Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno oblačno
Popoldne se bo na Primorskem in Notranjskem spet nekoliko pooblačilo. Drugod bo precej jasno, postopno se bo razkrojila megla v Prekmurju. Ponekod bo zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16°C.
6°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 8°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Speča Udba na Primorskem


KULTURA

| |
02.04.2015      9:00
A A

Speča Udba na Primorskem


Raziskovalec arhivov Roman Leljak, ki o svojih najdbah izda več knjig letno, je predstavil delovanje nekdanje komunistične tajne službe Udbe na Primorskem. Eden od njenih sodelavcev, ki je odgovoren za zločin v Hudi jami, je do nedavnega živel v miru v Novi Gorici, je poudaril Leljak.


Roman Leljak od Udbi na Primorskem
Roman Leljak od Udbi na Primorskem
Deli:

Na večeru, ki ga je organiziralo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), je raziskovalec Roman Leljak predstavil zgodovino Udbe, ki se je začelo z likvidacijami poleti 1941.

Slovenska iznajdba

"Vos ali kasneje Ozna, tajna komunistična služba, je pobijala le Slovence. To je slovenska iznajdba. Drugi tega takrat niso imeli", je povedal Leljak. Ta služba je po koncu vojne brez sodbe pobila 97.000 ljudi, najhujši zločin pa je po Leljakovem prepričanju Huda jama:"3000 ljudi so žive vrgli v navpični  rudniški jarek, kjer so v nepredstavljivih mukah umrli. Med njimi je bila desetina žensk in nekaj otrok". Omenil je tudi novogoričana Benjamina Žižmonda (1924-2011), ki ga slovenski kriminalisti kljub ovadbi in trem pričevanjem, da je poveljeval ubojem v rovu Barbara, niso nikoli niti zaslišali. "Ne razumem, zakaj teh  ljudi ne pokopljemo? Zakaj jih država pušča razpadati v plastičnih zabojčkih?", se je spraševal Leljak. 

Delovala je na obeh straneh meje

Udba je po vojni delovala na obeh straneh meje in novačila sodelavce tudi med Italijani, je povedal Leljak in navedel več imen. Velik zločin, uničenje dragocenih arhivov, pa je Udba  naredila marca in aprila 1990, ko so bile prve večstrankarske volitve po vojni. Uničeno je bilo 90 odstotkov gradiva, ki se je nanašalo na takoimenovanega notranjega sovražnika, je zatrdil Leljak. To se z osamosvojitvijo ni končalo - leta 1993 so uničili 8.000 osebnnih spisov, pa še danes  nihče ne odgovarja, je bil konkreten Leljak.

rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.