Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
2°C | 12°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
torek, 21.11.2017
3°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
5°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

S krizo se večata obisk in izposoja


KULTURA

| |
14.12.2012      11:59
A A

S krizo se večata obisk in izposoja


Morda se sliši napihnjeno, toda slovenske knjižnice so resnično nacionalno bogastvo – to se še bolj odraža v kriznih časih, ko ljudje pač nimajo denarja za nakup knjig (revij …), knjižnice pa omogočajo branje brezplačno oziroma za majhen denar, poleg tega pa nudijo tudi druge storitve, ki jih sicer ni mogoče dobiti na istem mestu.


Tudi potujoča knjižnica pripomore k večji izposoji
Tudi potujoča knjižnica pripomore k večji izposoji
Deli:

V Lavričevi knjižnici ugotavljamo, da se nam obisk članov in izposoja gradiva iz leta v leto povečujeta. Primerjali smo podatke za lansko leto in ugotovili, da so naši člani letos v vseh enotah knjižnice opravili 4500 obiskov več kot v enakem obdobju lani (83.914  - 2011,  88.411  - 2012),  predvsem pa strmo narašča izposoja gradiva, ki je kar za 26.500 enot večja kot lani (355.711 – 2011, 382.237 – 2012).

Verjetno so ljudje ugotovili, da knjižnica lahko mnogo nudi, za mlade do 18.  leta so vse storitve brezplačne, prav tako za brezposelne. Tudi tisti, ki plačajo članarino, si poleg knjig lahko izposojajo tudi revije, filme na DVD - jih, se izobražujejo na internetu, študirajo v čitalnici ... Opažamo, da knjižnico obiskuje vedno več otrok, mladih družin, povečuje pa se tudi vpis tistih, ki so brezposelni in jim je knjižnica svetla točka v prehodnem obdobju, ko iščejo novo zaposlitev.  

Letos smo vpisali 509 novih članov, povečan vpis je tudi na novem bibliobusu. Dnevno obišče knjižnico skoraj 350 obiskovalcev (največ ob ponedeljkih, tudi po 600), ki si v povprečju dnevno izposodijo 1.592 enot gradiva. Poleg razvedrilnih knjig za odrasle in mladino bralci radi posegajo tudi po filmih, letos smo nakupili precej novih, kakovstnih filmov,  z veseljem pa izkoristijo ugodnost, da si na dom lahko izposojajo tudi revije.  Povprečno si obiskovalec izposodi ob vsakem obisku 4 enote gradiva.

Med knjigami prevladuje zanimanje za življenjske zgodbe iz raznih delov sveta, bralci radi segajo po knjigah za osebno rast, po knjigah o vzgoji otrok, sodobnih biografijah, knjigah o dogajanju v svetu, potopisih, ustvarjalnih knjigah. Mladi so navdušeni nad fantazijskimi knjigami in knjigami, ki govorijo o zorenju mladostnikov, najmlajši segajo po slikanicah, stripih in zabavnih knjigah.

Bralci se mnogokrat poslužujejo tudi medknjižnične izposoje, zlasti študentje in študentje ob delu, saj tako lahko pridejo tudi do gradiva iz drugih knjižnic, ali pa jim preskrbimo članek, ki ga knjižnica nima. Veseli smo priznanj, da bralci v našo knjižnico radi zahajajo, da se jim zdi prijetna in domača.

 

Poleg lahkotnega razvedrilnega branja so zlasti iskani naslednji naslovi: Cavazza - Vesna Milek, Knjiga o Radi - Boris Pahor, Jugoslavija, moja dežela - Goran Vojnović, To noč sem jo videl - Drago Jančar, Tek za zmajem - Khaled Hosseini, Bela kot mleko, rdeča kot kri – D Avenija, Pride ženska k zdravniku - Klun, Služkinje – Khathryn Stocklet, Grenko morje – Marjan Tomšič …

Knjige za osebno rast:  Formule ljubezni - Zoran Milivojević,  Ljubiti z odprtimi očmi – Jorge Bucay …

Zgodovinske knjige: Tito in tovariši - Jože Pirjevec, Hitler – Ian Kershaw.

Mladi poleg obveznega šolskega čtiva še  vedno  segajo po Haryu Potterju – J.  K. Rowling,  Groznem Gašperju – Francesce Simon, zbirki Pesem ledu in ognja –George R. Martina,  knjigah na temo vampirjev, Gospodu Gnilcu – Andy Stanton, stripih Tintin …, zanimivo pa je, da vedno bolj prebirajo tudi knjige v drugih jezikih.

Alenka Furlan, bibliotekarka                                            
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.