Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.05.2017

oblačno
Zvečer se bodo nevihte prenehale pojavljati. Ponoči in zjutraj bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 15 stopinj C.
12°C | 24°C
četrtek, 25.05.2017
11°C | 22°C
petek, 26.05.2017
8°C | 24°C
sobota, 27.05.2017
10°C | 24°C
nedelja, 28.05.2017
7°C | 26°C
Opozorila
Torek, 23.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Planinski kotiček


ŠPORT

| |
20.11.2014      12:17
A A

Planinski kotiček


Izlet v gore je v poletni vročini prava odrešitev. Toda naj vas nižje temperature kot v dolini ne zavedejo. Sonce v višinah še močneje pripeka. Zato je zaščita pred soncem nujna. Pokrivalo je obvezno, prav tako tudi krema z visokim zaščitnim faktorjem. Z njo se je treba namazati po vseh delih telesa, ki niso pokriti z oblačili, tudi po obrazu.


*Postanek pri domu Valentina Staniča.
*Postanek pri domu Valentina Staniča.
Deli:

Letošnje poletje nam je pokazalo izredne izzive. Naša pripravljenost za pohode ali ture je dobila potrditev, ko se je vreme muhasto spremenilo. Narava nam je nastavila ogledalo! Če strnemo izkušnje minulega časa pohodništva, bomo dobili različna mnenja, doživetja in spoznanja. Sicer pa: vemo, da za lažje izlete v gore zadostuje običajna športna čepica. Če pa se podajamo v visokogorje, je obvezna čelada. Naj je pot videti še tako nedolžna, lahko v steni mimogrede prileti kamen, ki ga sproži planinec nad nami ali kakšna žival. Kar nekaj smrti v slovenskih gorah bi lahko bilo prihranjenih, če bi ljudje nosili čelade.

Še pomembnejša kot čelada je primerna obutev. Navadni športni copati nimajo česa iskati v gorah. Pika. Tudi brez primernega nahrbtnika, pohodnih palic, oblačil, hrane in zadostne količine pijače se ne odpravljamo nad gozdno mejo. Prav tako se vremenske razmere v visokogorju v trenutku spremenijo. Nad 2000 metri nas lahko tudi poleti preseneti sneg. Nepremočljiva vetrovka in rezervna oblačila so obvezna, če se podamo na dvatisočake. Težki, mastni hrani se je treba med hojo izogibati. Ker je težka za prebavo, nam nekaj energije, ki bi še kako bila potrebna v nogah in rokah, odvzame prebavni trakt. V nahrbtniku naj nikoli ne manjkajo komplet prve pomoči z astrofolijo, nož, žepna ali naglavna svetilka, kompas in mobilni telefon. Morda vse našteto za koga zveni kot pretiravanje. Toda ko se odpravimo v gore, moramo vedno računati, da se lahko zgodi najslabši scenarij. Lahko nas preseneti gosta megla, nevihta, dež, sneg ... ali pa se nam pripeti zdrs ali padec. Vedeti moramo, da je preživetje v primeru težav odvisno skoraj povsem od nas samih. Od našega znanja, izkušenj in opreme.
Zato se v gore nikdar ne podajte s pomanjkljivo opremo. Prav tako se ne odpravite na pot z minimalno količino hrane in tekočine. Predvsem slednja je zelo pomembna; na dan računajte na najmanj 2 litra tekočine na osebo, raje še več. Tudi najboljša oprema pa je bore malo vredna, če se v visokogorje odpravi neizkušena in slabo telesno pripravljena oseba. Mnoge nesreče se zgodijo zaradi precenjevanja lastnih sposobnosti oziroma pomanjkanja izkušenj. Zato se ne podajajte sami v visokogorje, če še nikoli v življenju niste osvojili vrha nad 2000 metrov. Za začetek se raje odpravite z izkušenim gornikom, ki vam bo pomagal z nasveti in vas varoval. Gore same po sebi niso nevarne. Nevaren je človek, ki napačno oceni razmere, svoje sposobnosti in se med vršace odpravi s pomanjkljivo opremo.

Prav gotovo bo kdo pomislil, zakaj vse našteto prav sedaj, ko prihaja zimski čas in se ne bomo podali v visokogorje. A pred časom sem že zapisala, da se tura ne začne ob vznožju strmine, ampak mnogo prej. Zdaj je čas, da ohranimo kondicijo ali si jo pridobimo, pripravimo opremo, pregledamo poti, gore, ki nas vabijo ... In ko bo čas, vam želim, da bo pot lepa in polna doživetij.

 

Naj dodam nekaj utrinkov:

  • Za nami so uspešen kostanjev pohod in piknik ter izlet v neznano.
  • V koči gostimo razne goste, ki jih pot pripelje v Vojnik, tudi romarje Jakobove poti in redne obiskovalce Tomaža ter skupine, ki na spletni strani zasledijo naš dom in si ga želijo ogledati.
  • Kaj načrtujemo? Pohod na Stolpnik, kjer se bomo srečali s planinci iz Slovenskih Konjic. To srečanje je že tradicionalno in ne glede na vreme se dobimo tam gori.
  • V mislih imamo tudi nočni pohod k Tomažu. Prvi pohod pa nas čaka že 2. januarja 2015 na Šentjungert. Pridružite se nam!

 

Ob zaključku pa še želja: ponovno si bomo segli v roke in si zaželeli vse lepo v novem letu. Naj bo mnogo dobrega, prijaznega in iskrenega. Posutega z zdravjem! In kot mi je babica nekoč dejala: »Vse, kar je minilo, se enkrat je rodilo, tako se staro novemu je umaknilo. Da bi z radostjo, srečo in ljubeznijo te obdarilo.« Naj diši v tem krhkem svetu po ljubezni, miru, zdravju in sreči.

Srečno 2015!

 

Zvonka Grum

Foto: Rajko Sentočnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.05.2017 | Ostalo
Ustvarim si krilo
26.05.2017 | Ostalo
DELAVNICA-NARAVNA KOZMETIKA
26.05.2017 | Kultura
Zapojmo skupaj
27.05.201 | Družabni dogodki
30. druženje Fičo kluba Velenje
27.05.201 | Šport
VETER V LASEH
28.05.201 | Družabni dogodki
Spomladanski kramarski sejem
28.05.2017 | Šport
Na kolo
30.05.2017 | Šport
Zaključek pohodov TD
30.05.2017 | Ostalo
BOLTOVI POHODI
31.05.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
31.05.2017 | Ostalo
S plesom na počitnice
02.06.2017 | Šole in vrtci
Koncert "Ahoj, zapoj z menoj"
24.05.2017 | Ostalo
Ustvarim si krilo
26.05.2017 | Ostalo
DELAVNICA-NARAVNA KOZMETIKA
26.05.2017 | Kultura
Zapojmo skupaj
27.05.201 | Družabni dogodki
30. druženje Fičo kluba Velenje
27.05.201 | Šport
VETER V LASEH

Bodite prvi pri oddaji mnenja.