Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

»Pridite in poglejte«


PROSTOVOLJSTVO, VERSKE

| |
02.09.2013      8:00
A A

»Pridite in poglejte«


Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino je od 19. do 23. avgusta 2013 potekala 19. mednarodna likovna kolonija Umetniki za karitas. Geslo kolonije in prodajnih razstav 2013/2014 je: »Pridite in poglejte«. Izkupiček prodanih del bo namenjen obnovi Doma karitas na Cesti.


Deli:

V celotnem času kolonije so ustvarjali Ivana Andrič Todić, Ana Cajnko, Irena Gajser, Willem van Hest, Dušan Klun, Dimitar Malidanov, Ivan Skubin, Janez Štros, Peter Vernik, Martina Žerjal in častni gost Andrej Jemec. Nastalo je 36 likovnih del, vrednost nastalih del je v soglasju z avtorji in strokovnim svetom kolonije ocenjena na 33.000 EUR.

Pridružili so jim še strokovni sodelavci: Jože Bartolj, Lucijan Bratuš, Primož Brecelj, Azad in Silva Karim, Mira Ličen Krmpotić in Tone Seifert, ki so, poleg znanja in časa, podarili še 10 likovnih del.

Ob dnevu odprtih vrat se je tokrat pridružilo kar 26 udeležencev preteklih kolonij in 34 ljubiteljskih slikarjev.

V ateljeju na Sinjem vrhu nad Ajdovščino je iz 19. likovne kolonije Umetniki za karitas razstavljenih 162 likovnih del od 78 različnih avtorjev. Ocenjena vrednost vseh del je 58.000 EUR. Nekateri slikarji še vedno kličejo, ker bi želeli darovati svoje delo, ki ga z veseljem sprejmemo. Imena vseh bodo objavljena v katalogu.

Tako je prvo dejanje projekta Umetniki za karitas zaključeno, na Sinjem vrhu bodo dela razstavljena do 20. septembra, potem pa se selijo v Bruselj, kjer bo v prostorih Stalnega predstavništva RS pri Evropski skupnosti razstava Umetniki za karitas 30. septembra. V Sloveniji bo prvo odprtje razstave ob Tednu karitas na dvorcu Zemono pri Vipavi, in sicer 22. novembra. Geslo Pridite in poglejte je tako privabilo številne umetnike in ljubitelje umetnosti, želimo si, da bi prišli tudi kupci, kajti vsako delo nosi v sebi odsev lepega in dobrega.

Projekt Umetniki za karitas je sestavljen iz treh delov:

-       Likovna kolonija, kjer umetniki darujejo talent in čas za ljudi v stiski. V vseh dosedanjih katalogih (1995 – 2012) je zapisanih 1191 imen avtorjev iz domače in tuje likovne scene, nastalo je 1805 likovnih del. Izbrani udeleženci kolonije so akademsko izobraženi ali drugače uveljavljeni likovni ustvarjalci iz domovine in tujine; udeleženci dneva odprtih vrat pa so umetniki iz preteklih kolonij ali tisti, ki želijo sodelovati v prihodnjih kolonijah, kakor tudi amaterski slikarji in kiparji, ki želijo svoj likovni zapis darovati v dobrodelne namene.

-       Potujoče prodajne razstave so namenjene širjenju umetnosti in dobrodelnosti. Do sedaj je bilo 191 prodajnih razstav v Sloveniji in zamejstvu. Od nastalih del je več kot 1200 del že prodanih, ostala so postavljena na stalnih razstavah ali plemenitijo prostore za katere so bila namenjena. Tudi letos nastala dela bodo potovala v Trst, Gorico, Ljubljano, Maribor in še kam, kamor nas bodo povabili. Še posebej smo veseli povabila v Bruselj, kjer bomo 30. septembra 2013 odprli razstavo v prostorih Stalnega predstavništva RS pri EU v Bruslju (SPBR). Razstava bo odprta ves oktober. Pri nas bo prvo odprtje razstave na Dvorcu Zemono pri Vipavi 22. novembra.

-       Tretji del projekta je konkretna pomoč ljudem v stiski: družine in posamezniki, brezdomci, zasvojeni, matere in otroci, ljudje, ki jih je prizadel potres, vojna, bolni, starejši. Letos bo izkupiček namenjen adaptaciji Doma karitas na Cesti. Dom Karitas na Cesti je v lasti Darsa, hiša je bila pred leti najprej predvidena za rušenje, vendar je bila dana v uporabo Karitas za izvajanje humanitarnih programov. Sedaj se v njej izvajajo programi: Materinski dom, Popoldan na Cesti in Medgeneracijski center. Zaradi dotrajanosti je hiša potrebna popravila, poleg tega pa bi v mansardi uredili še štiri sobe in tako omogočili materinskemu domu prepotrebno širitev.

Z letošnjo kolonijo in prodajnimi razstavami želimo zbrati sredstva za Dom karitas na Cesti, istočasno pa opozarjati na stiske in težave mater in otrok, kakor tudi socialno ogroženih družin in posameznikov, s katerimi se sodelavci Karitas pri svojem delu srečujemo. Poleg materialne pomoči, je nepogrešljiv tudi nematerialni vidik, saj sodobni človek ne potrebuje le hrane in stanovanje, marveč tudi kulturo, ki  skozi prodajne razstave Umetniki za karitas plemeniti družbo in posameznike.

Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.