Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ne srečaš vsak dan (prijazne) čarovnice


KULTURA

| |
27.10.2013      20:07
A A

Ne srečaš vsak dan (prijazne) čarovnice


Lavričeva knjižnica v Ajdovščini je v četrtek, 24. oktobra, pokala po šivih – toliko malčkov, njihovih staršev in starih staršev se je namreč zbralo, da bi si ogledali srečanje čarovnic, ki so ga v okviru pravljičnih ur pripravili zaposleni. Ti so razstavili skoraj sto čarovnic, ki so se nabrale v zbirki sodelavke, bibliotekarke Alenke Furlan.


Prijazne čarovnice nad kotlom, Alenka Furlan skrajno desno
Prijazne čarovnice nad kotlom, Alenka Furlan skrajno desno
Deli:

Čarovnice je začela zbirati pred 14-imi leti, povsem naključno. »Bivša sodelavka je imela rojstni dan, ker je bila dobra pravljičarka, smo ji kolegi za rojstni dan kupili čarovnico. Mene so napotili ponjo v Cerknico in težko sem se odločila za najlepšo. Občudovala sem, kako lepo so narejene. Ob tej priložnosti sem si kupila še eno zase in nato mi je prešlo v navado, da sem si namesto spominka raje kupila čarovnico,« je povedala Alenka Furlan.

Kasneje so ji čarovnice prinašali tudi domači in prijatelji. Nekateri so jih izdelali posebej zanjo. Zanimivo je, da je v tej zbirki 90-ih vsaka drugačna, razen sestrici in mama in hči. Izdelane so iz različnih materialov, iz blaga, slame, lesa, papirja, keramike.  So velike in majhne, na metlah, sedeče in tudi miniaturne.

»Prihajajo iz Turčije, Italije, Avstrije, Belgije, Češke, Poljske, Kanade in ZDA. O skoraj vsaki bi lahko povedala zgodbo, kako je prišla k meni,« doda Alenka, ki je  bila pripravljena zbirko predstaviti tudi javnosti in tako je nastala zamisel, da bi ob primerni priložnosti pripravili razstavo in ji dodali še kaj, kar bi bilo zanimivo za obiskovalce knjižnice, predvsem seveda najmlajše. Zadnji dnevi oktobra se pogosto povezujejo s podobno tematiko, in tako je nastal dogodek, ki je pod imenom 'Ne srečaš čarovnice vsak dan!' pritegnil izjemno zanimanje. Sooblikoval ga je celoten kolektiv, ki je poudaril predvsem srečanje prijaznih čarovnic.

Na to temo pa so v knjižnici pripravili tudi Uganko meseca, čarovnicam in čarovništvu v zgodovini so posvetili pozornost v Srečanju ob kavici za odrasle (to je bil žal bolj žalosten del preteklosti). Za otroke so pripravili razstavo slikanic, v katerih nastopajo tudi čarovnice in pripravili seznam 'čarovniških' pravljic. Ob pravljici, ki so jo pripovedovale tri v čarovnice oblečene knjižničarke s čarovniškim kotlom pa so obstrmele številne otroške oči. Domišljijska bitja pritegnejo otroke, še posebno če so tudi čarovnice prijazne. Otroci so barvali tudi pobarvanke in risali risbice.

Razstavo čarovnic na mladinskem oddelku si je mogoče ogledati do konca novembra.

Artur Lipovž
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.