Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo na vzhodu sprva precej jasno, drugod bo spremenljivo oblačno. Dopoldne se bodo na zahodu pričele pojavljati krajevne padavine, deloma nevihte, ki se bodo čez dan krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
18°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 9h
Danes popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
18°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Knjižna prvenca dveh sošolcev


KULTURA

| |
30.06.2014      18:45
A A

Knjižna prvenca dveh sošolcev


V Budanjah sta se predstavila dva domača avtorja, Aleš Praček in Tino Mamić, ki sta skorajda istočasno iz tiskarne dobila svoji prvi knjigi. Nekdanja sošolca (iz paralelk, če smo natančni), ki sta imela valeto na ajdovski osnovni šoli prav v teh dneh pred 27 leti, sta napisala knjigi, namenjeni širši publiki.


Aleš Praček (desno) in Tino Mamić
Aleš Praček (desno) in Tino Mamić
Deli:

Aleš Praček, ki je diplomiral iz kmetijstva in magistriral iz varstva naravne in kulturne dediščine, je tri leta pisal zgodovino Slovencev v obliki poljudne zgodbe. Pristop, ki je na zahodu precej bolj udomačen kot v Sloveniji, pripoveduje zgodovino na način, da pritegne tudi povprečnega bralca. Rokopis knjige je ponudil štirim založbam, poznavalci pa so mu napovedali, da mu tega nihče ne bo izdal. A vsebina je ljubljansko založbo Buča prepričala, da jo je založila in izdala. »V slovenski zgodovini je ogromno zanimivih stvari, ki zanimajo vsakogar,« je na predstavitvi knjige 'Bilo je nekoč, resnično kot zdaj' povedal Praček.

Tino Mamić, novinar in zgodovinar, pa je predstavil knjigo Protestantino, v kateri je zbral 'kolumne izpod Čavna'. Zakaj izpod Čavna, če pa je večina besedil nastala v Kopru, ga je vprašal Praček. Mamić je odgovoril: »Čaven je za nas sveta gora, tako kot Triglav. V otroštvu sem ga vsak dan gledal skozi okno in takrat sem dobil ogromno idej, ki sem jih leta kasneje samo ubesedil. Hvala Bogu pa tudi v Manžanu skozi okno, ob katerem pišem, vidim v daljavi Čaven in Kucelj. To mi res veliko pomeni.« Omenil je kolumno, v kateri se je postavil za svobodo medijev. Mamić je povedal, da ga je prav kolumna 'Poteptani simboli' stala kariere, saj je takoj po objavi koprski župan Boris Popović zahteval in dosegel njegovo odstavitev z mesta odgovornega urednika Primorskih novic.

Knjigo je izdala založba Adam, uvodno besedo je napisal urednik in pesnik Jurij Paljk, spremno besedo pa režiser in novinar Jože Možina.

Prireditev, že sedmi Večer pod Čavnom, je pripravila ajdovska Civilna iniciativa Čaven, ki skuša javnosti predstavljati pozitivne zglede Vipavske doline.

Marko Rovtar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.