Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 16.11.2018

jasno
Ponoči bo na Primorskem in v gorah precej jasno, drugod bo zmerno do pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja.
5°C | 13°C
sobota, 15.11.2018
7°C | 16°C
nedelja, 17.11.2018
5°C | 12°C
ponedeljek, 18.11.2018
3°C | 10°C
torek, 19.11.2018
3°C | 7°C
Opozorila
Četrtek, 15.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
13°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Avtohtone vipavske sorte združene v Šmarjah


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI, KMETIJSTVO

| |
26.09.2017      14:59
A A

Avtohtone vipavske sorte združene v Šmarjah


Rojstni kraj Matije Vertovca je letos dobil še en živ spomenik temu velikemu rojaku in vipavski vinorodni tradiciji: v Šmarjah so člani Turističnega društva Vinoreja Šmarje posadili planto avtohtonih vipavskih trt.


Deli:

V Šmarjah smo pred tremi leti s pomočjo občine Ajdovščina uredili turistično-informativno točko ob glavni cesti. Člani in članice TD Vinoreja Šmarje smo posadili in uredili latnik s trto vrtovko, ki je letos prvič obrodila, postavili smo dve informativni tabli z zemljevidom, opisom zgodovine in zanimivosti naših krajev in seznamom domačih ponudnikov. Obiskovalci si lahko ob tem odpočijejo na klopeh in mizah, ki sooblikujejo plato, poleg pa smo nasadili še sadno drevje.

Ker turistična postojanka stoji na precej visoko nasutem zemljišču, smo se odločili, da ga bomo še dodatno utrdili. Porodila se nam je ideja, da bi tod lahko nasadili planto zanimivejših vipavskih avtohtonih sort, saj takšnega nasada, namenjenega turistom, še ni. Za pomoč smo zaprosili strokovnjakinjo Andrejo Škvarč, ki deluje v selekcijskem trsničarskem središču v Vrhpolju in skupaj izbrali dvanajst zanimivih domačih sort. Ko so pobudi pritegnili tudi na ajdovski občini, smo s sorazmerno nizkimi stroški navozili skoraj 250 m3 materiala in teren dobro utrdili. Še pred našo tradicionalno majsko prireditvijo Med Šmarenskimi griči smo tako izravnali in pripravili teren za novo planto, postavili novo ograjo in rakle za trte. Trte smo posadili posamezno, vzgojene bodo na star način, tako da bodo s šparoni privezane na 'padaliče', mladje pa bo vezano v 'kolone', s čimer bo planta imela vlogo ohranjanja vinogradniške dediščine. V naši planti v osrčju Šmarij in obenem nasproti Vertovčeve spominske sobe tako že rastejo guštana, malvazija, rebula, vitovska grganja, vrtovka, glera, pergulin, zelen, pinela, pikolit, peteršiljasta žlahtnina, rdeča pokalica in refošk. Želeli bi si še merlot, barbero, laški rizling, planinko, klarnico in seveda poljšakico, ki je doma prav iz Šmarij. Vipavski avtohtoni planti bi radi dali dokončno obliko prihodnje leto, ko nameravamo tudi ustrezno označiti trte z opisom njihovih značilnosti.

Verjamemo, da si bo marsikdo z zanimanjem ogledal našo avtohtono vipavsko planto v vseh letnih časih, prva večja priložnost bo že ob bližajočem se Pohodu po Vertovčevih poteh v novembru.

Darko Poljšak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 203
Izšla: 15.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.