Logo MojaObčina.si
JUTRI
9°C
5°C
SOB.
4°C
4°C
Oceni objavo

Alzheimerjeva bolezen kot vzrok smrti?

Demenca lahko doleti vsakogar, v večini primerov pa prizadene starostnike nad 65 let. Pomembno je, da razumemo, da demenca ni del normalnega staranja in da se razvija počasi. Ko pri starostniku opazimo prve znake demence, je lahko minilo že nekaj let od začetka postopnega napredovanja bolezni. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence, diagnosticirana v približno 80 % vseh primerov (pogosto prisotna tudi v kombinaciji z vaskularno demenco). Osebe s to diagnozo pogosto živijo še dolga leta. Je degenerativna možganska bolezen, ki ne vpliva samo na spomin oz. pozabljivost osebe - to je resna, progresivna, neozdravljiva bolezen, ki sčasoma vpliva na vse pomembne sisteme v človeškem telesu. Možgani so namreč odgovorni za celotno telo in ne samo za naše razmišljanje, spomin, komunikacijo in razumevanje. Zaradi Alzheimerjeve bolezni celice v možganih postopoma odmirajo in se sesedajo vase (kopičenje beljakovine amiloid), kar v poznih fazah bolezni čedalje bolj vpliva tudi na ključne sisteme telesa - vključno z dihanjem, požiranjem, gibanjem, cirkulacijo in prebavo. Bolj, kot so prizadeti možgani osebe težje oseba, nadzoruje svoje telo. Ko nekdo umre z Alzheimerjevo boleznijo, je smrt običajno posledica pridruženih bolezni (sladkorna bolezen, bolezni srca, pljučnica, rak …), ne pa Alzheimerjeve bolezni same. Vendar pa se izguba in žalovanje za svojce lahko pričneta že pred smrtjo osebe z Alzheimerjevo boleznijo, saj se svojci zavedo, da izgubljajo osebo, ki so jo poznali in ji bili blizu. S težko boleznijo se je težko soočiti sam, zato je pomembno, da se obrnete na skupine za samopomoč, prijatelje ali druge družinske člane. Svojci se težko pripravijo na konec življenja ljubljene osebe, a če naredijo nekaj načrtov, bo morda zadnje slovo nekoliko lažje. Bolečina, ki spremlja slovo, povzroči čustvene stiske (šok, nemoč, jeza, krivda, zanikanje) ter močno žalost, kar je normalen in naraven odziv ob izgubi ljubljene osebe. Vsakdo žaluje in se odziva na izgubo drugače, vsi pa potrebujemo v teh trenutkih podporo. Pomembno je, da vemo, kako ravnati ob smrti osebe in kakšno pomoč lahko koristimo. Pogrebno podjetje Monumentum iz Drenovega Griča (www.pogrebne-storitve.si/), vas bo dobro informiralo in poskrbelo za vse, s čimer se svojci srečujete ob smrti ljubljene osebe. Za več informacij o demenci pa obiščite spletno stran www.edemenca.si https://edemenca.si/kaj-je-alzheimerjeva-bolezen/

Oglejte si tudi