Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
8°C | 21°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Proslavili 60. obletnico delovanja


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
29.03.2015      13:21
A A

Proslavili 60. obletnico delovanja


Člani Kulturnega društva Dvor je v soboto, 28. marca v prostorih nekdanje železolivarne na Dvoru v muzeju EPC Edukacijskega in produktnega centra železolivarne, pripravili slovesnost ob 60. letnici ustanovitve kulturno umetniškega društva.


Deli:

Pred 61. leti, točno 26. februarja leta 1954, so na predlog občinskega ljudskega odbora  in ostalih krajevnih organizacij na Dvoru, ustanovili Kulturno umetniško društvo, ki je nosilo ime po narodnem heroju Stanetu Rozmanu. Ustanovnega občnega zbora se je udeležilo kar 72 ljubiteljev kulturno prosvetnega dela z  Dvora, Sadinje vasi in okoliških vasi. Za začetek je občinski odbor nabavil novemu društvu harmoniko, gasilci klarinet, s skupnimi močmi pa so poskrbeli tudi za ostale inštrumente. V prostorih nekdanje garaže so člani postavili oder, izdatno pomoč pri delu    pa jim je obljubila tudi zadruga. Prvemu odboru je predsedoval Dušan Zupančič, učiteljica Rezka Kulovec pa je opravljala tajniška dela. V začetku delovanja  so bili  poleg godbene sekcije v kateri so bili trio Mirko Repar s harmoniko, Stanko Kocjančič s saksafonom in Franc Mirtič z bobni– poznani pod kratico Koretič sestavljeno iz črk njihovih imen in priimkov , dejavni tudi mladi, katere je učila Rezka Kulovec. Naučila jih je igrati note harmoniko, tamburico, kitaro in druge instrumente, ki so bili v lasti društva. Izredno aktivna je bila tudi dva pevska zbora in dramska sekcija, ki je štela 48 članov in pevska sekcija , ki je štela 37 članov in članic. Dramska sekcija je istega leta nastopila z Razvalino življenja v zasilni dvorani, kasneje so igrali tudi Sumljivo osebo, spevoigro Vasovalci in enodejanko Izdajalec, ki so jo predstavili ob odkritju spominske plošče na podružnični šoli Dvor. Kulturno bogato je bilo tudi obdobje do leta 1963, ko je društvo vodila prizadevna Majda Levstik. Društvo je gostilo številne ansamble, igralske skupine in tudi filmske predstave. Kasneje je delo društvo zamrlo, tudi po pozivih tukajšnjih političnih veljakov in partijske celice ni bilo prave volje za delo in kulturno udejstvovanje. V osemdesetih letih je društvo izdalo svoj prvi časopis z imenom Fužina, katerega so  v ciklostirani obliki prvič izdali dvorski mladinci. Prva številka tiskanega glasila s fotografijami je izšla 26. aprila 1988, takratni uredniški odbor pod vodstvom Slavka Mirtiča pa so sestavljali še Jožica Legan, Dijana Pečjak, Nežka Primc in Zora Može. V enajstih letih je odboru s spremenjeno zasedbo uspelo izdati kar 27 številk z bogato krajevno in kulturno zgodovino, zadnja je izšla 30. decembra leta 2000 ob odprtju večnamenskega doma na Dvoru. Društvo je leta 1996 dostojno obeležilo tudi 200. letnico železarstva, tudi s posebno številko Fužine, leto kasneje pa je skupaj z Osnovno šolo Žužemberk na Jami svečano odkrilo spominsko ploščo jezikoslovcu dr. Franu Bradač. V jubilejnem letu 1996 je nastalo tudi zgodovinsko – rekreacijsko popotovanje   po rimski cesti, ki sta ga udejanila takratni predsednik KD Dvor Slavko Mirtič in raziskovalec Leopold Sever iz Ivančne Gorice. Kulturno društvo pa se danes ponaša s svojim pevskim zborom  pod vodstvom Marjane Dobovšek. Prvič so se predstavili leta 1999 pod vodstvom Franca Može, potem pa so bili umetniški vodje tudi Aleš Makovec, Robi Kohek in Marjana Dobovšek, ki dvorski zbor vodi že vrsto let.  V  obdobju osemdesetih let in do sedaj  so delo društva zaznamovali predsedniki Zora Može, Slavko Mirtič, Franc Može in Bogdan Murn, ki vodi društvo tudi danes. V zadnjih letih je društvo prepoznavno  tudi z organizacijo tradicionalne otroške maškarade in pohodom  po poti duhovnika Janeza Kmeta.

Zbrane je na  sobotni slovesnosti pred številnimi obiskovalci pozdravil sedanji predsednik KD Dvor Bogdan Murn, v bogatem kulturnem programu s pesmijo, recitacijo in glasbo,  pa so se predstavili učenci OŠ Žužemberk in tukajšnje podružnične šole, recitatorja DU Dvor Franci Murn in Cvetka Glavič, mladi glasbeniki , kvintet Dvorjani in mešani pevski zbor KD Dvor pod vodstvom Marjane Dobovšek.

Urednik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!