Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura Umetnost

11. roman Bojana Bizjaka - Ujeto sonce


KRONIKA, DOGODKI, UMETNOST

| |
04.02.2016      18:04
A A

11. roman Bojana Bizjaka - Ujeto sonce


Vabljeni v Lavričevo knjižnico, 9. 2. 2016, ob 18.30 uri na predstavitev romana UJETO SONCE, Bojana Bizjaka.


Deli:

Ta roman (11. Bizjakov roman) je krajevno umeščen v Vipavsko dolino, ki ji ponuja svojevrstno vizijo. Roman ima družbeno kritične sledi in seveda tudi humorne odtenke. Poljak, ki je plemiških korenin, kupi hišo nekje v okolici Trsta in prav rad zahaja tudi v Vipavsko dolino, kjer najde prijetnega sogovornika in z njim načrtuje sodoben center za počivanje. Skozi spomine nam nekoliko odstre življenje v Varšavi in na ta način izvemo, kakšen je bil tamkajšnji socializem v osemdesetih. Nekoliko tudi izvemo o življenju plemkinje, njegove babice. Poljski grof se čudi pripovedi o fašizmu in težko razume slovensko razklanost. V romanu pa se znajdejo tudi okruški kratkih humoresk, ki jih grof prebira – napisal jih je lokalni pisatelj, in ena za pokušino:

OLIMPIJSKA

       Dogaja se, da se včasih tudi sam nekoliko zanimam za športna dejanja. Tam, na robu poletja smo sedeli, kje drugje kot v prijaznem vrtu pred gostinskim lokalčkom v središču Ajdovščine. Zdelo se je že, da se bo pogovor nasukal na politiko, pa se je našel nekdo, ki je prišel z novico, da imamo zlato medaljo na olimpijadi. Opa, to pa ni kar tako, me je takrat prevzelo. Pa sem hotel takojci izvedeti v kateri disciplini. No, tisti dobro obveščeni športoljubi so to že vedeli in so se prišleku nasmihali in ga spraševali, kje da živi. Ko je bilo posmehovanja konec, so mi le razložili, da je naš dečko tako krepko vrgel kladivo, da je zmagal. In jaz sem potem tole takole pokomentiral:

       »Ja fantje, saj to pa ni nič čudnega. Človek bi kaj takega pričakoval, glede na to, da v naši državici ni veliko tistih, ki radi poprimejo za kakršnokoli orodje, s katerim je treba delati. Vidite, možakarju so dali kladivo v roke, pa ga je jezno zalučal daleč proč, da mu ne bi bilo treba delati. Se vidi, da smo v Evropi, a.«

 Več o romanu bo povedal avtor sam, bralsko bo roman odstirala Ana Krečič. Z glasbo bo večer popestrila kitaristka Mojca Bence.

BB
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.