Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, nekaj manj oblačnosti bo v severni Sloveniji. Predvsem v južni polovici bodo občasno možne rahle krajevne padavine. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 18, na Primorskem do 21 °C.
9°C | 17°C
sreda, 15.10.2018
7°C | 14°C
četrtek, 17.10.2018
11°C | 17°C
petek, 18.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 20°C
Opozorila
Torek, 16.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Bralni klub za tretje življenjsko obdobje


KULTURA

| |
25.01.2018      1:31
A A

Bralni klub za tretje življenjsko obdobjeDeli:

Letos teče četrto leto Bralnega kluba za starejše. Idejo zanj je dala Božena Kolman Finžgar, direktorica Knjižnice A. T. Linharta Radovljica. »Čedalje več nas je starih 60 plus, čedalje več je tistih, ki so doma. Vedno bolj se zavedamo, da kvalitetno preživljanje prostega časa pomeni tudi kvalitetno življenje. Želela sem spodbuditi zanimanje za branje tudi pri tistih, ki mogoče še niso začeli brati in hkrati spodbuditi tiste, ki prej zaradi aktivnega načina življenja niso imeli časa za branje.«

Bralni klub je skupen projekt knjižnice in Ljudske univerze Radovljica (LUR). V okviru LUR-a deluje medgeneracijski center, v katerega je vključenih tudi zelo veliko starejših, ki so jih povabili, da se jim pridružijo. »Srečanja imajo status javne prireditve. To pomeni, da se nam lahko pridruži vsak, ki si tega želi. Nekateri prihajajo redno, drugi pridejo le takrat, ko beremo knjigo, ki jih zanima.« Tretjo sredo v mesecu se ob pol devetih zjutraj, ob čaju, kavi in prigrizkih, zbere okoli 20 ljudi. »Pogovarjamo se o prebrani knjigi, včasih tudi o avtorju. V branje jim ponudim tudi druge knjige s podobno tematiko, ali pa knjige, ki se dogajajo v isti deželi kot izbrana knjiga. Ko smo januarja brali knjigo Fulvia Tomizze Frančiška, ki se dogaja v Trstu, sem na klub prinesla knjige v povezavi s Trstom.« Teh je bilo presenetljivo veliko, z zelo različno tematiko.

Božena Kolman Finžgar pove, da branje v tretjem življenjskem obdobju ne pomeni le kvalitetno zapolnjenega prostega časa. »Gre za precej več kot to. Branje močno prispeva h kvalitetnejšemu življenju, saj širi obzorja, je tudi možganska telovadba, ki je za starejše še kako priporočljiva. Knjige nam omogočajo, da se lahko preselimo, prestavimo, odklopimo in živimo življenje tisočerih junakov. Branje nam resnično polepša vsakdan.«

Prvo leto so brali slovenske avtorje, potem pa so se z naborom knjig pridružili bralni akciji Ta veseli knjižni svet (TVKS). Tako so pred tremi leti brali knjige na temo Avstralije, sledila je Indija, letos je na vrsti Italija. »Na začetku, da si lahko bolj plastično predstavljamo deželo, vedno pripravimo tudi predavanje o tej deželi. Na njem izvemo nekaj zanimivosti o deželi, pa tudi o kulturi, zgodovini, prehrani, o vsem kar ljudem olajša branje. Da lažje ''pademo noter'' poiščemo tudi kakšne recepte za sladice ali napitke.«

Odziv, še pove Kolman Finžgarjeva, je vsako leto večji, tako da razmišljajo o tem, da bi jeseni v novi knjižnici organizirali druženje v dveh skupinah. Gospa Pavla, ki bralni klub obiskuje od začetka, - gospa v bralnem klubu s svojimi razmišljanji in kratko obnovo, ki si jo vestno zapiše v poseben zvezek, vsakič odpre debato - pove, da ji je ideja druženja ob knjigah zelo všeč. »Sama ob izbrani knjigi poiščem še druge knjige s podobno tematiko. Želim si, da bi se udeleženci bolj vključevali v debatiranje in povedali kako so oni doživeli knjigo.« Tudi gospe Alenki, ki klub redno obiskuje zadnje leto, se bralni klub zdi dobra ideja. »Gre za zelo spodbujevalni bralni klub. To, da se nas ob pol devetih zjutraj, smo le jesenska generacija, zbere tako veliko, nekaj pomeni. To pomeni, da ljudi zanima, da jih ne zanimajo le dnevne novice, ampak jim je pomembno tudi doživljanje. Knjige je namreč treba doživeti. Gostota obiska pa kaže na to, da so knjige izbrane prav in da imajo te knjige neko poslanstvo, ne samo zanimivo vsebino, ampak gredo širše. Zadnja, Frančiška, nas je popeljala v svet nasprotij, odprla nam je nova obzorja, od mikrokozmosa, se pravi človeške usode, do makrokozmosa, sodelovanja in zbliževanja med narodi. Taki klubi so super, saj nam starejšim omogočajo nenehno širjenje obzorij. Tukaj ni zakamranosti. Če imaš o neki knjigi še tako zanimivo mnenje, pa ga nikomur ne poveš, če se zapreš med štiri stene, ni komunikacije. Tukaj pa je komunikacija in to živahna. Kadar je pogovor zares živ, preskoči iskra tudi na kakšno drugo temo.« Gospa pravi, da ji je všeč tudi to, da doslej še nihče od udeležencev ni imel do izbrane knjige negativnega odnosa. »Vsak ima svoj pogled, imamo celo nekaj moških in prav vsak v izbrani knjigi najde nekaj svojega.« Tudi gospod Franc, ki, kot pravi, na klub hodi predvsem zaradi druženja. »Vsak mesec komaj čakam, da se spet vidimo. Rad berem in rad sem v družbi.«

Biba Jamnik Vidic
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Blejske novice? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Blejske novice
Blejske novice
CESTA SVOBODE 13
Tel:(04) 575 01 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.10.2018 | Ostalo
Ure zgodovine: Habsburžani
16.10.2018 | Šport
JOGA MANDU
17.09.2018 | Šport
Vadbe
18.10.2018 | Ostalo
Prireditve v Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled
18.10.2018 | Ostalo
Muzikal Briljantina
19.09.201 | Ostalo
Razstava v Infocentru Triglavska roža Bled
19.10.2018 | Ostalo
Razstava Salvadorja Dalija
19.10.2018 | Šole in vrtci
Glasbena pravljica MEDVEDEK MIKEC
19.10.2018 | Ostalo
Glasbena pravljica
19.10.2018 | Kultura
Koncert skupine NOREIA
20.10.2018 | Ostalo
Plesni večer
20.10.2018 | Ostalo
Oktober je fest' na Bled
24.10.2018 | Ostalo
Ure zgodovine: Habsburžani
16.10.2018 | Ostalo
Ure zgodovine: Habsburžani
16.10.2018 | Šport
JOGA MANDU
17.09.2018 | Šport
Vadbe
18.10.2018 | Ostalo
Prireditve v Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled
18.10.2018 | Ostalo
Muzikal Briljantina

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo