Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 14.11.2018

delno oblačno
Danes bo na Primorskem in v gorah precej jasno, na Primorskem bo pihala šibka burja. V notranjosti Slovenije bo sprva pretežno oblačno, čez dan pa se bo ponekod jasnilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem do 19 °C.
10°C | 18°C
četrtek, 15.11.2018
6°C | 16°C
petek, 16.11.2018
5°C | 13°C
sobota, 17.11.2018
5°C | 13°C
nedelja, 18.11.2018
4°C | 11°C
Opozorila
Sreda, 14.11.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
18°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predbožična NOVA koncertna mora ali pač?


KULTURA

| |
22.12.2016      8:34
A A

Predbožična NOVA koncertna mora ali pač?


Glasbeno društvo NOVA iz Nove Gorice je v tem letu praznovalo 20. obletnico delovanja. Jubilejno leto je zaznamovalo s številnimi odmevnimi dogodki vse od koncerta v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani do Robinove zabave v Novi Gorici.


Deli:

Decembra pa se je Društvo NOVA s svojim Mladinskim simfoničnim orkestrom NOVA filharmonija podalo novim izzivom naproti in z optimizmom prežeto novoletno vzdušje izkoristilo za pripravo posebnega dogodka, ki presega ustaljene okvirje koncertov klasične glasbe. Nenazadnje smo v prazničnem decembru, veselje in radostno vzdušje pa sta več kot dobrodošla. V koprodukciji s Slovenskim narodnim gledališčem Nova Gorica in z režiserjem Jašo Jamnikom so se podali na pot realizaciji komičnega koncerta Koncertna mora. Božično-novoletno turnejo je NOVA filharmonija začela na Škofijski gimnaziji Vipava.

Osnovna ideja Koncertne more izhaja iz priljubljenega animiranega filma Predbožična nočna mora, ki je nastala po literarni predlogi Tima Burtona. Orkester NOVA filharmonija, ki ga sestavljajo najperspektivnejši glasbeniki s Primorske in od drugod iz Slovenije ter Furlanije Julijske krajine, je pod glasbenim vodstvom Simona Perčiča s to nekonvencionalno božično zgodbo pokazal ne samo, da je odličen pri izvajanju klasične glasbe, ampak da ima izjemen smisel za parodijo. Čeprav je bilo veliko humorja z gledališkimi vložki, ki sta jih izvedla g(h)osta Žiga Udir in Samo Vovk, je imela na prireditvi osrednjo vlogo klasična glasba in občudujoče muziciranje mladih orkestrašev. Na sporedu so bile znane skladbe zgodovinsko pomembnih skladateljev, kot so Franz Liszt, Joseph Haydn, Antonin Dvořak, Edward Grieg pa tudi avantgardist John Cage s svojo provokativno skladbo 4'33'', ki dejansko temelji na tišini. V vsako od teh skladb je orkester vnesel nekaj drobnih šaljivih domislic, od kašljanja, do uglaševanja glasbil, dremanja, izvajanje narobe obrnjenih partitur in še veliko drugega. Svoje posebno mesto je zavzela naslovna skladba Koncertna mora, ki jo je za orkester aranžirala mlada študentka viole na Akademiji za glasbo Ljubljana, Barbara Grahor, doma iz Ajdovščine in dolgoletna članica orkestra NOVA filharmonija.

Poanta komičnega koncerta Koncertna mora je bila v hoji po tanki črti med konvencionalnim in posebnim. Z ambicioznimi glasbeniki, premišljenim glasbeno-scenskim konceptom in režijo, je neobičajen koncert ponudil drugačen pogled na klasično glasbo, ki je bolj odprt, neobremenjen in mladostniško svež.

Glasbeno društvo NOVA ima tako za seboj novo zgodbo uspeha, ki jo je zatem z dvema razprodanima koncertoma ponovila tudi v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica. Pri odkrivanju klasične glasbe na drug način so uživali tako poslušalci kot glasbeniki. To pa pomeni biti del zgodbe Glasbenega društva NOVA. NOVA filharmonija bo v januarju nadaljevala turnejo v Ljubljani.

Metka Sulič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 202
Izšla: 30.10.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.