Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

delno oblačno
Danes bo zmerno, ponekod tudi pretežno oblačno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 13 °C.
0°C | 13°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
7°C | 13°C
petek, 24.11.2017
5°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


GOSPODARSTVO

| |
24.02.2016      14:54
A A

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


Na sedežu podjetja Pipistrel v Ajdovščini so pred kratkim preizkusili hibridno električni letalski pogonski sklop, ki so ga razvili v okviru mednarodnega projekta Hypstair. Gre za novo zvrst letalskih pogonov, ki podaljšujejo doseg popolnoma električnih letal, hkrati pa so tihi in okolju prijazni.


Deli:

V projektu Hypstair poleg Pipistrela sodelujejo še Siemens AG, MB Vision ter univerzi v Pisi in Mariboru, razvili pa so 200 kilovatni pogonski sklop, ki zagotavlja moč, enakovredno tisti, ki jo proizvajajo batni motorji in so vgrajeni v običajnaletala. Obratuje lahko v treh načinih; izključno električnem, ki kot vir moči uporablja baterije, v načinu, v katerem uporablja samo generator, in v hibridnem načinu, ki pri delovanju združuje oba vira energije. Prav v ta namen so razvili še poseben petkraki propeler, ki ima največjo učinkovitost že pri nizkih obratih in tudi ni hrupen.Vse komponente pogonskega sklopa, ki jih je v okviru projekta razvilo podjetje Siemens, predstavljajo vrhunec tehnologije na področju letalskih pogonov.

Ivo Boscarol, direktor podjetja Pipistrel, je ob tem povedal: »Ponosni smo na vlogo, ki jo predstavlja projekt Hypstair na področju razvoja električnega letalstva. Prikazuje verjetnost, da bo generalno letalstvo v prihodnosti lahko električno in potrjuje mojo idejo in vizijo ter razvojno strategijo podjetja Pipistrel. Mi smo bili prvi, ki smo razvili štirisedežno letalo Panthera, ki je lahko opremljeno s tremi različnimi pogoni; bencinskim motorjem, električnim pogonom ali hibridnim pogonskim sklopom. Projekt Hypstair predstavlja velik korak v smer letalstva na hibridni pogon in s tem veliko priložnost za Pipistrel.«

Obsežnemu laboratorijskemu testiranju je v Ajdovščinisledil uspešen zagon še 'v živo', pri katerem so preizkusili vse načine pogona pri nizkih in visokih močeh. V prihodnjih mesecih se bo testiranje nadaljevalo s simuliranjem načinov letenja, ki so jih predvidele teoretične študije modela.
rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.