Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.10.2016

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo precej jasno, nekaj več oblačnosti bo predvsem v severovzhodnih krajih. Po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, ob morju okoli 8 stopinj.
7°C | 12°C
torek, 31.10.2016
6°C | 12°C
sreda, 01.11.2016
6°C | 9°C
četrtek, 02.11.2016
9°C | 14°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


KULTURA, OBČINSKE, DOGODKI, DRUŠTVA, ZAVODI

| |
11.11.2015      15:15
A A

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


Osrednja prireditev ob prazniku občine Šmartno pri Litiji in 880. obletnici prve omembe kraja v pisnih virih.


Foto: Matjaž Kirn
Foto: Matjaž Kirn
Deli:

 

Na osrednji prireditvi ob občinskem prazniku in 880. obletnici prve omembe Šmartnega v pisnih virih sta zbrane pozdravila župan občine Šmartno pri Litiji, gospod Rajko Meserko in predsednik državnega sveta, gospod Mitja Bervar. V svečanem nagovoru je predsednik državnega sveta z naslednjimi besedam izpostavil zgodovinski pomen kraja:

»Iz bogate in ponosne zgodovine lahko zaključimo, da so skozi stoletja tukaj živele močne skupnosti, ki so se odzivale na izzive takratnega časa in so za seboj pustile bogato dediščino. V zgodovinski spomin so se zlasti močno vtisnila dejanja in številne osebnosti, ki so imela »presežek v ideji in viziji« in so pustile neizbrisen pečat v duhovni, kulturni in znanstveni zgodovini Slovencev, Evrope in sveta. Ste dediči plemenitih vizionarjev - polihistora, raziskovalca, znanstvenika Valvasorja, edinega našega člana v najstarejši akademiji na svetu – Angleški kraljevski družbi. Ste dediči fizika Fritza Pregla, edinega slovenskega nobelovca, zdravilca in čudodelnika Jurija Humarja, dramatika Slavka Gruma in dediči številnih drugih velikanov slovenskega duha.«

V kulturnem programu so domača društva predstavila glasbo in plese iz bogate ljudske zakladnice. Stare napitnice, pesmi o vinu, hvalnice trti in žlahtni kapljici so, ob spremljavi harmonikarja Marka Krebsa, zapeli Fantje od fare, zaplesali so plesalci otroške in starejše Folklorne skupine Javorje. S pripovedmi iz ljudskega življenja je večer popestrila Erika Cerjak, za povezovanje večera sta poskrbeli članici Kulturno umetniškega društva Vajkard. Občutek jesenskega praznovanja v dvorani kulturnega doma Šmartno so pričarali člani Vinogradniškega društva ŠTUC in otroci iz vrtca Ciciban.

Kot se za Martinovo spodobi, so zbrani ob koncu prireditve nazdravili z mladim vinom in okusili dobrote, ki sta jih pripravila Vinogradniško društvo Štuc in Društvo kmetic Litija-Šmartno.


Organizatorji prireditve: Občina Šmartno pri Litiji, Javni zavod Bogenšperk, Zveza kulturnih društev Šmartno.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.10.2016
Danes ni dogodkov.
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk
31.10.2016 | Šport
Vadba za gospe v bazenu
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk
31.10.2016 | Šport
Vadba za gospe v bazenu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.