Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
12°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 21°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 13h
Dane popoldne bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spoznavanje domačinke, ameriške Slovenke, ......


KULTURA, DOGODKI

| |
28.06.2016      12:26
A A

Spoznavanje domačinke, ameriške Slovenke, Dolgopoljke


Predstavitev zbornika o Ani Praček Krasna, urednici sta ga naslovili Ameriška Slovenka iz Vipavske doline, v Lavričevi knjižnici 7. 6. 2016 je bila slovesna, vendar s pridihom občudovanja skoraj neznane pesnice, pisateljice in novinarke Ane Praček Krasna. Spoznavanje zbornika, ki je nastal na pobudo Dorice Makuc, v njem pa so svoja razmišljanja o "eni najznamenitejših Slovenk" objavile tudi Alenka Florenin, Ivana Slamič, Helena Uršič, Tanja Bratina Kozamernik in Marija Mercina, ki je povezala dve ustvarjalki, Ano in Dorico v preseganju ozkih meja okolja in časa, pa je bilo v Dolgi Poljani, Anini rojstni vasi ganljivo, čustveno bogato srečanje preteklosti in sedanjosti. V Ajdovščini je o pomenu Ane Praček Krasna poleg avtoric zbornika spregovoril tudi Sergij Pelhan, predsednik Slovenske izseljenske matice, v Dolgi Poljani je prireditev obogatil spomin Julke Praček, spomin na zvezke, radirke, ki jih je "Dolgopoljskemu drobižu" 1949 prinesla pesnica iz daljnega sveta, spomin na pokončno in ponosno ženo.


Deli:

V petek, 24.6., je bila v dvorani krajevne skupnosti v Dolgi Poljani, predstavitev zbornika Ameriška Slovenka iz Vipavske doline, in sicer pod okriljem Lavričeve knjižnice iz Ajdovščine. Predstavitev knjige je vodila Ivana Slamič skupaj z glavno avtorico knjige Dorico Makuc, avtorico spremne študije Marijo Mercina in Magdo Rodman.

Beseda je tekla o Ani Praček Krasna, ki se je rodila v Dolgi Poljani, novembra leta 1900. Komaj dvajsetletna je zapustila svoj rodni kraj in odšla v Ameriko za boljšim kruhom in svojo mladostno ljubeznijo. Toda tudi v novi domovini je bilo življenje težko. Ana se je s svojo trdno voljo in zagnanostjo ob trdem vsakodnevnem delu še izpopolnjevala v novem jeziku in obenem ohranjala in razvijala izvrstno znanje svojega rodnega. Težke socialne razmere delavcev, med katerim je živela, so jo oblikovale v aktivno borko za socialne pravice delavstva in emancipacijo žensk v takratni družbi. Dejavna je bila v slovenskih društvih in aktivno sodelovala pri izdajanju in nastajanju slovenskih glasil za ameriške Slovence. Vseskozi je tudi pisala, predvsem socialno naravnano poezijo in krajša prozna dela. Po drugi svetovni vojni in tudi med njo je dejavno sodelovala pri zbiranju pomoči za svojo rodno domovino, ki jo je prvič obiskala leta 1949.

Leta 1972 sta se z možem Adolfom vrnila v domovino in se nastanila v Ajdovščini. Tudi v novem okolju je ostala aktivna, predvsem na kulturnem področju, do svoje smrti leta 1988.

V predstavitvi so avtorice opisale par utrinkov iz svojih srečanj z Ano, ki so jo poznale kot prijetno, živahno in intelektualno družabnico, razdvojeno med dvema domovinama. Predstavile so nam tudi okolje, v katerem je Ana delovala in njen boj za socialne pravice delavstva in žensk. Predstavile so nam njene knjige, njeno novinarsko delo in predvsem njene pesmi.

Program so popestrili člani otroškega pevskega zbora iz Dolge Poljane pod vodstvom Urške Krašna in recitatorke Aninih pesmi Zarja Bizjak, Tinkara Kobal in Sara Praček.

Ob koncu predstavitve so  o Ani Praček Krasna spregovorili tudi vaščani, ki so jo osebno poznali. Vsem je ostala v spominu kot zelo lepa in vedno elegantno oblečena gospa v belih rokavicah.

Za nepozaben kulturni večer v Dolgi Poljani se iskreno zahvaljujemo Lavričevi knjižnici iz Ajdovščine, ki je to predstavitev pripravila.

KS in ŠKD Tabor Dolga Poljana
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.