Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 09.12.2016

jasno
Danes bo pretežno jasno. Ob morju in po nižinah Primorske se bosta pojavljali megla in nizka oblačnost, nekaj megle pa bo zjutraj in dopoldne tudi po neprevetrenih kotlinah osrednje in severne Slovenije. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 12, v krajih z meglo okoli 4 stopinje C.
-3°C | 6°C
sobota, 10.12.2016
-5°C | 7°C
nedelja, 11.12.2016
-2°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
0°C | 5°C
torek, 13.12.2016
-2°C | 1°C
Opozorila
Petek, 9.12.2016 ob 5h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


KULTURA, OBČINSKE, DOGODKI, DRUŠTVA, ZAVODI

| |
11.11.2015      15:15
A A

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


Osrednja prireditev ob prazniku občine Šmartno pri Litiji in 880. obletnici prve omembe kraja v pisnih virih.


Foto: Matjaž Kirn
Foto: Matjaž Kirn
Deli:

 

Na osrednji prireditvi ob občinskem prazniku in 880. obletnici prve omembe Šmartnega v pisnih virih sta zbrane pozdravila župan občine Šmartno pri Litiji, gospod Rajko Meserko in predsednik državnega sveta, gospod Mitja Bervar. V svečanem nagovoru je predsednik državnega sveta z naslednjimi besedam izpostavil zgodovinski pomen kraja:

»Iz bogate in ponosne zgodovine lahko zaključimo, da so skozi stoletja tukaj živele močne skupnosti, ki so se odzivale na izzive takratnega časa in so za seboj pustile bogato dediščino. V zgodovinski spomin so se zlasti močno vtisnila dejanja in številne osebnosti, ki so imela »presežek v ideji in viziji« in so pustile neizbrisen pečat v duhovni, kulturni in znanstveni zgodovini Slovencev, Evrope in sveta. Ste dediči plemenitih vizionarjev - polihistora, raziskovalca, znanstvenika Valvasorja, edinega našega člana v najstarejši akademiji na svetu – Angleški kraljevski družbi. Ste dediči fizika Fritza Pregla, edinega slovenskega nobelovca, zdravilca in čudodelnika Jurija Humarja, dramatika Slavka Gruma in dediči številnih drugih velikanov slovenskega duha.«

V kulturnem programu so domača društva predstavila glasbo in plese iz bogate ljudske zakladnice. Stare napitnice, pesmi o vinu, hvalnice trti in žlahtni kapljici so, ob spremljavi harmonikarja Marka Krebsa, zapeli Fantje od fare, zaplesali so plesalci otroške in starejše Folklorne skupine Javorje. S pripovedmi iz ljudskega življenja je večer popestrila Erika Cerjak, za povezovanje večera sta poskrbeli članici Kulturno umetniškega društva Vajkard. Občutek jesenskega praznovanja v dvorani kulturnega doma Šmartno so pričarali člani Vinogradniškega društva ŠTUC in otroci iz vrtca Ciciban.

Kot se za Martinovo spodobi, so zbrani ob koncu prireditve nazdravili z mladim vinom in okusili dobrote, ki sta jih pripravila Vinogradniško društvo Štuc in Društvo kmetic Litija-Šmartno.


Organizatorji prireditve: Občina Šmartno pri Litiji, Javni zavod Bogenšperk, Zveza kulturnih društev Šmartno.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK
JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK
BOGENŠPERK 5
Tel:(01) 898 78 67
Koledar dogodkov Preglej vse
December 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
09.12.2016
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.