Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Kongres Karitas Evropa v Lurdu


DRUŠTVA, ZAVODI, VERSKE

| |
27.06.2016      14:55
A A

Kongres Karitas Evropa v Lurdu


Od 22. do 26. maja je v Lurdu potekal kongres Karitas Evropa z osnovnim smislom, spoznati kako se ljubezen do bližnjega izvaja v evropskem prostoru in začrtati smernice za naprej. Med več kot 300 udeleženci iz 42 držav Evrope in širše nas je bilo tudi osem iz Slovenije, celo trije iz Vipavske dekanije.


Deli:

Na ta kongres sem šla polna pričakovanja kaj bom novega slišala, kaj bo za nas 'uporabno' in morda na tihem upala, da bo tudi naše delo komu pomenilo izziv. Toda ne, počutila sem se med 'znanimi ljudmi', kljub temu, da se nismo še nikoli srečali, kljub barvi kože ali drugačnemu jeziku smo govorili isti jezik, jezik ljubezni. Šele v taki družbi zaznaš, da je mreža Karitas sila, ki premika meje med revnimi in bogatimi, ki premika meje v srcih in glavah ljudi. Morda je bila posebnost tega tudi to, da smo vsi, ki smo predstavili kje in kaj delamo imeli s sabo pričevalce.

Sama sem sodelovala v skupini kjer smo govorili o revščini v družini in različnimi načini pomoči. Presenetilo me je, da nihče od članov skupine ni govoril o karitativnem delu z načelnega stališča, temveč je bila vsaka stiska podkrepljena z zgodbo. To da vedeti, da se ljudi posluša, da se z njimi dela in z njimi išče pot iz stiske. Pri nas ustanavljamo različne centre za pomoč, sogovorniki pa so govorili o 'centrih za poslušanje'. To bi resnično želela prenesti v naše okolje. Predvsem vzhodne države se soočajo z veliko globljimi stiskami. Brezposelnost je veliko večja, zato Karitas poizkuša z raznimi socialnimi podjetji, imajo sirotišnice in domove za ostarele, ki so ostali brez dohodkov, veliko romov in priseljencev.  Za veliko družin je nemogoče, da se rešijo iz stiske, pomagajo jim s finančnim opismenjevanjem in razvojno pomočjo. V ta namen iščejo donatorje po svetu, predvsem na zahodu. In prav za te ljudi so potrebni projekti na lokalnem nivoju, nacionalni nivo jih ne doseže. V teh situacijah so sodelavci karitas prepuščeni lastni iznajdljivosti, kajti v večini primerov država ne da nič, donatorjev je čedalje manj, zato so zbrana sredstva le za urgentne primere, vse drugo je delo na duhovni in dostojanstveni drži družine in posameznika. Govora je bilo tudi o migrantih, ki ne le, da prihajajo temveč nosijo s seboj še svoje stiske, ki se v novem okolju navadno stopnjujejo. Iz vseh predstavitev je bilo čutiti duh evangelija in vzpodbude papeža Frančiška.

V tem kontekstu je strategija srečanja: Preventiva, s tem, da se posameznika vzpodbuja, da išče delo, Opozarjanje političnih in družbenih struktur na revščino in biti stalno prisoten pri sprejemanju zakonodaje, Skrb za dostojanstvo žensk, otrok in starih, Konkretna pomoč, vzpodbujanje sočutja in solidarnosti, Vključevanje v mrežo Karitas, ki odpira širino pogleda, Ljudje, ki jim pomagamo ne kličimo naši 'uporabniki', temveč po imenu, saj so naši bratje in sestre, naši bližnji.

Če na koncu potegnem črto: »Vedno bolj je potrebno razmišljati globalno in delati lokalno. Vsi smo le del ogromne mreže vesolje Cerkve, ki pa bo verodostojna le če se bo zavzemala za reveže in bila tudi sama uboga.«
Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.