Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

delno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 17°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Znanje ali praksa? Po oboje v Učni center ......


OBČINSKE, KMETIJSTVO, EVROPSKI PROJEKTI

| |
03.12.2015      14:33
A A

Znanje ali praksa? Po oboje v Učni center Brje


Ideja, da bi staro šolo na Brjah s čudovito lokacijo sredi vipavskih gričev, a prepuščeno žalostnemu propadu, obnovili in ji vdahnili novo življenje, se je izkazala za vredno svojega denarja. Razvojna vizija na območju Vipavske doline namreč zasleduje usmeritve po ohranjanju poseljenosti in izboljšanju kakovosti življenja na podeželju. Mnogi namreč opuščajo kmetijske dejavnosti, naložba v Učni center pa zagotovo spodbuja razvoj dopolnilnih dejavnosti in s tem dviguje dodano vrednost kmetijski proizvodnji, pripomore pa tudi k boljši lokalni samooskrbi.


Deli:

Učni center za promocijo in predelavo kmetijskih pridelkov Izgradnja skupnega predelovalnega obrata za predelavo sadja in ustreznih prostorov za usposabljanje, izobraževanje in učenje o predelavi kmetijskih pridelkov predstavlja spodbudo in dodatno motivacijo za širši krog prebivalcev. Predelovalnice s tehnološko opremo za predelavo sadja v sok, marmelado in suho sadje se je letos posluževalo več kmetov in ostalih domačih pridelovalcev sadja iz bližnje okolice vse do Brd. Iz skoraj 2.000 kg sladkih češenj so skuhali marmelado, bistveno več je bilo kasneje jabolk, saj jih je bilo doslej predelanih že 8 ton, največ v sok. V kotlu sta se kuhali tudi breskova marmelada in paradižnikova mezga. Trenutno je v polni zasedenosti sušilnica sadja, saj zaradi obilnega pridelka kakijev obratuje brez premora, rezervacije pa segajo vse do konca decembra.

V promocijske namene smo skuhali tudi breskovo marmelado in breskove krhlje posušili. Z njimi smo na sobotni septembrski tržnici v okviru Evropskega tedna mobilnosti odmevno predstavljali Učni center ter dejavnosti, ki tu potekajo.

Vsebinsko so Učni center Brje obogatila tudi izobraževanja. Na prvi učni delavnici v mesecu marcu, na kateri se je znanje podajalo tako v teoriji kot v praksi, smo nova tehnološka znanja pridobivali med predelavo jabolk v sok in v suho sadje, iz sliv pa smo skuhali marmelado. Julija je okrog 30 udeležencev spoznavalo bogastvo zdravilnih rastlin, njihovo uporabo in tehnologije predelave, v novembru pa je veliko zanimanje in visoko udeležbo požela delavnica na temo sušenja kakijev ter o ureditvi sadnega vrta. V mesecu decembru je Ljudska univerza Ajdovščina v sodelovanju z Občino Ajdovščina predstavila program nacionalnih poklicnih kvalifikacij, saj bo v prvi polovici naslednjega leta v Učnem centru potekal program za predelovalca sadja na tradicionalen način.

V razstavnem prostoru je bila od odprtja Učnega centra v mesecu maju do novembra razstava fotografij članov Fotografskega društva Veno Pilon Ajdovščina na temo sadjarstva in sadja.

Predelovalnico sadja, ki se jo lahko poslužujejo tako manjši kot večji sadjarji in je hkrati tudi izobraževalni center, so si letos z zanimanjem ogledali savinjski sadjarji in nemški partnerji mednarodnega projekta oživljanja zapuščenih stavb, ki jih je konec septembra gostila Občina Ajdovščina.

Občina Ajdovščina namerava v prihodnjem letu predelovalni obrat nadgraditi s tehnološko opreme za predelavo v kašaste sokove ter tako ponuditi še več možnosti za predelavo sadja.

Naložba torej uresničuje vizijo in cilje Razvojnega programa podeželja Zgornje Vipavske doline in Komenskega Krasa. Naložba neposrednih ekonomskih učinkov sicer ne prinaša, ker je zasnovana neprofitno. Posredni ekonomski učinki pa se izkazujejo s povečanjem znanj in spretnosti, ki jih skozi proces učenja in usposabljanja pridobivajo kmetovalci in ostali slušatelji. Ne gre spregledati niti vpliva naložbe pri ustvarjanju turistične destinacije.

Projekt, vreden tretjino milijona evrov in sofinanciran z evropskimi sredstvi, je le en izmed uspešno zaključenih projektov občine Ajdovščina v letošnjem letu, namenjen tako občanom kot tudi širšemu krogu prebivalcev. Če vas mika, da bi se kaj naučili ali se preizkusili v predelovanju sadja, vas vabimo, da si ogledate novosti in dejavnosti na spletni strani občine Ajdovščina ali pokličete na 041 691 173. 

Ingrid Marc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.