Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.02.2018

oblačno
Danes bo oblačno. Predvsem v južni in vzhodni Sloveniji bo občasno rahlo snežilo, drugod v notranjosti Slovenije bo količina padavin zelo majhna, v večjem delu zahodne Slovenije pa bo suho. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 2, na Primorskem do 7 °C.
2°C | 8°C
četrtek, 22.02.2018
4°C | 5°C
petek, 23.02.2018
3°C | 7°C
sobota, 24.02.2018
5°C | 6°C
nedelja, 25.02.2018
-2°C | -0°C
Opozorila
Sreda, 21.2.2018 ob 6h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
2°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Obeležili smo slovenski kulturni praznik


ŠOLSTVO

| |
09.02.2018      12:26
A A

Obeležili smo slovenski kulturni praznik


Tradicionalno na OŠ Šturje Ajdovščina obeležujemo slovenski kulturni praznik v tednu pred ali po dela prostem dnevu. Navadno za učence pripravimo srečanje z umetnikom. Naši gostje so bili do sedaj ustvarjalci, ki izhajajo ali ustvarjajo v okolici Ajdovščine. Tako so se učenci že pogovarjali z Davidom Ličnom, Silvo Copič, Teo Curk Sorta in Laro Jankovič. V letošnjem šolskem letu pa smo prireditve ob kulturnem prazniku povezali s sodelovanjem na festivalu 'Bralnice pod slamnikom'.


Deli:
Cilj festivala, ki ga že 8. leto zapored organizira založba Miš v sodelovanju s splošnimi knjižnicami iz Domžal, Idrije, Sežane, Tolmina in Nove Gorice, je med drugim motivacija za branje kakovostnih književnih del predvsem domačih avtorjev. V okviru festivala je organiziranih več dejavnosti za promocijo branja, spodbujanje dejavnosti po branju ter medgeneracijsko sodelovanje.

V sredo 7. februarja 2018, so se učenci na matični šoli in na podružnici srečali s pisateljico, pesnico, gledališko igralko in profesorico Natašo Konc Lorenzutti. Umetnica živi v Oseku, dela pa na Gimnaziji Nova Gorica, kjer poučuje predmete, povezane z gledališčem in filmom. Približno 15 let je njen poklic tudi pisateljevanje. Piše za najmlajše otroke, najstnike in tudi odrasle. Januarja letos so učenci spoznavali literarno ustvarjalko in brali njene knjige.

Na srečanju je pisateljica prebirala odlomke iz svojih del in odgovarjala na vprašanja učencev.

V pogovoru je poudarila, da lahko ustvarja zato, ker opazuje in posluša, kaj se dogaja okrog nje. Ne da bi pridigala, je učencem pojasnila, zakaj je dobro dvigniti pogled od tablice ali telefona in videti, kaj se dogaja med ljudmi. Pripovedovala je tudi, kako se je odločila, da bo pisateljica. Pri tem je prav gotovo kakšnega učenca nemalo začudila, saj je povedala, da mora, kar napiše, velikokrat popraviti.

Književne osebe v njenih knjigah so otroci in mladostniki, ki bi prav lahko bili učenci na naši šoli. Ne da se jim pisati naloge, kujajo se in se hitro sporečejo, iščejo prijatelje in menijo, da so starši in učitelji preveč zahtevni. Prav ti otroci pa znajo tudi razumeti sočloveka, se opravičiti, priznati zmoto in narediti domačo nalogo. Zato otroci, mladostniki in tudi starejši radi prebiramo knjige Nataše Konc Lorenzutti.

Na šoli je trenutno najbolj iskana knjiga 'Avtobus ob treh'. To je delo, za katerega tudi avtorica meni, da je njena najboljša knjiga doslej.

Veseli smo, da se je pisateljica pogovarjala z nami in nam brala. Veselimo se tudi njene nove knjige, nadaljevanja zgodb o Niki, književni junakinji dela 'Kdo je danes glavni'.

Ksenija Černigoj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 194
Izšla: 26.01.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.