Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
19°C | 26°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
17°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 24°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
19°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

BLAGOSLOV KONJ NA KUPLJENIKU


NOVICE

| |
26.12.2015      00:07
A A

BLAGOSLOV KONJ NA KUPLJENIKUDeli:

Zavetnik cerkve na Kupljeniku  je Sv. Štefan, ki ga  častimo kot zavetnika konj. Na dan sv. Štefana, to je  26. decembra,  bo ob 10. uri maša, po maši pa bo krajši koncert moškega pevskega zbora Triglav Lesce-Bled. Nato bo pred cerkvijo  blagoslov konj, vode in soli.

 

Zunanjost cerkve sv. Štefana na Kupljeniku je bila v septembru 2015 v celoti obnovljena. Konservatorska svetnica na ZVKDS OE Kranj dr. Nika Leben, je v svojem poročilu o obnovi fasade na cerkvi  zapisala, da je bil cerkev  verjetno zgrajena v 15. stoletju s pravokotno ladjo  in tristrano sklenjenim in obokanim prezbiterijem. Barokizirali  so jo v času gradnje zvonika  konec 17. stoletja, kasneje tudi podaljšali. Letnica postavitve zvonika1684 je ohranjena na izvirni plasti ometa, le barvno je osvežena. Zvonik krasi tudi Jezusov monogram. Gotske freske na severni fasadi  ladje so bile fragmentarno vidne že pred obnovo  fasade. Žal pa je večina vrhnjega sloja  fresko  ometa v preteklosti odpadla. Ohranila se je le zasnova, tako imenovana sinopia,  v obliki risbe rdeče rjave barve, ki si jo je  pripravil neznani slikar  kot pomoč  pri slikanju  na sveži omet. Predloga za fresko  na kateri je verjetno  naslikan prizor Križanje je bila restavrirana in ohranjena kot učni pripomoček  za vse, ki jih zanima srednjeveško slikarstvo.

Obnovo cerkve v celoti so omogočili krajani, restavriranje freske pa je financiral Zavod za kulturo Bled.

 

 

Davorin Bernard
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo