Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo povsod razjasnilo, ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
18°C | 35°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 35°C
četrtek, 23.08.2018
18°C | 35°C
petek, 24.08.2018
18°C | 31°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
35°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Jubilejni koncert pritrkovalcev


KULTURA, DRUŠTVA

| |
24.08.2016      22:18
A A

Jubilejni koncert pritrkovalcev


Pritrkovalsko društvo Ivan Mercina in Pritrkovalci Lokavec smo slavili 10. obletnico delovanja z jubilejnim koncertom v Dvorani Edmunda Čibeja, 14. avgusta 2016. Ker smo veliko delali in ustvarjali smo lahko tudi veliko pokazali in vsem gostom na koncertu povedali še veliko o zvonovih.


Deli:
Ker pritrkovalci v zvoniku igrajo na zvonove in ljudje samo slišijo glasbo zvonov, smo se tokrat odločili, da občinstvu predstavimo glasbilo zvon in njegovo zgodovino. Povedali smo, da zvon prihaja iz Bližnjega vzhoda in da so ga v Evropo prinesli menihi preko Egipta na Apeninskega polotok in nato na Irsko. Od tu se je s širjenjem krščanstva širil tudi zvon, saj so menihi poleg popotne palice imeli tudi majhen zvonček.
Cerkev je v 6. stoletju sprejela zvonove v svoje bogoslužje, v 8. stoletju pa so že poznali pontifikalni obred, po katerem so blagoslovili zvonove. Najstarejši zvon na slovenskem nosi letnico 1333 in doni iz stolpa ob koprski stolnici. V naši dolini je najstarejši zvon v cerkvi sv. Martina v Gaberjah z letnico 1399. Zvon tehta približno 120 kg in je poškodovan. Svoje častno mesto ima pred oltarjem v cerkvi. Največji bronasti zvon, težak 4355kg pa visi v zvoniku božjepotne cerkve na Sveti Gori.
Mesto smo dali tudi »zvonu želja« na Blejskem otoku, saj je že marsikateri Slovenec pozvonil na ta zvon in si nekaj lepega zaželel.
Zvon ima alikvotne tone, četudi jih v glasbi nevešč človek ne sliši, vendar nevede vplivajo na duševnost človeka. O tem je govoril že Ivan Mercina, kar pa je na avdio-video projekciji potrdila tudi dr. Mojca Kovačič in škof Metod Pirih.
Povedali smo tudi kakšna je bila usoda zvonov med 1. in 2. svetovno vojno.  Zvonove je za vojne namene pobirala najprej Avstroogrska država, za katere je po sklenjenem miru plačala vojno škodo Italiji. Po vojni je Primorska spadala pod Italijo in le ta je zvonove vračala. V drugi svetovni vojni so zvonove odvzemali Italijani. Po vojni se je Primorska priključila republiki Sloveniji, ki je bila ena izmed šestih republik v državi Jugoslaviji. Takratni režim ni simpatiziral s cerkvijo, tako da cerkev do danes še ni dobila odškodnine za zvonove.
Ljudje so si zvonove želeli, zato so stopili skupaj in začeli zbirati denar za nakup zvonov. Nakupi so se začeli nekje leta 1972 in trajali do leta 2000, pa vendar so še vedno župnije, ki nimajo zvonov.
Zvonovi so povezani tudi z nastankom naše države Slovenije, saj so 25. junija 1991 zapeli vsi zvonovi po Sloveniji, ko je bila sprejeta Deklaracija o neodvisnosti naše države.
V šolskem letu 1982/83 so bogoslovci v Ljubljani ustanovili Pritrkovalski krožek slovenskih bogoslovcev – PKSB. Glavni pobudnik je bil župnik iz Budanj Andrej Vovk in tudi lokavški župnik Bogomir Trošt. Namen ustanovitve krožka je bil zbuditi zanimanje za pritrkavanje med bodočimi duhovniki, ki naj bi po končanem šolanju prenesli svoje znanje v župnije, kjer umetnost pritrkavanja še ni razvita, ali je zamrla. 
Nenazadnje je tudi prav, da bi duhovniki poznali kako zvon deluje in kako se z njim ravna, saj so cerkveni zvonovi velika materialna vrednost.
Da po naši dolini ni pritrkavanje nikoli izumrlo, tudi med obema vojnama ne, je povedal Vladimir Kobal iz Ajdovščine, ki šteje polnih 90 let. Da je res tako dokazuje že pokojni Jožef Ferjančič iz Budanj, ki je leta 1992 dobil zahvalo in priznanje od škofa Metoda Piriha za 60-letno aktivno pritrkavanje.
Vipavci imajo v zvoniku nameščeno ploščo z imeni pritrkovalcev in prvi pritrkovalec nosi letnico rojstva 1843.
Tudi Ajdovci so od nekdaj znani pritrkovalci. Pravi razcvet pa so doživeli po letu 1994 ob nakupu zvonov. Zelo prestižen nastop so imeli leta 1996, ko so pritrkavali papežu, ko je bil na obisku v Sloveniji.
