Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
5°C | 13°C
petek, 24.11.2017
6°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
7°C | 10°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 10°C
Opozorila
Četrtek, 23.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Veselite se življenja, tudi v Bruslju


VERSKE

| |
28.10.2015      13:19
A A

Veselite se življenja, tudi v Bruslju


Škofijska Karitas Koper je letos na Sinjem vrhu 21. po vrsti pripravila kolonijo in razstavo »Umetniki za karitas«, ki jo spremlja tema: »Veselite se življenja!« S skupino umetnikov ter s člani in sodelavci Karitas smo odšli v Bruselj, kjer smo v sredo, 14. oktobra 2015 sodelovali pri odprtju razstave na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji.


Deli:

Pot v Bruselj je spremljala molitev, pogovori in druženje. Obiskali smo Waterloo, kraj zadnje Napoleonove bitke, Evropski parlament, kjer smo se srečali z evropskim poslancem dr. Lojzetom Peterletom, sedež Evropske komisije, Parlamentarium (razstavo, predstavitev delovanja Evropskega parlamenta in Evropske unije) ter znamenitosti v starem središču mesta.

V Slovenskem pastoralnem centru se nam je pridružil škof dr. Jurij Bizjak, ki nas je oba dneva pri maši nagovoril s pomenljivimi besedami, ki so dale poseben pečat predvsem v smislu, da je sodelovanje in sobivanje pogoj za ohranjanje miru v srcu, Evropi in svetu. Ob odprtju razstave se nam je pridružil tudi dr. Zvone Štrubelj, voditelj slovenske misije v Bruslju.

Vrhunec vsega dogajanja in hkrati tudi slovo od Bruslja je bilo odprtje razstave. Program večera je povezovala Nataša Ličen z radia Ognjišče, s pesmijo pa ga je obogatil Komorni zbor Grgar iz Nove Gorice. Nagovorili so nas koprski škof dr. Jurij Bizjak, Jorge Nuño Mayer, generalni sekretar Caritas Europa, voditeljica projekta Umetniki za karitas Jožica Ličen, likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn in evropski poslanec ter pokrovitelj razstave v Bruslju, dr. Lojze Peterle. Razstavo je odprl dr. Rado Genorio, veleposlanik in stalni predstavnik, ki nas je s sodelavci tudi gostoljubno sprejel. Udeležila sta se je tudi evropska poslanca Romana Tomc in Franc Bogovič in številni Slovenci, ki po službujejo v Bruslju.

Seveda niso manjkali tudi okusi, ki jih premore družina Vidmar iz Sinjega vrha ter druge dobrote Vipavske doline. Za pomembne goste je bilo dragoceno darilo protokolarno vino občine Ajdovščina.

Slišali smo pomenljive besede: umetnost, lepota, dobro, ..., ki se navezujejo prav na dogajanje v teh dneh. Govorijo nam o povezavi dobrodelnosti (karitas) in umetnosti (lepote). Človekovo življenje ne zaznamuje le ideja, želja, ali celo ideologija. Umetnost je tista, ki v vseh svojih izrazih najgloblje prodre v človeka.

Dragi umetniki za karitas hvala, da ste nam v iskanju tega obličja podarili podobe, ali pa tudi vizijo, kaj je na svetu lepo in dobro, Božjo podobo. Deliti, biti z drugimi, videti okoliščine, brati znamenja časa, poslušati, se pogovarjati, razumeti, biti sočuten, moliti... Gre za našo občutljivost do pomembnih vprašanj in našega odgovora na te izzive, ki so pred nami.

Zato smo kot umetniki – za Karitas in sodelavci – Karitas, pa tudi vsi drugi, hvaležni za prehojeno pot, darove in sadove, da Evropi, ki se je v dokajšnji meri zaustavila ob »nekaterih« ekonomskih, političnih in družbenih vprašanjih, pustimo sled lepote in dobrote, damo pečat umetnosti in karitas z zaupnim pogledom in vizijo za naprej, za veselje življenja.

Na koncu ostane še beseda »HVALA«, vsakemu in vsem, ki so kakorkoli sodelovali pri uresničenju tega plemenitega projekta, s katerim želimo podpreti sklad Bogdana Žorža za otroke. Zahvaljujemo se tudi evropskemu poslancu dr. Lojzetu Peterletu in njegovemu asistentu Andreju Černigoju, za spremstvo in vodenje.

