Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.02.2018

oblačno
Popoldne bo oblačno. Predvsem v južni in vzhodni Sloveniji bo občasno rahlo snežilo, drugod v notranjosti Slovenije bo količina padavin zelo majhna, v večjem delu zahodne Slovenije pa bo suho. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -1 do 3, na Primorskem do 7 °C.
2°C | 8°C
četrtek, 22.02.2018
4°C | 6°C
petek, 23.02.2018
4°C | 5°C
sobota, 24.02.2018
4°C | 8°C
nedelja, 25.02.2018
-2°C | -1°C
Opozorila
Sreda, 21.2.2018 ob 12h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 120 km na uro.
2°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

S samozavestjo do preboja


KULTURA

| |
08.04.2015      11:07
A A

S samozavestjo do preboja


Kako naj Slovenija v gospodarski in moralni krizi napravi preboj, so se spraševali gostje omizja Večera pod Čavnom. Odgovor: spodbuditi je treba samozavest in to tudi z iskanjem lastnih korenin.


Omizje XIV. Večera pod Čavnom (z leve): Mamić, Makovec, Rode
Omizje XIV. Večera pod Čavnom (z leve): Mamić, Makovec, Rode
Deli:

Kot uspešen primer kljubovanja vsem krizam in težavam so gostje XIV. Večera pod Čavnom pokazali slovensko izseljensko skupnost v Argentini, ki kulturo in jezik prenaša že na četrto generacijo. Ogledali so si krajši  filmski zapis o uspehih Slovencev v Barilochah pod Andi, ki ga je posnel znani režiser Jože Možina.

Če vemo, odkod smo... 

Vipavka Urška Makovec, ki je dve leti živela v Buenos Airesu je rekla: "Slovence v Argentini so življenjske razmere naredile iznajdljive in ustvarjalne. Ni situacije, ki bi bila zanje brezizhodna. Tega bi se morali mi naučiti od njih." Do tega pa po besedah vipavske pravnice, prevajalke in novinarke Makovčeve pridemo "samo če vemo, od kod prihajamo in kdo smo". Slovenci v Argentini že od rojstva poslušajo zgodbe svojih starih staršev, nato pa se v slovenski šoli učijo o slovenski zgodovini – predvojni, medvojni in povojni, je opisala Makovčeva: "Nič čudnega, da so uspešni, saj vedo, kaj hočejo." Makovčeva meni, da se Slovenci premalo zavedamo, da živimo v središču svetovnega dogajanja. 

Skrb za skupnost in delo zastonj

Direktor Družine Tone Rode, ki se je v Argentini rodil, pa je opozoril, da ne gre preveč ločevati slovenske skupnosti iz Argentine od drugih Slovencev. Dosežki so skupni, saj so Slovenci povsod po svetu del istega naroda, je rekel. Ključ do uspeha vidi Rode v skrbi za skupnost in zastonjskemu delu posameznikov za skupno dobro. »Ne smemo čakati na rešitev od zgoraj. Vsak pri sebi lahko kaj naredi. V zadnjih letih se precej premika na področju civilne družbe,« je bil optimističen Rode.

Tako kot pod Andi tudi pod Čavnom

Moderator večera, zgodovinar in publicist Tino Mamić pa je ocenil: "Argentinska Slovenija je zgodba o uspehu. Je formula za uspeh. Če bi kristjani pod Triglavom začeli delovati tako skupaj in tako zavzeto za slovenstvo in krščanstvo, bi zelo hitro minila cela vrsta perečih problemov. Kristjani v Sloveniji so že postali manjšina. Zato bi veljalo začeti posnemati model izjemno uspešne manjšine v Buenos Airesu. Veljalo bi se poglobiti v zglede nekaterih podjetnikov v Buenos Airesu in Bariločah, da bi njihove uspešne zgodbe ponovili v Evropi." 

Civilna iniciativa Čaven je prvič pripravila večer izven ajdovske občine. Vipavska dolina je enoten prostor, so povedali organizatorji in na ozadje postavili napis: »Čaven je naša sveta gora. Tako kot Triglav. Je simbol tradicije in obstoja naših klenih rodov, ki stoletja vztrajajo na tem prepišnem delu Alp. Zaradi burje, pa tudi zgodovinskih viharjev, ki so šli skozi dolino. Pod Čavnom živijo ponosni ljudje.«

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 194
Izšla: 26.01.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.