Tako velike aktivnosti so pritrkovalce pripeljale do sklepa, da je formalna povezanost nujna, zato so se odločili za ustanovitev društva. Ime so prevzeli po velikem zvonoslovcu in glasbeniku Ivanu Mercini iz Goč.
Prvi predsednik društva je bil Dušan Černigoj, zdajšnji pa Miran Gregorc, ki je povedal, da je društvo že preseglo svoje dejavnosti in bi lahko rekli, da je postalo že kulturno-umetniško društvo, saj so v letu 2011 ob 160 obletnici rojstva Ivana Mercine organizirali projekt Vipavska pritrkava, ko so štafetno prepevali vsi zvonovi v Vipavski dekaniji od Črnič, pa do Nanosa in zaključili na Gočah. 
Dogodek je spremljala tudi nacionalna televizija in pripravila 25-minutno oddajo. Takrat so s finančno pomočjo vseh župnij v Vipavski dekaniji izdali tudi zbornik z naslovom »Vipavska pritrkava«. 
V sodelovanju s KS Ajdovščina, glasbeno šolo Vinka Vodopivca Ajdovščina in ajdovsko dirigentko Martino Batič, so v letu 2014 organizirali koncert Carmina Burana v grajskem obzidju in  leta 2016 v loški cerkvi Mozartov Rekviem.
To so dogodki, ki prinašajo v kraj visoko kulturo, za kar je potrebnih kar nekaj finančnih sredstev in veliko organiziranost in medsebojnega sodelovanja.
Tudi Pritrkovalci Lokavec imajo veliko za pokazati v svojem 10-letnem delovanju. Začeli so kot otroci, danes so to prekrasne mladenke in mladeniči. Pritrkavanja so se naučili v Pritrkovalski šoli v Vipavskem Križu, ki jo je takrat organiziralo Pritrkovalsko društvo Dolenjske in Bele Krajine pod vodstvom Vipavca Marka Česna. Z učenjem sta nadaljevali mentorici Nada in Beti
V letu 2010 so si s pomočjo denarnih sredstev Lokavčanov in župnika Jožeta Lična nabavili miniaturne zvonove v Passavu v Nemčiji. Takrat je pristopila še Vlasta Lokar Lavrenčič in jim napisala prve glasbene priredbe za zvonove. In začelo se je muziciranje.
Ker so skoraj vsi pritrkovalci in pritrkovalke tudi glasbeno izobraženi in igrajo še druge instrumente so začeli ustvarjati neko novo zvrst glasbe. Tako sta glasbene priredbe začeli pisati že Maja Bratina in Eva Bras, nekaj tudi Anej Babič.
Na svojih nastopih so se srečali z znanimi osebnostmi kot so takratni general-major Alojz Šteiner,  z Evgenom Bavčarjem, ki je letos dobil naslov »Državljan Evrope«, v Števerjanu so se srečali s takratnim predsednikom vlade Janezom Janšo,  na občinskem prazniku Vipave s takratno ministrico za kulturo Majdo Širca, na Sinjem Vrhu s takratno ministrico za obrambo Ljubico Jelušič, sodelovali so pri maši v zlatomašnika dr. Vinka Kraljiča in spremljali novomašnika Martina Goloba,  v oddaji »Slovenija ima talent« so prišli do polfinalne oddaje in v sodelovanju z društvom DOLI organizirali koncert »Naj zvonovi zapojo.
Sodelovali so s pevskim zborom OŠ Danila Lokarja, s Tamburjaši iz Vipave, z MPZ Srečko Kosovel, pri maši na Terčeljevi poti, z društvom DOLI, z vrtcem Postojna in Angelinem vrtcem iz Ljubljane, z umetniki za karitas, s slikarji na svetovnem likovnem bienalu v Ajdovščini in seveda s Pritrkovalskim društvom Ivan Mercina.
Skratka svojo vas pod Čavnom so vedno vzorno zastopali.
Mentorici sta povedali, da se svojih del in svojstvenega načina glasbe še niti ne zavedajo, da bodo morda vsi skupaj vse to dojeli šele čez 15 ali 20 let.   
Jubilejni koncert  se je prepletal z avdio-video projekcijo o zgodovinskih dejstvih, ki govorijo o zvonovih. S svojimi pripovedmi so te resnice podkrepili škof Metod Pirih, župnika Aleksander Lestan in Andrej Vovk, dr. Mojca Kovačič, Vladimir Kobal, Vera Soban, Anica Ukmar, Roman Kante, Dušan Černigoj, Miran Gregorc, Elizabeta Babič in Nada Blažko. 
Glasbeno in recitalsko pa so koncert popestrili Špadni fantje, DPS Zarja, Damjan Bone in Pritrkovalci Lokavec. 
Zelo so bili medgeneracijsko obarvani, kar je zelo prav in kar je dajalo koncertu še poseben čar in sporočilo, da je moč samo v medsebojnem sodelovanju in spoštovanju.
Hvala vsem, ki ste prišli na koncert, hvala vsem, ki nas podpirate, hvala  župniji Lokavec, KS Lokavec in občini Ajdovščina.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.