Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
Oceni objavo

Sindikat delavcev gostinstva in turizma poziva k delnemu odprtju panoge

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je vlado ter ministra za gospodarstvo in za delo pozval k delnemu odprtju panoge. Predlaga tudi, naj krizni dodatek pripada vsem delavcem – tistim, ki delajo, in tistim, ki so zaradi vladnega odloka na čakanju doma.

»Panoga gostinstva in turizma je bila z odlokom 19. oktobra drugič letos zaustavljena, razen nekaterih izjem, zato se stanje v panogi drastično slabša ter ogroža življenja delavcev in njihovih družin. Na Zavodu za zaposlovanje RS je od prvega zaprtja 13. marca do 30. oktobra prijavljenih že prek 9500 delavcev iz te panoge,« pišejo v pismu, ki so ga poslali vladi in pristojnima ministrstvoma.

Kot Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije podpiramo pobudo sekcije za gostinstvo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije za vsaj delno odprtje gostinskih lokalov tistim gostincem, ki imajo možnost pripravljati malice za delavce in možnost ponuditi kulturno zaužitje te malice, kar pomeni topel prostor in spoštovanje protikoronskih ukrepov, med drugim izpostavljajo.

Kot pojasnjujejo, ne v prvem ne v drugem valu širjenja okužb ni bilo izpostavljeno, da se te širijo med gosti v lokalih, gostilnah, turističnih kmetijah ipd. »Zato smo prepričani, da bi ob strogem spoštovanju ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko svoje delo zaposleni opravljali še naprej,« so poudarili.

»V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije nismo ravno prepričani, da se vlada in odgovorni ministri zavedate, da je vse več delavcev, ki so na čakanju na delo doma z 80-odstotnim nadomestilom plače, obupanih in pahnjenih v revščino Doma so namreč še otroci, življenjski stroški samo naraščajo, ostajajo neplačane položnice, krediti … Kdo bo pomagal tem delavcem? Samo ukrep subvencije delodajalcem za čas čakanja na delo doma, je premalo! Delavci, ki so bili primorani ostati doma, in to zaradi »lockdowna«, se že poslužujejo različnih humanitarnih institucij, Centra za socialno delo, Karitasa, Rdečega križa in podobno. Življenjske zgodbe so različne, predvsem pa boleče, žalostne in polne trpljenja. In to ljudi, ki so do pred kratkim še skupaj z delodajalci krojili uspešne zgodbe v turizmu

Iz poziva

Po sindikatovem mnenju je vladni ukrep subvencije delodajalcem za čas čakanja na delo za delavce premalo. V nekaterih družbah so se delavci, ki delajo, celo strinjali, da imajo za 10 ali 20 odstotkov manjše plače, samo da bi družbo ohranili pri življenju, opozarjajo. Ker se jim zdi odločitev glede prejemnikov kriznega dodatka nerazumljiva, zahtevajo enako obravnavo za vse delavce.

»Apeliramo na vse odločevalce v državi, da sprejmete odločitev za izplačilo kriznega dodatka vsem delavcem, tistim, ki ves čas delajo, in tistim, ki so zaradi odloka vlade o zaprtju panoge bili primorani ostati na čakanju na delo doma in so se zaradi tega znašli pod pragom revščine,« so še zapisali v pismu.

 

vir: ZSSS

30.11.2020

Oglejte si tudi