Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Knjižna prvenca dveh sošolcev


KULTURA

| |
30.06.2014      18:45
A A

Knjižna prvenca dveh sošolcev


V Budanjah sta se predstavila dva domača avtorja, Aleš Praček in Tino Mamić, ki sta skorajda istočasno iz tiskarne dobila svoji prvi knjigi. Nekdanja sošolca (iz paralelk, če smo natančni), ki sta imela valeto na ajdovski osnovni šoli prav v teh dneh pred 27 leti, sta napisala knjigi, namenjeni širši publiki.


Aleš Praček (desno) in Tino Mamić
Aleš Praček (desno) in Tino Mamić
Deli:

Aleš Praček, ki je diplomiral iz kmetijstva in magistriral iz varstva naravne in kulturne dediščine, je tri leta pisal zgodovino Slovencev v obliki poljudne zgodbe. Pristop, ki je na zahodu precej bolj udomačen kot v Sloveniji, pripoveduje zgodovino na način, da pritegne tudi povprečnega bralca. Rokopis knjige je ponudil štirim založbam, poznavalci pa so mu napovedali, da mu tega nihče ne bo izdal. A vsebina je ljubljansko založbo Buča prepričala, da jo je založila in izdala. »V slovenski zgodovini je ogromno zanimivih stvari, ki zanimajo vsakogar,« je na predstavitvi knjige 'Bilo je nekoč, resnično kot zdaj' povedal Praček.

Tino Mamić, novinar in zgodovinar, pa je predstavil knjigo Protestantino, v kateri je zbral 'kolumne izpod Čavna'. Zakaj izpod Čavna, če pa je večina besedil nastala v Kopru, ga je vprašal Praček. Mamić je odgovoril: »Čaven je za nas sveta gora, tako kot Triglav. V otroštvu sem ga vsak dan gledal skozi okno in takrat sem dobil ogromno idej, ki sem jih leta kasneje samo ubesedil. Hvala Bogu pa tudi v Manžanu skozi okno, ob katerem pišem, vidim v daljavi Čaven in Kucelj. To mi res veliko pomeni.« Omenil je kolumno, v kateri se je postavil za svobodo medijev. Mamić je povedal, da ga je prav kolumna 'Poteptani simboli' stala kariere, saj je takoj po objavi koprski župan Boris Popović zahteval in dosegel njegovo odstavitev z mesta odgovornega urednika Primorskih novic.

Knjigo je izdala založba Adam, uvodno besedo je napisal urednik in pesnik Jurij Paljk, spremno besedo pa režiser in novinar Jože Možina.

Prireditev, že sedmi Večer pod Čavnom, je pripravila ajdovska Civilna iniciativa Čaven, ki skuša javnosti predstavljati pozitivne zglede Vipavske doline.

Marko Rovtar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.