Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 24°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
8°C | 22°C
petek, 20.10.2017
10°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 21°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dr. Ana Kranjc: »Človek potrebuje ljudi in ......


KULTURA

| |
24.10.2014      9:02
A A

Dr. Ana Kranjc: »Človek potrebuje ljudi in ljudje potrebujejo nas!«


Profesorica Ana Krajnc, strokovnjakinja na področju izobraževanja odraslih, se vedno zaveda svojih ajdovskih korenin. Zato je kar nekaj svojega strokovnega dela izpeljala v kraju svojega otroštva in tudi tako pripomogla h kakovostnejšemu življenju ljudi v Vipavski dolini.


Deli:

Na svoji poklicni poti je uveljavila andragogiko kot akademsko disciplino, s sodelavci je razvila mednarodno Andragoško poletno šolo kot model skupnostnega učenja in izbrala Ajdovščino in nekatere bližnje kraje kot učni model, leta 1984 pa je ustanovila prvo Univerzo za tretje življenjske obdobje v takratni Jugoslaviji. Zaslužna je, da se je tudi leta 1997 v Ajdovščini, takrat še v zavetju Lavričeve knjižnice, razvila Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki danes pod okriljem Društva MOST združuje skoraj 400 članov v 44 krožkih in je s svojo dejavnostjo prepoznavna v slovenskem prostoru.

Na predstavitvi svoje najnovejše knjige Spoznaj sebe in druge je dr. Ana Krajnc povedala, da se je pravzaprav tudi slovenska andragogika rodila v Ajdovščini. Po končanem študiju se je kot psihologinja zaposlila na Zavodu za zaposlovanje v Ajdovščini. Pri svojem delu je ugotovila, da so ljudje željni delati, da imajo voljo in moč do dela, da pa jim manjka znanja. Da se dobro spominjajo njenega truda in truda njenih sodelavcev, ki so od leta 1995 naprej v vsakoletni andragoški šoli med prebivalce Ajdovščine in okoliških  krajev vnašali ustvarjalni nemir s svojimi izzivalnimi vprašanji o tem, kaj si želijo v kraju, kakšne so njihove potrebe in želje v lokalnem okolju, so dokazali tudi številni občani, ki so se zbrali na predstavitvi, da jo pozdravijo.

Dr. Ana Krajnc se zaveda, da današnje delo zahteva človekovo dušo. Zato v svoji knjigi ponuja orodja za razumevanje medsebojnih odnosov. Pravi, da v sodobnem svetu ne sprašujemo več po poklicu, torej »kaj si«, ampak »kdo si«. Sploh je človek kot družbeno bitje s svojimi psihosocialnimi potrebami vpet v medosebne odnose in njegova komunikacija je pogojena prav z načinom zadovoljevanja teh potreb. Na to se veže tudi njegova samopodoba in način reševanja konfliktov v medosebnem odnosu. Pomembno je, da drug drugemu damo čas in s tem tudi pozornost.

Še najboljša popotnica knjigi pa je pripomba bralke, ki jo je že prebrala. Od navdušenja si je knjigo tudi kupila, jo skrbno med prebiranjem podčrtala in jo dala prebrati tudi možu in znancem. In tudi mož, sicer že v pokoju, je povedal, da če bi pred desetletji poznal in vedel za ugotovitve s področja medčloveških odnosov in komunikacije, ki so opisane v knjigi, bi marsikdaj ravnal drugače. Torej, res se učimo celo življenje, zato nam bo knjiga, priročnik Spoznaj sebe in druge povedal marsikaj novega in koristnega, prav gotovo pa vas bodo presenetile tudi napovedi futurologov glede družine in odnosov.  

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.