Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 15, ob morju in na Goriškem do 20 °C.
2°C | 19°C
četrtek, 27.09.2018
4°C | 25°C
petek, 28.09.2018
8°C | 28°C
sobota, 29.09.2018
14°C | 21°C
nedelja, 30.09.2018
4°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.9.2018 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
19°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Mati Terezija za vzor in pogum


VERSKE

| |
26.09.2017      18:39
A A

Mati Terezija za vzor in pogum


Na god Matere Terezije, 5. septembra, svetnice in Nobelove nagrajenke smo se sodelavci Karitas vipavske dekanije zbrali pri maši v Logu pri Vipavi. Poleg sodelavcev Karitas so bili povabljeni tudi dobrotniki, prejemniki pomoči in vsi ljudje dobre volje.


Deli:

Vsa leta smo pred začetkom pastoralnega leta srečali v eni od župnij v naši dekaniji. Glede na to, da smo obiskali že vse župnije in podružnice je bil sklep Dekanijskega pastoralnega sveta, da se odslej naprej na god sv. Matere Terezije zberemo pri Mariji tolažnici žalostnih v Logu. Naš prijatelj, slikar Jože Bartolj, nam je naslikal podobo Matere Terezije, ki jo je gospod dekan blagoslovil in je sedaj v Centru dekanijske karitas v Ajdovščini.

Dejansko lahko rečem, da nam je Mati Terezija prišla na proti. V lanskem letu so na srečanju vsi prisotni dobili knjižico o njej in zato smo se odločili, da bodo na vsakem mesečnem srečanju dekanijske Karitas sodelavci posameznih župnijskih Karitas v knjigo o dobrodelnosti, zapisali misel, s katero jih je Mati Terezija nagovorila. In tako smo se eno leto, resnično nenačrtno, pripravljali na ta dogodek.

Veliko reči bi lahko o tem dogodku zapisala, vendar menim, da je vrhunec vsega povedanega pridiga gospoda dekana Franca Likarja, ki je lahko tudi vizija za marsikoga, ki je soudeležen pri karitativni dejavnosti, zato le nekaj odlomkov:

»Že drugo leto smo ob tem začetku  zbrani na god svete Matere Terezije, ki je naša velika vzornica skrbi, dela in ljubezni do pomoči potrebnih. Njena svetost daje navdih vašemu poslanstvu, zato je prav, da pogosto zajemate iz njene bogate duhovnosti, ki je nastajala ob njenem  delu in ob njenih vsakodnevnih stikih z ubogimi. V duhovnosti svete Matere Terezije boste našli odgovor na marsikatero vprašanje, ki se vam bo postavilo pri vašem delu, na marsikateri dvom, ko se boste morda vpraševali  bodisi o uspešnosti, bodisi o smiselnosti vašega dela.

Sporočila Matere Terezije, morejo biti navdih za sodelavce Karitas:

Prvo sporočilo: drža veselja in prijaznosti

Živeti svoje poslanstvo z veseljem je bilo neštetokrat  zanjo izziv, da ni zapadla malodušju ob dnevnih soočenjih s strašnim trpljenjem ubogih. Iz te svoje izkušnje je lahko povedala svojim sestram: »Misijonarka ljubezni mora biti misijonarka veselja. Po tem znamenju vas bo svet prepoznal kot Misijonarke ljubezni. Raje vidim, da delate napake prijazne, kot da delate čudeže neprijazne.«

Drugo sporočilo: vera v smisel poslanstva.

Nikoli se ni navadila na trpljenje drugega, spričo njega ni mogla ostati neprizadeta, nikoli se ni sprijaznila s tem, da bi bila samo nemočna gledalka.  Vsaka stiska je bila zanjo izziv, ki ji ni dal miru, tudi če je to od nje terjalo velik napor in žrtev. Ob tem je pogosto izrekla tiste znane besede, da njeno delo ni nič drugega kot kaplja v morje,  da pa bilo brez te kaplje morje siromašnejše.«

Tretje sporočilo: prinašanje upanja.

Z vsem kar je delala, govorila in snovala je bila prinašalka upanja. Prinašala je upanje vsem, ki so se počutili nemočni v svojem trpljenju. Kdaj drugič je bilo vse, kar je lahko dala: nasmeh, prijazno besedo, nabožno podobico, obljubo molitve. Ti majhni dokazi ljubezni so pomagali pri vračanju upanja, smisla življenja in želje po ljubezni.

Po končani maši smo se napotili v naš Center karitas, kjer smo postavili podobo Matere Terezije na vidno mesto, da bo nagovarjala vse, ki pomoč potrebujejo in tudi tiste, ki pomagajo.

In morda še konkretno sporočilo: še vedno prejema v Centru dekanijske karitas pomoč v hrani skoraj 300 družin in 100 posameznikov, najrevnejšim pomagamo tudi s plačilom nujnih položnic, pred začetkom šolskega leta je pomoč dobilo 126 družin za 264 šolarjev. Prav te dni je prišla tretja dobava hrane EU, zato dobrodošli vsi, ki tovrstno pomoč potrebujete.

Res je, kot bi rekla Mati Terezija: »To kar delamo je le kaplja v oceanu, vendar če tega ne bi delali, bi bila v oceanu kaplja manj.«

 

Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.09.201 | Ostalo
Terenska krvodajalska akcija v Vipavi
26.09.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica kreativnega pisanja
28.09.2018 | Kultura
Noč ima svojo moč v Ajdovščini

Bodite prvi pri oddaji mnenja.