalcem gradu, ki morda potrebujejo namig, kaj na Gorenjskem še obiskati. Prav tako je prenovljena tudi protokolarna soba v  vhodnem stolpu, namenjena predvsem za poroke.

V skrbi za to, da bi se na gradu dobro počutili in o njem čim več izvedeli vsi obiskovalci, smo poskrbeli tudi za dve tehnični novosti. Ena je tipni vodnik za slepe in slabovidne, v fazi zaključevanja pa je tudi sistem glasovnega vodenja, ki ga bo možno v 17 svetovnih jezikih naložiti na mobilne telefone novejše generacije. Začetek poskusnega delovanja načrtujemo v novembru.

Precej dela in sredstev je bilo vloženih tudi v obiskovalcu sicer nevidno infrastrukturo v grajskih stavbah  ter v urejanje okolice. Popolnoma je prenovljen velik del elektroinstalacij, celotno področje gradu je pokrito z brezžičnim internetnim omrežjem, prav tako smo v večino prostorov namestili varnostni, protipožarni  in video nadzorni sistem. V okolici gradu smo odstranili vsa od žleda in lubadarja poškodovana drevesa in poskrbeli za čistočo na dostopnih poteh.

V vse aktivnosti smo vložili več kot pol milijona evrov, ki smo jih pridobili zahvaljujoč dobremu letošnjemu obisku Blejskega gradu. V želji, da pridobitve predstavimo tudi vam, bomo 30. oktobra, od 15.00 ure dalje organizirali prireditev » Odprta vrata Blejskega gradu« . Obiskovalci si bodo grad in njegovo dopolnjeno ponudbo v tem času lahko ogledali brezplačno.

Dobrodošli ! 

Matjaž Završnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo