Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
8°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
7°C | 9°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-5°C | 9°C
sreda, 29.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Castrum v Lotmerku


KULTURA

| |
28.01.2015      11:35
A A

Castrum v Lotmerku


Ajdovski oktet Castrum je v skoraj petnajstih letih delovanja naštudiral zavidanja vreden nabor najrazličnejših zborovskih skladb. Med njimi so seveda tudi nabožne skladbe, še posebej so se posvetili božičnim, s katerimi pogosto obogatijo bogoslužja po vipavskih cerkvah.


Ajdovski pevci pred nastopom v cerkvi v Ljutomeru
Ajdovski pevci pred nastopom v cerkvi v Ljutomeru
Deli:

Letos pa so svoj repertoar delili tudi z verniki na drugem koncu Slovenije, saj so v začetku januarja gostovali v Ljutomeru. V tamkajšnji mogočni cerkvi, ki ima istega zavetnika kot ajdovska, namreč sv. Janeza Krstnika, so najprej na koru peli mašo, ki jo je daroval tamkajšnji kaplan Zoran Car, edini lanski novomašnik iz murskosoboške škofije, potem pa so krajši koncert božičnih pesmi odpeli še pred oltarjem v mogočnem gotskem prezbiteriju kasneje barokizirane cerkve. Ajdovskim pevcem se je po nastopu za doživeto zapete skladbe zahvalila tudi ljutomerska županja Olga Karba.

Gostovanje v Prlekije pa so izkoristili tudi za ogled nekaterih znamenitosti te pokrajine, ki jo, podobno kot Vipavsko dolino, zaznamujejo številne ugodne vinogradniške lege in seveda vina, ki pa so za pivce, vajene vipavskih vin, precej drugačna - z večjimi ostanki neprevretega sladkorja in z večjo vsebnostjo kislin. Čeprav veljajo kraji ob reki Muri v slovenskem prostoru za manj razvite, pa bi se lahko Vipavska dolina lahko marsikaj naučila glede ponudbe in trženja njihovih danost. Najbolj pa je ajdovsko pevsko delegacijo presenetila izjemno urejena in posodobljena ormoška klet, ki jo je (skupaj z ljutomersko) iz agonije rešil Vladimir Puklavec, domačin, ki je sicer s plinskim posli obogatel v Nemčiji. V sedem etažno klet z zmogljivostjo kar 9 milijonov litrov vina se steka grozdje z več kot dva tisoč hektarjev vinogradov. V globokih nedrjih z več milijoni evrov obnovljene kleti pa se skriva tudi vipavsko znanje - velik del nove tehnološke opreme namreč nosi podpis podjetja Škrlj iz Batuj.

rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.