Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

DANES
34°C
17°C
JUTRI
33°C
19°C
4490

Krožek OZN na osnovni šoli v Ajdovščini

Iz BILTENA glasila  krožka OZN Osnovne šole v Ajdovščini leta 1990:

Napisala Danijela Gojkovič – članica uredniškega odbora v sestavi z Janjo Avbar in Katjo Žužek.

 

N a v a j a m :

 

Na naši šoli deluje krožek OZN že od leta 1966. Njegovi ustanovitelji so bili takratni osmi razredi, ki so naprosili prof. Bogataj Pavleta, naj jim bo za mentorja. Tako se je začelo. Od takrat se zbere peščica  učencev, ki se dobivajo enkrat na teden ob 7. uri in počnejo  vsemogoče: Predvsem spremljamo dogodke v Jugoslaviji in v svetu in pa seveda delo organizacije OZN, saj smo povezani z Beogradom. ta pa z New Yorkom. Spremljamo poročila in časopise, nato se pa o tem pogovarjamo. 24 oktobra, ko je dan OZN,  sprejemamo nove člane. Vključujemo se v prodajo vizitk Unicefa, obiskujemo seminarje, zbore klubovcev ...

... tu je tudi Bilten naš časopis, ki ga izdamo vsako leto. Lansko leto v 7o. izvodih, letos pa v  loo. izvodih.

Redno se udejstvujemo tekmovanj v znanju predvsem o tekočih  dogajanjih. Pri tem vseskozi dosegamo zavidljive rezultate. Nepozabna so prva mesta v  Mariboru, z najboljšo ekipo v sestavi Lemut Bogdana, Tripković Mitja in Božič Matija. V Slovenj Gradcu  Bačar Karmen, Milič Janja, Šterman Mitja, Ušaj Aleš ... Člani krožka so s tem širili svoja znanja in jih prenašali tudi med druge sošolce.

OZN je v takratnem času imela pomembno vlogo. Bila je proti blokovski politiki in se zavzemala za enakopravnost držav. Takratna država Jugoslavija je imela pomembno vlogo v svetu in se je zavzemala za enakopravnost med državami in s tem pomagala k miroljubnemu sožitju  V Beogradu je bila tudi konferenca neuvrščenih držav, kar je bil  za državo velik politični dogodek, saj so se ga udeležili pomembni svetovni politiki  neuvrščenih, kot so Nehru, Naser  ...

Z razpadom  Jugoslavije je prenehala aktivnost mladinske organizacije, katere del je bil tudi krožek OZN ...

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi