Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Jaslice učencev in dijakov po piranskih ......


KULTURA, ŠOLSTVO, VERSKE

| |
09.01.2014      13:11
A A

Jaslice učencev in dijakov po piranskih cerkvah


Društvo 'Prijatelji zakladov sv. Jurija' Piran že vrsto let v božičnem času pripravlja razstavo 'Jaslice po piranskih cerkvah'. Njihov namen je prispevati k duhovni in turistični ponudbi v adventnem in božičnem času. Doslej so pri oblikovanju jaslic sodelovali odmevni domači in tuji likovni ustvarjalci, letos pa so se odločili, da k sodelovanju povabijo šole. Poleg osnovnih in srednjih šol z obale so k sodelovanju povabili tudi Osnovno šolo Col.


Jaslice colskih učencev
Jaslice colskih učencev
Deli:

Na colski šoli skrbno negujejo ohranjanje domačega ljudskega izročila. Zato so povabilo društva Prijateljev zakladov sv. Jurija sprejeli kot zanimiv izziv k ustvarjanju.Ta tehnično zahteven projekt so izpeljali v okviru tradicionalnega kiparskega srečanja, ki je na colski šoli potekalo v mesecu oktobru.

Za jaslice so učenci oblikovali lesene skulpture ovc in drugih živali, figure pastirjev ter svete družine in arhitekturne makete (hlev, pastirske koče) – vse tako, da so pri tem uresničili tudi cilje, ki jih na področju kiparstva določa učni načrt. Figure so seveda naredili po svoje, na sebi lasten način. Prav zato so te otroške jaslice polne topline in neposredne izraznosti.

Učence sta pri delu usmerjali mentorici Silva Karim (skulpture) in Nataša Grom (arhitekturne makete).

Ves material za projekt (les, tkanine) je šola dobila brezplačno: kose lipovega lesa in druge lesene ostanke so podarili okoliški gozdarji, za scensko postavitev pa je tovarna Tekstina iz Ajdovščine šoli podarila ostanke tkanin. 

V lapidariju župnijske cerkve sv. Jurija je svoje avtorsko delo predstavila tudi Mojca Pregeljc iz Ajdovščine, dijakinja 2. letnika koprske gimnazije glasbene smeri, kot izdelek pri pouku likovne umetnosti. Osnova in navdih pri oblikovanju so bile slike Kandinskega, ki so služile kot pomoč pri ustvarjanju samostojnega kiparskega motiva svete družine.

Njena mentorica, prof. Dragica Samsa je zapisala: »Mojčina prostorska rešitev jaslic izraža občutenje svete družine. Lesene ravne ploskve kažejo trdnost očeta; srebrni trikotniki, ki jih zajame vihar nadzemne svetosti in nedolžnosti, v vijugasti obliki pričarajo figuro svete matere Marije, iz katere se rodi bitje, ki kot osrednja točka motiva povabi oko gledalca in v objemu svete družine tudi ostane.«

Poleg tega je pianistka Mojca posnela deset božičnih skladb za glasbeno spremljavo ob jaslicah skupaj s sošolko, flavtistko Laro Nemac iz Kopra pod mentorstvom profesoric Aleksandre Alavanja Drucker in Alenke Zupan.

Učencem in mentoricama OŠ Col ter Mojci Pregeljc čestitamo za projekt in želimo še veliko ustvarjalnih doživetij.

Silva Karim in Nadja Pregeljc




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.