Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
12°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 21°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 13h
Dane popoldne bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Drugače o Margottiju in Rožmanu


KULTURA

| |
01.10.2015      14:55
A A

Drugače o Margottiju in Rožmanu


»Ajdovci so bili vedno domoljubi. Na petih kvadratnih kilometrih se je rodila cela vrsta duhovnikov, ki so ogromno naredili za versko in narodno zavest,« je nekdanji diplomat nagovoril obiskovalce XV. Večera pod Čavnom, ki so ga skupaj organizirali Socialna akademija, Civilna iniciativa Čaven in Goriška Mohorjeva družba.


15. Večer pod Čavnom se je dotaknil zgodovine
15. Večer pod Čavnom se je dotaknil zgodovine
Deli:

»Ajdovec je bil tudi moj mentor iz mladosti msgr. Franc Setničar, tihi veliki narodnjak in pionir zimske alpinistike,« je povedal Karl Bonutti (87), ki ga je Setničar kot dijaka vozil s sabo v gore. Tudi v svoji zadnji knjigi, Med izbiro in zgodovino, na več straneh opisuje svoje spomine na dr. Setničarja. Setničar je bil svetovalec goriškega nadškofa Sedeja, pa tudi njegovega naslednika Carla Margottija. Na vprašanje iz publike o vlogi Margottija, ki mu mnogi zgodovinarji očitajo podporo italijanskemu fašizmu, je Bonutti povedal, da ga ne vidi v tej luči. Pojasnil je, da je Margotti kot prekaljeni diplomati skušal narediti največ, kar se je v danih okoliščinah dalo: zahteval je, da se tudi italijanski in furlanski semeniščniki učijo slovenščine, vedno je na obiskih po slovenskih župnijah najprej pozdravil po slovensko, zoper slovenske duhovnike pa je zaradi pritiskov oblasti ukrepal, a zaradi nepomembnih prekrškov. Margotiti je zato ohranil ob sebi slovenska svetovalca – tudi Setničarja, ki ga ni le obdržal, ampak »zelo cenil in videl v njem izjemnega sodelavca in vsega zaupanja vrednega administratorja nadškofije«. Bonutti se spominja tudi, kako je za škofa na skrivaj nosil pisma z denarjem za preganjanje goriške Jude.

Bonutti je opisal tudi življenje v medvojni Gorici in čase ob koncu vojne, ko so partizani obkolili njihovo hišo, da bi ga likvidirali. Zato je zbežal. Ne glede na to, pa glede partizanstva poudari: »Komunizem in partizanstvo sta dve različni stvari, ki nista vedno nujno povezani.«

Opisal je tudi svoj študij v Švici, ko je vzgajal kasnejšega španskega kralja, in leta v Ameriki. Tam je spoznal škofa Gregorija Rožmana. »Rožman ni pobegnil iz Ljubljane, kot mnogi vztrajno ponavljajo. Že pred vojno je ogromno naredil za mnoge Slovence, vključno s komunisti,« je poudaril Bonutti in prebral odlomke nedavno v goriškem Novem Glasu objavljenega pisma matere narodnega heroja Toneta Tomšiča, ki je napisala, kaj vse je škof naredil za preganjanje komuniste. Opisal je tudi, kako je Rožman pristal na predlog, da bi v Clevelandu opravili mašo za vse pobite domobrance, vendar le s pogojem, da se enako moli tudi za vse umrle partizane.
»Nikogar ni obtoževal, nikogar ni obsojal. Med ljudi je prihajal v navadni obleki, brez talarja. Le za posebne slovesnosti v slovenski skupnosti si je nadel slavnostno liturgično oblačili. Prav v odločitvi, da Rožman ostane ljubljanski škof, vidim tudi nezanemarljiv dokaz, da je papež Pij XII. Dobro pozna okoliščine škofovega odhoda v Celovec,« tako Bonutti. Bonutti se je ob sklepu zahvalil Civilni iniciativi Čaven za organizacijo večera in moderatorja Tina Mamića pohvalil, ker se tako trudi v družbi za ohranjanje slovenstva in krščanstva.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.