Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
12°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 18°C
četrtek, 26.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
12°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

S Klubom krščanskih izobražencev v novo ......


KULTURA

| |
23.10.2015      10:06
A A

S Klubom krščanskih izobražencev v novo šolsko in pastoralno leto


S Klubom krščanskih izobražencev Ajdovščina smo v septembru odšli v Brkine in v oktobru podoživljali romanje dveh udeleženk Ivice Furlan in Zdenke Žigon po poti Svetega Jakoba v Santiago de Compostela.


Camino
Camino
Deli:

Klub krščanskih izobražencev Vipavske dekanije, ki se sicer srečuje vsako drugo sredo v Ajdovščini, je začel letošnje šolsko leto z dvema zelo zanimivima dogodkoma. V septembru smo šli v Brkine in obiskali kraje: Vreme, Vatovlje. Artviže, Materija, Slivje, Pregarje ter Prem. Na Premu smo si ogledali grad in rojstno hišo pesnika Dragotina Ketteja.
Za srečanje v oktobru pa smo v prostorih Lične hiše pripravili predstavitev tudi pri nas vedno bolj popularnega camina, oziroma romanja po poti Sv. Jakoba v Santiago de Campostela, od koder sta se slaba dva tedna pred  predstavitvijo vrnili Ivica Furlan in Zdenka Žigon. Camino ali Jakobova pot je, če ne že kult, vsaj strast skupna večini tistih, ki so jo že prehodili. Vedno več je romarjev ali pa pohodnikov tudi iz naših krajev, ki si potem ob raznih srečanjih delijo spomine in izkušnje.

Kako sta se na pot odpravili, kaj sta doživeli, videli, srečali, sta predstavili tudi naši dve romarki. Za to staro romarsko potjo se skriva prava organizacija: združenja, publikacije, vodniki, urejene in organizirane servisne službe kot so prenočišča, različne možnosti prehrane, trgovine, transportna dejavnost in še kaj bi se našlo. Za pravico do koriščenje vsega tega, ali pa vsaj cenovno ugodnejše koriščenje teh storitev, pa je nujno potreben credencial, ki ga na začetku ali bolje izhodišču te poti nabaviš v romarskem uradu in vanj pridno nabiraš žige prenočišč, kjer si se na svoji poti ustavil, in na koncu, v Santiagu, dobiš tudi potrdilo o opravljeni poti. Po vrnitvi pa je credencial, čeprav malo zmečkan, zapackan in zbleden od sonca, tisti kos papirja, ki bo dobil častno in večno mesto med tvojimi dokumenti.

Camino je pot: so rumene puščice, ki jim slediš vseh osemsto kilometrov. So sonce, dež, veter, vročina in mraz, nešteto srečanj, nešteto zgodb. Je tišina, v kateri hodiš korak za korakom. Je nepopisno doživetje zvezdnatih noči Mesete, ko se ti zdi, da se lahko dotakneš znamenitega zvezdnega svoda nad sabo, pa tudi  ničkaj romantični kilometri ob prometnih asfaltnih cestah. Camino so tudi hrupna industrijska predmestja in šelestenje vetra na gričevnatih goličavah. Jeseni so camino širjave in daljave požetih žitnih polj in obloženi grmi robidnic, mandljev in orehov ob cesti, spomladi in poleti pa je seveda ta podoba drugačna. So pa lahko tudi kakšni žulji in stenice. 

Vsekakor je camino pot, ki se ji ne upaš upreti  v katerikoli različici: klasični francoski smeri, čudoviti portugalski skozi evkaliptusove gozdove, pa težavni severni (camino nord), pa camino primitivo, in tisti iz Seville ali pa camino levante iz Valencie, da naštejemo le najbolj znane.

Za konec pa dva komentarja, namenjena Zdenki po končani predstavitvi:»Ko sem te poslušala in gledala fotografije, se mi je zdelo, kot da hodim s tabo«.  Drugo jutro pa ji je sodelavka rekla: »Joj, celo noč sem hodila s teboj po caminu!«. Na vprašanje, če si po prehojeni poti drugačen, pa Zdenka odgovarja: »Ne vem, a eni pravijo, da deluje na dolgi rok.«

V imenu Kluba krščanskih izobražencev in vseh udeležencev večera Zdenki in Ivici hvala, da sta nas popeljali po tej romarski poti in nas na koncu srečanja pogostili z Jakobovo torto.

Vabljeni, da se nam pridružite na našem prihodnjem srečanju KKI, drugo sredo v novembru.

Niko Ličen

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.