 

Morda le nekaj besed, ki se jih je slišalo v Bruslju:

 

Dr. Jurij Bizjak, koprski škof: »V Bruslju smo tako rekoč v središču Evrope. Sem se stekajo poti mnogih, ki se dogovarjajo, srečujejo in odločajo. Naloga politikov, umetnikov in vseh je, da iz tega sveta, ki ni vedno najboljši in ima tudi različne senčne strani, razberemo Božjo bližino, navzočnost in obstoj Božjega. Vsak na svoj način, v svojih okvirjih. Politiki s tem, da si prizadevajo in se bojujejo za red in mir, za pravico in resnico v svetu, s tem se svet izboljšuje in se približa Stvarniku sveta, ki vedno deluje. In čim boljši je ta svet, tem bližje smo Njemu. Pojdimo za hrepenenjem svojega srca. Razveseljujmo se življenja, svojih talentov, ljudi, s katerimi se srečujemo, da znamo videti lepo.«

Lojze Peterle, evropski poslanec: »Vem, kako močna je govorica umetnosti, veliko glasnejša od govorice politikov, Danes je Karitas nepogrešljivi del, ne samo slovenske civilne družbe, je postavka, ki krepi Slovenijo s svojim občutkom za drugega, za človeka v stiski. Vesel sem, da je tudi po zaslugi takratnega dela, na začetku devetdesetih let, danes Karitas močna, prepričljiva in da deluje pošteno. V Bruslju je veliko križišče, za vse velika priložnost. V Evropi se naučimo delati stvari skupaj in predvsem, da je treba spoštovati dostojanstvo vsakega.«

Dr. Sonja Kralj Bervar, svetovalka za kulturo in avdiovizualne zadeve pri Stalnem predstavništvu RS v EU: »Kultura je vrednota že sama po sebi. Že zaradi tega jo moramo ceniti. Na odprtju razstave Umetniki za Karitas pa se je še dodatno pokazalo, kaj lahko kultura spodbudi v ljudeh. Posebej kadar, s svojim osnovnim sporočilom, seže čez. Zdi se mi, da je to dobra popotnica za vse nas, da se zamislimo, kaj vse še lahko storimo za drugega človeka.«

Franc Bogovič, evropski poslanec: »Kultura in kulturniki so tisti, ki so nas Slovence, kot narod, postavili na evropski zemljevid. To premalokrat ponovimo. Smo v trenutku, ko se moramo vprašati, kaj želimo. Kolegi pri našem delu niso pričakovali, da se bodo kdaj pogovarjali o miru, o tej vrednoti, ki se Evropejcem zdi umevna. To, kar počne Karitas, je krasna zgodba. Zagotovo bo ena slika moja.«

Dr. Rado Genorio, stalni predstavnik in veleposlanik RS pri EU: »Opazil sem, da tovrstna razstava presega naše osnovno razumevanje karitativne dejavnosti in jo v bistvu zelo nadgrajuje. Rezultat razstave pred dvema letoma je presegel naša pričakovanja. Kar je še potrdilo mojo misel. Ta namen je tako plemenit. Samo poglejte, s čim pa se trenutno ukvarja celotna Evropa, s humanitarno pomočjo. Tukaj dihamo enotno.«

Maša Bersan Mašuk, akademska slikarka: «Zgodi se po tvoji besedi« je naslov mojega slikarskega dela, kar pomeni, da moramo sprejeti vse, tudi slabe stvari, ki se nam zgodijo v življenju, s časom se spremenijo v dobro. V to je treba verjeti. Svoj križ nosimo z veseljem. Dokler se bodo rojevali otroci, je na svetu prisotna Božja ljubezen. Otroci so materialna Božja ljubezen.«

Na vprašanje novinarke kako ocenjujem razstavo pa sem odgovorila:  »Mislim, da se je v Bruslju spet zgodilo lepo in dobro. Številni ljudje, ki v Bruslju kreirajo našo politiko in dejansko naše življenje, mislim da ne bo zvenelo domišljavo, če rečem, so začutili umetnost, kajti to je naš cilj, začutili pa so tudi dobroto, kajti nekatere slike bodo že visele v njihovem domu, v njihovih poslovnih prostorih. To je konkretna ljubezen do sočloveka«

Razstava bo v Bruslju do 5. novembra, potem pa se, ob pomoči Ministrstva za zunanje zadeve, seli v Slovenijo in v petek, 20. novembra ob 20. uri povabljeni na Dvorec Zemono pri Vipavi.

Aleš Rupnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.