Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Začetek novega šolskega leta: varnost otrok v prometu je na prvem mestu

Po dobrih dveh mesecih brezskrbnih počitnic bodo v ponedeljek, 2. septembra 2024, ponovno zazvonili šolski zvonci in s tem naznanili začetek novega šolskega leta. V letošnjem letu bo osnovne šole obiskovalo predvideno 192.774 učencev, od tega 20.173 prvošolčkov.

Naj nas varnost otrok vodi k večji pazljivosti in odgovornosti v prometu vsak dan (vir: unsplash.com - note thanun)

Že pred začetkom šolskega leta se je pričela preventivna akcija Varno v šolo, ki bo trajala do 8. septembra. V sklopu akcije se tako izvajajo številne aktivnosti za večjo prometno varnost otrok. Čeprav Slovenija velja za eno izmed najvarnejših držav v Evropi na področju prometne varnosti otrok pa je pomembno, da se prometne varnosti ne zavedamo samo ob pričetku šole, ampak skozi vse leto. V letošnjem letu so v prometnih nesrečah življenje izgubili trije otroci, 25 pa jih je bilo huje telesno poškodovanih, kar je za 47 % več kot lani v tem času.

Slogan akcije Varno v šolo je »Srce prometne varnosti smo vsi«, kar poudarja povezovanje skupnosti – učencev, učiteljev, staršev, skrbnikov in drugih udeležencev v prometu za varnost otrok. Ob tem želijo voznike in druge udeležence v prometu spomniti na pomembnost njihove vloge pri zagotavljanju varnosti otrok na poti v šolo, na obšolske aktivnosti, domov, k prijateljem, na igrišče, torej na vseh poteh, vse leto. Le z odgovorno in strpno udeležbo v prometu otrokom lahko zagotovite varnost na njihovih poteh.

Otroci v prometu niso pomanjšani odrasli, zato od njih ne moremo pričakovati, da bodo odreagirali tako, kot odrasli. V prometu so slabše vidni, obenem pa težko predvidijo nevarne situacije. Zato je pomembno, da so tudi vozniki zbrani pri vožnji in pozorni na svojo okolico. Še posebej pa velja previdnost na šolskih poteh.

Kako naj vozniki poskrbijo za varnost otrok v prometu?

Že v načelih cestnega prometa je zapisano, »da kadar so udeleženci cestnega prometa otroci, so drugi udeleženci dolžni nanje posebej paziti in jim pomagati«. To načelo povsem jasno določa, da smo vsi v prometu soodgovorni za varnost otrok. Zato je treba v prometu ravnati tako, da voznik čim bolj izključi dejanja, ki bi lahko ogrožala prometno varnost otrok. Otroci so razigrani in drugače dojemajo promet okoli sebe in so kot taki zelo nepredvidljivi v svojih ravnanjih. Zato morajo biti ostali udeleženci v prometu na cesti ob zaznavi otrok v bližini bistveno bolj pazljivi in pozorni, saj ni mogoče predvideti otrokove reakcije.

Ko so udeleženci prometa otroci, so drugi udeleženci dolžni nanje posebej paziti in jim pomagati (vir; avp-rs.si)

Otrokom je treba omogočati varno mobilnost, za kar je potrebna skrbnost, odgovornost in zgled vseh udeležencev v prometu. Pri tem Agencija za varnost prometa in Policija posebej izpostavljata: »Vozniki, prilagodite hitrost vožnje, še posebej v naseljih, v okolici šol, vrtcev in igrišč, med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona, ki odvrača vašo pozornost od dogajanja na cesti in ob njej, za volan sedite trezni! Vzdržujte primerno varnostno razdaljo in predvidevajte prometne situacije, kadar ste v bližini šol, vrtcev in v naseljih.«

Varnost otrok in poostren nadzor

Kot smo že omenili, se je preventivna akcija Varno v šolo že pričela in v tednu pred začetkom šolskega leta je policija, poleg prometa, preverjala tudi prometno signalizacijo na cestnih povezavah v bližini šol in na šolskih poteh, preverjala načrte varnih poti v šolo, ipd. V prvih šolskih dneh pa bodo starše prvošolčkov seznanili tudi z nevarnostmi, ki na cesti prežijo na najmlajše, jim svetovali, kako naj poskrbijo za varnost otrok v cestnem prometu ter kakšne dolžnosti imajo kot starši s stališča varnosti cestnega prometa. Že v preteklih dneh so ponekod organizirali krajše predstavitve za otroke o prometni varnosti ter jim pokazali, kako naj se varno vključujejo v cestni promet, kot pešci, kolesarji, vozniki e-skirojev ali vozniki mopedov, ponekod pa bodo te predstavitve izvedli v prvih dneh šole.

Seveda pa bodo policisti v okolici šol izvajali tudi poostren nadzor prometa. Predvsem bodo preverjali ali vozniki vozijo prehitro, in na ta način umirjali promet, kar je še posebej pomembno v prvih dneh pouka, ko otroci prihajajo v šolo in odhajajo domov še povsem razigrani in pod vtisom počitniških doživetij. Policisti pa bodo preverjali tudi ali otroci nosijo rumene rutice ter odsevna telesa in če so kolesa, e-skiroji in mopedi, s katerimi se vozijo otroci in mladoletniki, ustrezno opremljeni in tehnično brezhibni. Opozarjali pa bodo tudi na nošenje čelade. Preverjali bodo ali starši pri prevozu otrok pravilno uporabljajo ustrezne zadrževalne sisteme. Izvajali bodo tudi več poostrenih nadzorov tehnične urejenosti avtobusov in drugih vozil, s katerimi se otroci prevažajo v šolo in domov.


Začetek šolskega leta je pomemben opomnik za vse udeležence v prometu, da moramo poskrbeti za varnost otrok na cesti. S skupnimi prizadevanji, preventivnimi akcijami in odgovornim ravnanjem lahko zagotovimo, da bodo poti v šolo in domov varne skozi vse leto. Naj nas varnost otrok vodi k večji pazljivosti in odgovornosti v prometu vsak dan.

Vir: avp-rs.si

Oglejte si tudi