Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

delno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
8°C | 15°C
torek, 22.10.2018
5°C | 15°C
sreda, 23.10.2018
4°C | 16°C
četrtek, 24.10.2018
5°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
15°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Zamejski Slovenci- v Reziji


TURIZEM

| |
15.05.2018      7:47
A A

Zamejski Slovenci- v RezijiDeli:

 

Vedno znova ugotavljam,da so Slovenci živeči za našimi mejami, veliko bolj Slovenci,kot smo mi v domovini.Ko so prazniki-pozabimo na slavje,in zastave,pozabimo,da imamo svoj jezik in veliko besedi v stavkih uporabljamo v angleščini.Doslej so mi še vedno najbolj v spominu ostali Slovenci v Braziliji,ki ne samo ,da govore dobro domač,slovenski jezik ampak znajo tudi pesmi,ki jih v domovini skoraj ne slišiš.

Tokrat sem imela priliko spoznat naše zamejce na slovensko-italijanski meji.

Spoznala sem ljudi ,ki so dolga leta živeli za železno zaveso.Monošter na Madžarskem.Dolgo sem odlašala in vendar sem tokrat uspela priti do Rezije.Na poti  tja- pa sem najprej spoznala Belopeški jezeri,ali Magartski jezeri.Jezeri imata več imen,jezeri v Mangartski dolini sta ledeniška jezera in na nadmorski višini 924 m in to sta jezeri,ki so jo Italijani 1971 predlagali za narodni park.Čudovita vegetacija,tu in tam še nekaj snega konec aprila-skratka prečudovita zadeva za pohodnike.

Nadaljevanje vožnje po ozki gorski cesti pa te pripelje cesta do gorske vasice Rezije,vasica,ki je vklesana globoko v goro nad krajem in kjer potresi niso kraju prizanašali.Žal je vsako leto manj ljudi v kraju a vendar so tako zelo srečni,ko jih obiščejo Slovenci,da se celo zelo dobro trudijo spregovoriti v razumevajočem jeziku,kajti njihov dialekt je nam nepoznan in težko razumljiv.Zato kustus v kraju, v muzeju,dvorani,kjer vse diha za Slovenske ali Furlanske navade,jezik in ples,narodno nošo-pove  vse zelo zanimive stvari v razumljivem jeziku in v njihovem dialektu.Nauči obiskovalce  tudi njihovih plesov in pove veliko o življenju teh skromnih ljudi,ki so se svoj čas ukvarjali z brušenjem  nožev,škarij- »aparaturo » pa so vozili in jo imeli na kolesu in se vozili po mestih in vaseh,da so s tem preživljali družine.Solbica mi je ostala posebno v spominu,ker je vse zelo visoko,vzpetine,kjer ni možno vrtnariti in vendar ne manjka rož,ki kraj vseeno polepšajo.Slovenija- Tako Ljubljana,kot Maribor sta v znak spoštovanja do naših REZIJANCEV – vsak po eno Rezijansko ulico.Zaradi gospodarskih razmer pa je tukaj  izseljevanje mladih veliko-posledično pa je rodnost v kraju vedno manjša in s tem  tudi vse manj mladih govore rezijanščino.Zanimiv gorski svet,čeprav se mi zdi,da so ti ljudje na koncu sveta,pozabljeni.Ko sem pogledala hiše grajene tako zelo visoko vkopane v skalo-me postane za te ljudi strah,da bi se kaj zgodilo in bi zgrmeli v dolino.Potresi jim ne prizanašajo in vendar jih veže domača gruda.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Zreče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!